Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | PRYWATNOŚĆ | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY - HOTELE, PENSJONATY, DOMKI - NOCLEGI W BIESZCZADACH

Wybierz region
Wybierz rodzaj obiektu
Wybierz miejscowość
Inne oferty
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
polecamy w bieszczadach POLECAMY


Twoja wyszukiwarka
Bieszczady aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI

Na małej obwodnicy czyli z Hoczwi do Czarnej 2010-11-05 13:01:54 CET

Proponowana trasa krajoznawcza prowadzi cięciwą tzw. „małej obwodnicy bieszczadzkiej” z Hoczwi do Czarnej (45 km). Wiedzie ona malowniczymi dolinami rzek i potoków w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego przez Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu i umożliwia szybkie poznanie najcenniejszych - ocalałych po ostatniej wojnie - zabytków architektury drewnianej bądź murowanej. Nasz krótki opis zawiera jedynie ich wyszczególnienie (bez kapliczek przydrożnych). Mamy nadzieję, iż ułatwi planowanie poznawczych wycieczek krajoznawczych pomagając w odszukaniu atrakcji regionu.

Hoczew

- położona na rozdrożu wielkiej i małej obwodnicy przy ujściu Hoczewki do Sanu posiada wczesnośredniowieczne grodzisko obronne, murowany barokowy rzymsko-kat. kościół par. z 2 ćw. XVIII w. konsekrowany w 1745 r., otoczony murem o kształcie ośmioboku z 4 kapliczkami, dzwonnicą od wschodu i bramą od zach. z późnobarokowym wyposażeniem wnętrza. Na rozdrożu dróg prywatny warsztat rzeźbiarski z galerią artysty Zdzisława Pękalskiego. Tel. (0-13) 469 17 87 We wsi szkoła, poczta, sklepy, baza noclegowa
Średnia Wieś
wyróżnia się jedną z pereł drewnianej architektury sakralnej. Jest nią jednonawowy drewniany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP z 2 poł. XVI w. wykonany w konstrukcji zrębowej i wzmiankowany w 1607 r. z polichromią z I poł. XVIII w. z późnobarokowymi ołtarzami, tel. 469 42 10. Obok pałacowy park krajobrazowy z dąbrową i licznymi drzewami pomnikowymi.
Bereska
- posiada murowany rzymsko-kat. kościół fil. z I poł. XIX w. wzniesiony wówczas jako kaplica unicka, rozbudowany w 1970 r., ruinę murowanej trójdzielnej cerkwi unickiej z 1868 r., odnawianej w 1920 r. oraz pozostałości dworskiego parku krajobrazowego. We wsi konie, baza noclegowa, zajazd „Carino”.
Bereźnica Wyżna
– drewniana filialna cerkiew unicka fundacji Mikołaja Krajewskiego z 1839 r., obecnie rzymsko-kat. kościół fil. We wnętrzu duża część ikonostasu z ikonami z XVII w., polichromią oraz cmentarzem z nagrobkami właścicieli wsi obok cerkwi), tel. 469 25 81 (plebania) lub sołtys 470 37 49. W górnym końcu wsi punkt widokowy z rozległą panoramą na okolicę i BPN.
Myczków
– wyróżnia się na trasie dwoma świątyniami stojącymi obok siebie. Są to: murowany neogotycki jednonawowy kościół murowany z 1900 r. z dwu wieżową fasadą i murowana dwudzielna grecko-kat. cerkiew z 1900 r. z wieżą w fasadzie, obie budowle z fundacji Jana Nepomucena Zatorskiego, właściciela wsi. Tel. 469 20 68 W pobliżu pozostałości krajobrazowego parku dworskiego z XIX w.
Polańczyk
– uzdrowisko z zespołem sanatoriów, domów wczasowych, pensjonatów, kawiarni, przystani żeglarskich i statku Tramp posiada pocztę, policję, siedzibę gminy, „it”, sieć szlaków spacerowych. Murowana cerkiew unicka z 1907 r. użytkowana dziś jako rzymsko-kat. kościół par. posiada wyposażenie wnętrza przeniesione z cerkwi w Łopience. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem (kopia obrazu z Werchraty-Krechowa k. Żółkwi) z 1 poł. XVIII w. wzmiankowana w 1756 r. Dziś jest tutaj sanktuarium Matki Bożej. Obok murowana parawanowa dzwonnica z 1863 r. Tel. 469 20 06 W pobliżu cerkwi pozostałości dworskiego parku krajobrazowego.
Wołkowyja
– wieś letniskowa położona nad zatoką Jeziora Solińskiego przy zielonym szlaku do BPN posiada nowy kościół, ośrodek zarybieniowy, Ośrodek Wypoczynkowy „Ranczo”, bazę noclegową, pola biwakowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkołę, sklepy, ośrodek zdrowia, pocztę. W odl.2 km ciekawa cerkiew drewniana z ikonostasem w Górzance.
Górzanka
(3 km) - drewniana trójdzielna unicka cerkiew konstrukcji zrębowej z 1838 r. fundacji Piotra Glajzera, dziedzica wsi, położona w otoczeniu pomnikowych dębów kryje w swoim wnętrzu rewelację: jedyny w Bieszczadach rzeźbiony ikonostas z większością zachowanych ikon, niestety rozebrany i zdemontowany na ścianach przez poprzednich proboszczów. Dziś jest tutaj rz - kat. kościół parafialny, tel. 469 25 81.
Bukowiec
- miejscowość letniskowa nad Solinką wpływającą w pobliżu wsi do Jeziora Solińskiego posiada dwa ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, wyciąg narciarski, kąpielisko w rzece Solince oraz połączenie szlakiem pieszym zielonym z BPN.
Rajskie
- miejscowość letniskowa nad Jeziorem Solińskim wchodzącym w dolinę Sanu posiada domki wypoczynkowe z wypożyczalnią sprzętu pływającego, nowy kościół i Ośrodek Wypoczynkowy „Caritas”, tel. 504 378 454
Chrewt
– jest malowniczą miejscowością letniskową nad Jeziorem Solińskim, które w tym miejscu sięga zatoką do wpływającego Czarnego Potoku. Otaczają ją zakładowe i prywatne domki wypoczynkowe z przystaniami żeglarskimi i kąpieliskiem strzeżonym. Przy szosie bar i galeria rzeźbiarska.
Polana
– to wieś z 3 galeriami, stadniną koni, drewniana dwudzielna grecko-kat. cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1790 r. z polichromią z 1937 r., użytkowana od 1970 r. jako rzymsko-kat. kościół parafialny. Tel. 461 91 78.
Czarna
- posiada drewniana trójdzielna unicką cerkiew par. z 1834 r. z ikonostasem cofniętym na ścianę i zabytkowym wyposażeniem z XIX w., dziś rzymsko-kat. kościół par. tel. 461 94 40, 461 90 41 We wsi galeria „Barak”, restauracje, sklepy, poczta, gimnazjum, konie, baza noclegowa, Ośrodek Konferencyjny PKN z basenem letnim, źródła mineralne, sieć szlaków spacerowych, pola biwakowe, stara kopalnia ropy naftowej z XIX w.
Tekst Stanisław Orłowski – Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty”

skomentuj komentarze: 2 | wyslij znajomemu |


Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.REKLAMA


NOWOŚĆ


Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP

REKLAMA
PARTNERZY
Portal Karpacki
SRWiO Wetlina
SPALA24.PL
[więcej ...]
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy