Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY - HOTELE, PENSJONATY, DOMKI - NOCLEGI W BIESZCZADACH

Wybierz region
Wybierz rodzaj obiektu
Wybierz miejscowość
Inne oferty
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
polecamy w bieszczadach POLECAMY


Twoja wyszukiwarka
Bieszczady aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI

Ruina na Diłoku 2010-11-12 10:15:13 CET

Na części doliny Górnego Sanu pomiędzy Rajskiem a Zatwarnicą, tam gdzie niegdyś leżały bojkowskie wsie: Studenne, Tworylne, Krywe i Hulskie, rozciągają się dzikie, bezludne pustkowia, pośród których rzeka zatacza rozliczne zakola. Ta część doliny Sanu, to jedno wielkie uroczysko, zadziwiające pięknem krajobrazu oraz bogactwem i różnorodnością przyrody. Miejsca wspomnianych, nieistniejących już wsi to dziś nic nie znaczące nazwy na mapach, ale w terenie przetrwały jeszcze w miarę czytelne ich ślady. Jednym z takich miejsc jest Krywe, położone mniej więcej w połowie odległości między Rajskiem a Zatwarnicą.

Wieś Krywe powstała około 1502 roku; jak wiele innych w tych stronach zasiedlona była przez Wołochów i lokowana na tzw. prawie wołoskim. Przed II wojną światową liczyła około 70 gospodarstw i 450 mieszkańców, niemal samych Rusinów (Ukraińców). W 1946 roku cześć ich wysiedlono na radziecką Ukrainę, pozostałych, w roku następnym, w okolice Koszalina. Opuszczone zabudowania zostały spalone, wieś jako taka już się nie odrodziła. Różne były powojenne losy tego miejsca. Część gruntów zarosła lasem, na innych prowadzono hodowlę bydła, dzięki czemu zachowały się rozległe połacie łąk, po części nadal użytkowane.
Dzisiejsze Krywe to jedno gospodarstwo agroturystyczne i schronisko studenckie Akademii Medycznej w Lublinie. Właściwie nie ma tu dojazdu, gdyż przebiegająca w pobliżu droga leśna, tzw. stokówka, prowadząca z Zatwarnicy do Rajskiego, zamknięta jest dla ruchu. Zabudowania wioski rozciągały się w dolinie potoku Krywiec. Równolegle do doliny, po jej wschodniej stronie, ciągnie się łagodny grzbiecik z ruska zwany Diłok (lub Diłek). Na wieńczącym go pagórku, w wieńcu sędziwych drzew przeświecają ruiny greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii. Ze starych dokumentów wiadomo, że cerkiew w Krywem istniała już w 1589 roku. W tym czasie była to zapewne cerkiew prawosławna. Kolejna informacja o cerkwi, tym razem już greckokatolickiej, pochodzi z 1756 roku. Na jej miejscu, w 1842 roku zbudowano nową świątynię. Była to solidna budowla murowana z kamienia, orientowana, trójdzielna z dobudówkami po obu stronach prezbiterium. W 1916 roku została częściowo przebudowana, zmieniono kształt okien, zlikwidowano dobudówkę od strony północnej, mieszczącą zakrystię, ścianę frontową zwieńczono neoromańskim szczytem. Po wysiedleniu wsi w 1947 roku opuszczona świątynia została zdewastowana, zdjęto nawet blaszane pokrycie dachu. Ostatecznie, w bliżej nieznanych okolicznościach, została spalona. Mieli tego dokonać mieszkańcy wiosek położonych w okolicach Wołkowyi zniszczonych przez wojnę i UPA. W tamtych czasach, gdy świeże były jeszcze rany zadane polskiej ludności przez nacjonalistów ukraińskich, takie rzeczy się zdarzały. Cerkiew spłonęła doszczętnie. Nikt niczego nie ratował, bo nie miał i kto. W Muzeum Historycznym w Sanoku znajdują się wprawdzie dwie ikony z Krywego, jedna z przełomu XVII i XVIII wieku, druga z XVIII wieku, lecz bardziej prawdopodobne jest, że pochodzą one z innej wsi o tej samej nazwie położonej w gminie Cisna.
Na Diłoku pozostały tylko osmolone mury. Trwają tak już z górą pół wieku. Pomimo upływu czasu zachowały się na całym rzucie do wysokości kalenicy. Jednak z czasem ich górne partie poczęły się kruszyć, m. in. zawaliły się sklepienia otworów okiennych w ścianie północnej, poważne ubytki widać w dobudówce przyległej do południowej ściany prezbiterium. Pomimo tego grube kamienne mury trzymają się jeszcze całkiem dobrze. Wewnątrz, w nawie, zachowały się jeszcze resztki posadzki, zaś na fasadzie ktoś zamocował kuty z żelaza krzyż, pochodzący zapewne ze zwieńczenia jednej z jej wieżyczek. Nieopodal cerkwi stoi murowana z kamienia parawanowa dzwonnica zbudowana w połowie XIX stulecia. Pozbawiona jest wprawdzie dachu, ale sam korpus trzyma się w jako takim stanie. Na przyległym cmentarzu zachowały się jeszcze ślady mogił i kilka nagrobków, przeważnie zniszczonych, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. W większości są to kamienne cokoły ze śladami mniej lub bardziej czytelnych inskrypcji i płaskorzeźb, w tym tylko jeden zwieńczony żeliwnym krzyżem. Pod nagrobkiem z wyraźnym jeszcze napisem Julia Pisarczuk, znajduje się zniszczona krypta grobowa. Gwoli wyjaśnienia warto dodać, że jest to nazwisko rodziny, do której pod koniec XIX wieku należał tutejszy majątek.
Ruiny cerkwi przez długie lata skrywały tajemny schowek. W latach 80. minionego stulecia znaleziono tu skrzynkę zawierającą archiwum służby bezpieczeństwa jednego z oddziałów UPA. Cerkwisko okolone jest wieńcem sędziwych lip i jesionów, niektóre z nich to już pomnikowe okazy. Całość tworzy niezwykle malowniczy zakątek podlegający ochronie jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O jego walorach informuje tablica ustawiona nieopodal dzwonnicy. Pomimo położenia na odludziu miejsce to jest licznie odwiedzane przez turystów. Warto tu zaglądnąć.
tekst Stanisław KłosMateriał udostępniony przez redakatora naczelnego Skarby Podkarpackie
Wyświetl większą mapę

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.REKLAMA


NOWOŚĆ


Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP

REKLAMA
PARTNERZY
Portal Karpacki
SRWiO Wetlina
SPALA24.PL
[więcej ...]
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy