Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | PRYWATNOŚĆ | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY - HOTELE, PENSJONATY, DOMKI - NOCLEGI W BIESZCZADACH

Wybierz region
Wybierz rodzaj obiektu
Wybierz miejscowość
Inne oferty
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
polecamy w bieszczadach POLECAMY


Twoja wyszukiwarka
Bieszczady aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI

Na wzgórzu Dębnik.. – Ulucz 2010-10-13 08:21:49 CEST

U stóp góry Dębnik (344 m n.p.m.) leży stara wieś Ulucz. Przybywają do niej rzesze turystów, aby wspiąć się na stromą skarpę i zobaczyć cerkiew greckokatolicką pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (pierwotnie klasztorną). Jest ona jedynym elementem z dawnego kompleksu zabudowań klasztornych unickiego zakonu bazylianów, który przetrwał do naszych czasów.

Latem Przydach wsparty na rysiach i słupach z mieczowaniem – podcienie w zachodniej elewacji świątyni.
Cerkiew wybudowana została na szczycie wysokiego, zalesionego wzgórza opadającego od strony południowej ku dolinie Sanu i położonej w niej wiosce Ulucz. Rozległy teren przycerkiewny otaczały kiedyś warowne obwarowania w postaci podwójnego muru kamiennego (z fosą w międzymurzu), w którym znajdowała się furta i brama, flankowane basztami. Zgodnie z przekazami ustnymi świątynia powstała w drugiej dekadzie XVI wieku. W klasztorze bazylianie prowadzili szkołę rzeźbiarzy wyrabiających m.in. ikonostasy. Zakonnicy opuścili monastyr w 1744 roku, przenosząc się do Dobromila, jednak cerkiew pozostała nadal żywym ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do czasu ostatniej wojny. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej pozostawała długo opuszczona. Gruntowny remont zabytku przeprowadzono w latach 1961–1969. Obecnie jest ona filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Z całego zespołu monastycznego do naszych czasów najlepiej przetrwał jej centralny element – świątynia. Jest to budowla drewniana, orientowana, której ściany o konstrukcji zrębowej leżą na podmurowaniu z łamanego kamienia. Dach nad sanktuarium jest kalenicowy, pięciopołaciowy, powtarzający kształt sklepienia. Północna i południowa jego płać jest przedłużona, kryje sklepienie nad prothesis i diakonikonem (dwoma pomieszczeniami obok prezbiterium). Nawa na planie zbliżonym do kwadratu przykryta jest ośmiopolową kopułą zrębową bez tamburu, w szczytowej partii ściętą i założoną stropem, z krzyżowym stężeniem stanowiącym podstawę konstrukcji sygnaturki wieńczącej ośmiopołaciowy dach w formie kopuły. Babiniec na planie prostokąta zamyka zrębowe sklepienie kolebkowe. Dach ponad babińcem jest siodłowy, kryjący podcienie na słupach w zachodniej elewacji cerkwi. Jego północna i południowa połać znajduje kontynuację w przydachu, obejmującym północną i południową ścianę nawy, który następnie łączy się (w czasie remontu cerkwi w latach 1961–1964 wykonano w tym miejscu niewielki uskok) z połaciami dachowymi sanktuarium nad prothesis i diakonikonem. Przydach wsparty jest na rysiach i słupach z mieczowaniem (podcienie w zachodniej elewacji). Obecnie rysie stanowią przedłużenie jednej belki zrębu ścian. Portale wejściowe do cerkwi znajdują się w zachodniej ścianie babińca i w południowej ścianie nawy. Dwa ościeżowe okna umieszczono w południowej ścianie nawy, natomiast tylko jedno we wschodniej ścianie sanktuarium. Wszystkie połacie dachowe i ściany cerkwi powyżej przydachu kryte są gontem. Dach wieńczą żelazne krzyże osadzone w ceramicznych kulach. Archaiczne cechy konstrukcyjne i funkcjonalne budynku przesądzały o tym, że datowano budowę cerkwi na lata 1510-1517, nie posiadając jednak żadnego – poza ustnymi przekazami – potwierdzenia archiwalnego tej tezy. Z kolei przeprowadzone ostatnio (z inicjatywy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) badania dendrochronologiczne budulca – drewna jodłowego – cerkwi sugerują, że świątynia została wybudowana w 1659 roku, z bali ściętych rok wcześniej. Niezależnie od tego, czy wynikiem dalszych badań będzie potwierdzenie daty budowy cerkwi zgodnej z wynikami analizy dendrochronologicznej, czy też dopuszczenie możliwości jej wzniesienia we wcześniejszym okresie, nie zmieni to w żaden sposób wartości i rangi zabytku. Bazyliańska świątynia pozostanie nadal jedną z niewielu zachowanych drewnianych cerkwi, kształtujących nasze wyobrażenie o najdawniejszym budownictwie sakralnym.
Latem fragmenty figuralnej polichromii ściennej powstałej w latach 1682–1683.
Najstarsze zachowane wyposażenie cerkwi pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Wielostrefowy ikonostas (obecnie w MBL w Sanoku) wykonany został w dwóch etapach, w drugiej połowie XVII wieku. Starsza, zasadnicza część ikonostasu – wykonana po 1660 r. – jest dziełem Ioana malarza Hyrowskiego. Stefan Dżegantowycz i Michał Wiszecki w 1682 roku (inne źródła podają datę 1684) uzupełnili ikonostas obrazami Apostołów oraz kartuszami z wizerunkami Proroków. Zachowane carskie wrota powstały na początku XVIII wieku. We wnętrzu nawy cerkwi, na jej północnej ścianie oraz północnozachodnim i północno-wschodnim pendentywie, przetrwała figuralna polichromia ścienna. Takie usytuowanie malowideł było korzystne ze względu na oświetlenie części cerkwi przez dwa okna w przeciwległej ścianie (ściana północna nie posiadała okien). Głównym tematem zrealizowanym w monumentalnym malarstwie jest Męka Pańska. U podstawy obrazu Ukrzyżowania czytelny jest fragment inskrypcji fundacyjnej: (...) dał namalowaćsługa boży Andrzej (...) i żoną (...) za odpuszczenie grzechów swoich. Autorem lub głównym współautorem polichromii jest Stefan Dżegantowycz, przebywający w Uluczu w latach 1682–1683. Aby wejść i zobaczyć cerkiew, trzeba wspiąć się po stromym stoku. Jednak doznania estetyczne, jakie czekają na nas na szczycie rekompensują w zupełności ten wysiłek. Warto też – po obejrzeniu świątyni – zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie jak jeszcze 70 lat temu, w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, do cerkwi przybywały tłumy wiernych. Dziś tradycja ta powoli zaczyna się odradzać i co roku, w dzień odpustu odbywają się tu nabożeństwa. Cerkiew można zwiedzać. Klucz do niej znajduje sie u pani Doroty Demkowicz, przy wjeździe do Ulucza od strony Dobrej.
opr. tekstu i fot. Krzysztof ZielińskiMateriał udostępniony przez redakatora naczelnego Skarby Podkarpackie
Wyświetl większą mapę

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |


Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.REKLAMA


NOWOŚĆ


Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP

REKLAMA
PARTNERZY
Portal Karpacki
SRWiO Wetlina
SPALA24.PL
[więcej ...]
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy