Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.
Od pierwszego do trzeciego maja na Otrycie odbyło się prareferendum o Unii Europejskiej. Swój głos można było oddać w miejscu gdzie do niedawna stała Chata Socjologa (foto) . Miejsce po spalonym schronisku jest już praktycznie uprzątnięte komin który pozostał po pożarze rozebrany, pozostaje nam tylko czekać na budowę nowego schroniska w tym urokliwym miejscu. Więcej informacji i numer konta na które można wpłacać pieniążki na odbudowe na stronie Klubu Otryckiego www.otryt.bieszczady.pl
1 maja w pięknie położonym ośrodku wczasowym w Sękowcu odbył się drugi Kongres Internautów Miłośników Bieszczadów. Na spotkanie przybyło 20 osób i wszyscy bawili się i rozmawiali do późnych godzin nocnych, atmosfera była wspaniała. W rolę Stałego Bywalca który rozpoczął pierwszy kongres w Dwerniku wcielił się administrator serwisu bieszczady.info.pl (na zdjęciu po prawo wraz z Lupino wiesza plakat ) który oficjalnie otworzył kongres. Połowa uczestników do Sękowca przybyła już 30 kwietnia rano i spędzała wspólnie czas aż do 4 maja, a niektórzy jeszcze zostali dłużej.Foto relacje z tego okresu będziecie mogli niebawem zobaczyć w dziale "spotkania"
7-8.06 - Otwarcie sezonu nawigacyjnego Solina 2003 - KOZŻ - Przystań KOZŻ Polańczyk - wszystkie 2. 14.6 - Rejs żeglarski dla niepełnosprawnych - KZŻ Yacht Club Krosno - przystań KOZŻ - wszystkie 3. 14-15.6 - Regaty o Puchar Radia Bieszczady - Agencja radio Bieszczady - C.W. Wyspa - wszystkie 4. 19-22.06 - Dwa Żywioły Dwie Pasje - Skrzydlata Polska, ROZŻ - C.W. Polańczyk - zaproszone 5. 5.07 - Regaty o Błękitną wstęgę J. Solińskiego - KOZŻ, POZŻ, ROZŻ - Przystań KOZŻ - wszystkie 6.12-13.07 - Mistrzostwa Polski poł.-wsch. w klasie Omega (Ostróda) - KOZŻ - Przystań KOZŻ 7. 13.07 - Tele-lato na Zjawie - KOZŻ, Zjawa Sanok - Zjawa Polańczyk - wszystkie 8.19.07 - Regaty o Puchar Prezesa POZŻ - POZŻ,YC San Przemyśl - Polańczyk Patelnia - wszystkie 9. 19.07 - Regaty o Puchar Radia Bieszczady - POZŻ,Radio Rzeszów - Polańczyk Patelnia - wszystkie 10. 20.07 - Regaty o Puchar Szkwał Rzeszów - Szkwał Rzeszów, ROZŻ - C.W Wyspa - wszystkie 11. 25-27.07 - Puchar Podkarpacia klasa Optymist - ROZŻ - C.W Wyspa - Optymist 12. 26-27.07 - Mistrzostwa Woj. Podkarpackiego w windsurfingu - ROZŻ - C.W Wyspa - deska 13. 26?27.07
Zamknięto większość przejść granicznych ze Słowacją. Jednostek wojskowych pilnują uzbrojone patrole żandarmerii wojskowej. Bezpłatne numery telefoniczne, pod którymi można zgłosić oznaki działań terrorystów. ELŻBIETA PIKOR, rzecznik prasowy Bieszczadzkiej Straży Granicznej w Przemyślu: - Bierzemy pod uwagę nielegalne uchodźstwo, ale ta fala może być tak niewielka, jak podczas konfliktu w Czeczenii. Niemniej granica polsko-ukraińska jest bardzo dobrze zabezpieczona. Na odcinku granicy strzeżonej przez Bieszczadzkie Oddział Straży Granicznej jest pięć turystycznych przejść granicznych: Ożenna - Niżna Polianka, Czeremcha - Certizne, Radoszyce - Palota, Balnica - Osadne oraz Roztoki Górne - Ruskie Sedło.Od piątku wszystkie zostały zamknięte przez MSWiA w celu zapewnienia szczelności granic. Ma to związek z wojną w Iraku. Z Polski do Słowacji dostać się można tylko przez przejście w Barwinku. Od chwili wybuchu wojny więcej pracy ma Żandarmeria Wojskowa. Jej żołnierze patrolują teren wokół jednostek wojskowych. Dzisiaj do woj. podkarpackiego przyleci ok. 3 tys. Żydów, pielgrzymujących z całego świata do miejsca kultu w Leżajsku. O ich bezpieczeństwo dbać będą m.in. członkowie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie, plutonu specjalnego Straży Granicznej. MSWiA podało bezpłatne numery telefoniczne, pod którymi można zgłosić oznaki działań terrorystów: infolinia ministerstwa: 0-800-250-250, infolinia Komendy Głównej Policji - 0-800-120-226.
Wraz z organizatorami Mistrzostw Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów na średnim dystansie, zapraszamy w najbliższy weekend tj. 1 i 2 marca do Przysłupia k/Cisnej do uczestniczenia w niesamowitej imprezie, której głównymi gwiazdami będą psy husky, malamuty i inne północnoamerykańskie kudłacze :-) Rozpoczęcie imprezy i start pierwszego zaprzęgu odbędzie się w sobotę o godz. 9.00, natomiast w niedzielę, 2 marca - o godz. 8.30. Całkowita trasa wyścigów wyniesie ok 60 km. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji oraz zabawy i konkursy - również dla najmłodszych. Więcej szczegółów dotyczących tej imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów pod adresem www.e-kwadrat.pl/maszer.Serwis www.bieszczady.pl obejmuje patronat internetowy nad tą imprezą i już dzisiaj zaprasza na relację z zawodów, którą zamieści tuż po zawodach.
Ok 21 % Podkarpacia może znaleźć się pod ekologicznym nadzorem Unii Europejskiej. Jak zapewniła, wiceminister środowiska prof. Ewa Symonides włączenie obszaru do unijnej sieci ekologicznej Natura 2000 nie pociąga za sobą konieczności uznawania go np. za park krajobrazowy czy rezerwat przyrody. Należy dbać, by cenne gatunki roślin, ptaków czy zwierząt zachowały się w obecnym stanie. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby obszary Natury 2000 były miejscem intensywnego rozwoju łagodnych dla przyrody form gospodarki - np. ekoturystyki. W ramach Natury 2000 zaproponowano utworzenie 17 ostoi (8 siedliskowych i 9 ptasich). Wśród nich znalazły się m.in. Bieszczady, Dorzecze Wiaru, Góry Słonne, Magurski Park Narodowy, Pogórze Przemyskie, Puszcza Solska, Roztocze.
Kiedy taksówki powietrzne będą mogły lądować pod Arłamowem BIESZCZADY. Dawne rządowe lotnisko w Krajnej koło Arłamowa to dzisiaj skład drewna. Mogłoby służyć krajowym i zagranicznym turystom. Do zarządcy lotniska - Lasów Państwowych - zgłaszają się bogate firmy i biznesmeni z ofertami jak zagospodarować lotnisko. Nawet książę Michał Sapieha. Lotnisko w Krajnej ma 1250 m długości i około 100 m szerokości. Pas startowy jest asfaltowy. Za PRL-u lądowały tu samoloty przywożące na wypoczynek do Arłamowa partyjnych dygnitarzy. Pod Arłamowem lądują małe samoloty z grupami biznesmenów, robią to jednak nielegalnie - lotnisko nie posiada homologacji (nie jest wyposażone m.in. w urządzenia naprowadzające).Za specjalną zgodą "siadają" tu nawet potężne wojskowe "Herkulesy", gdyż w Krajnej i okolicach często odbywają się manewry wojskowe. Pas startowy wykorzystywany jest również przez zmotoryzowanych do testowania samochodów terenowych. Głównie jednak służy Lasom Państwowym jako skład drewna. - To od dyrekcji RDLP zależy, czy Krajna będzie małym portem lotniczym - mówi Jerzy Góralewicz, wójt gminy Bircza. - Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie miałoby to przełożenie na aktywizację turystyki na Pogórzu Przemyskim i w Bieszczadach. Wójt Góralewicz wielokrotnie przyjmował przedsiębiorców chętnych zainwestować w lotnisko.
W Stuposianach jak na Syberii 2003-02-14 16:33:44 CET
Minus 33 stopnie zanotowano w czwartek o siódmej rano w Stuposianach. Wszystkie dzieci z trzyklasowej szkoły dotarły na lekcje. Ula Bross z Teleśnicy Sannej przeszła 5 kilometrów w 32-stopniowym mrozie. - Pokonała trasę bez jednego grymasu, akurat w swoje dziewiąte urodziny - mówi ojciec dziewczynki. Rekord w Stuposianach był do przewidzenia - to bieszczadzki biegun zimna. - Dzieciaki stawiły się w klasach w komplecie, nie licząc tych, które są chore - zapewniają w Szkole Podstawowej. - Mróz nie jest przeszkodą, gorzej gdyby sypał śnieg i była zamieć. A w budynku mamy tak ciepło, że nie musimy się obawiać żadnych chłodów. W styczniu br. słupek rtęci pokazał w Stuposianach minus 35 stopni. W poprzednich latach temperatura spadała jeszcze niżej. - U nas panuje swoisty mikroklimat, kilka kilometrów dalej jest już znacznie cieplej - tłumaczy sołtys Janina Swiergocka.- Mieszkańcy przyzwyczajeni są do ciężkich zim, jakoś sobie radzą. W niemal odciętej od świata Teleśnicy Sannej, gdzie mieszka tylko Krzysztof Bross z rodziną, termometr wskazał w czwartek o 5 rano 32 kreski poniżej zera. Mimo to 9-letnia Urszula ubrała się i godzinę później wyszła w pięciokilometrową drogę do szkoły. - To był jej dzień urodzin, nie chciała słyszeć o pozostaniu w domu - twierdzi ojciec dziewczynki. - Kiedy dotarliśmy do Łobozewa, przez dziesięć minut rozcieraliśmy przemrożone ręce, choć podczas marszu chroniły je grube rękawice.
Lawiny nawet w Bieszczadach 2003-02-13 16:25:10 CET
Wszystko o bieszczadzkich lawinach, metodach ratowania się przed śnieżnym żywiołem i kłopotach ratowników GOPR W Bieszczadach lawina zasypała 11 osobową grupę, uczestników rajdu turystycznego. Było to 19 lutego 1964 r. - Jeden z zasypanych czekał na odkopanie 45 minut. Wszystkich uratowano - pisano w prasie. Był to pierwszy odnotowany taki przypadek w Bieszczadach. W wysokich górach lawiny osiągają prędkość ponad 200 km. na godzinę. W Bieszczadach o wiele mniej, ale są równie groźne. - Była to standardowa akcja ratownicza - Marek Kwasiżur, ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, wspomina wydarzenia sprzed 6 lat.- Poszukiwaliśmy turystów w rejonie Szerokiego Wierchu. Warunki pogodowe były bardzo ciężkie. Padał śnieg, wiał mocny wiatr przy 10 stopniowym mrozie. Jeden z patroli podążał po ciemku o 5 rano szlakiem wiodącym zboczem Szerokiego Wierchu. Nagle pod nimi oberwała się "deska" śnieżna, porywając 4 ratowników. - Było ciemno - wspomina Krzysztof Szczurek, ratownik GOPR, porwany przez lawinę na stoku Szerokiego Wierchu. - Szedłem ostatni. Nagle kolega z przodu krzyknął: jeeedzie! Usłyszałem dziwny szum. To "jechała" lawina. Kilka sekund późniejpodcięło nam nogi i potoczyliśmy się ze zwałami śniegu w dół. Nie wiedziałem, co się ze mną dzieje. Zatrzymaliśmy się kilkadziesiąt metrów niżej. Mieliśmy szczęście, że udało się nam wygrzebać spod śniegu. Dopiero później przyszedł strach.
W stolicy jest wielu miłośników ieszczadów. Jeden z nich, Piotr Wolak ze znajomą Ewą, postanowili promować ten piękny region Polski w sposób szczególny. Otworzyli na warszawskiej Ochocie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920, pod numerem 4, bar, w którym serwuje potrawy proste, tanie i - co najważniejsze - w przyszłości bar ma specjalizować się w kuchni bieszczadzkiej. Bar nawiązuje stylistyką do Bieszczadów. Na ścianach wiszą obrazy i stare zdjęcia przedstawiające bieszczadzkie krajobrazy i przyrodę. Jest też stara popielniczka, która zachowała się w pożarze "Chaty Socjologa", oraz wyrzeźbione w drewnie płaskorzeźby.Wkrótce przywiezione zostaną stoły zrobione przez jednego z bieszczadzkich artystów
Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.