Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.
POLECAMY
Twoja wyszukiwarka
ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI
Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy 2010-11-01 08:16:13 CET
Utworzony został w roku 1992. Zajmuje powierzchnię 51013,75 ha i położony jest na terenie gmin: Cisna, Baligród, Komańcza, Solina i Zagórz. Podobnie jak w Bieszczadzkim Parku Narodowym występują tu połoniny, m.in. w szczytowych partiach masywu Jasła. Jednak nie są tak liczne i tak rozległe, jak w pobliskim parku narodowym. Krajobraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego tworzą cztery równoległe pasma górskie ułożone z północnego zachodu na południowy wschód. Wzdłuż tych grzbietów płyną rzeki. Największe z nich to Osława –stanowiąca zachodnią granicę parku, a także Solinka z Wetliną i Hoczewka. Interesujące są tworzone przez te rzeki przełomy – zwłaszcza Wetliny w okolicach dawnej wsi Zawój, gdzie znajdują się „kipiele” zwane Sinymi Wirami. Spotkamy tu także pozostałości po wielkim osuwisku, które zatarasowało rzekę. Jeszcze większe znajduje się w okolicach Chryszczatej na zachodnich krańcach Bieszczadów.
Małe Jeziorko Duszatyńskie / Ciemiernik czerwonawy
Osunięcie się wielkich mas ziemi spowodowało powstanie Jeziorek Duszatyńskich. Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy jest zalesiony w około 83%. Na terenie parku dominuje górski las bukowy z udziałem jodły, świerka i jawora. Największy obszar zalesiony to Wysoki Dział z Chryszczatą. W karpackiej puszczy żyją wielkie ssaki drapieżne i roślinożerne: niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry i jelenie. Licznie występują tu także ptaki drapieżne: orły przednie i orliki krzykliwe, gadożery oraz sowy, w tym puszczyki uralskie i puchacze. W parku można spotkać ponad 940 gatunków flory naczyniowej, w tym 170 gatunków górskich. Osobliwością przyrodniczą jest ciemiernik czerwonawy (purpurowy), który w Polsce w warunkach naturalnych rośnie tylko w masywie Jasła oraz Hyrlatej. W najcenniejszych przyrodniczo rejonach parku utworzono rezerwaty przyrody: „Przełom Osławy pod Duszatynem” (przy zachodniej granicy parku), „Zwiezło”, czyli Jeziorka Duszatyńskie, „Sine Wiry” – słynny przełomowy odcinek rzeki Wetlina, „Gołoborze” – skalne rumowisko z ciekawymi mszakami i porostami, „Cisy na Górze Jawor” i „Woronikówka” chroniące stanowiska cisa pospolitego oraz „Olszyna łęgowa” w Kalnicy.
Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.