Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | PRYWATNOŚĆ | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
R              E              K              L              A              M              A
BÓBRKA
POLECAMY W
BÓBRCE

Pokoje Gościnne

Noclegi

Domki

Domki KAMA

Dom Pracy Twórczej

Pod Świerkami

Pracownia Rzeźby

Pokoje i Domki

Pokoje Wygoda
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
Bóbrka noclegi Bieszczady
to miejscowość malowniczo położona u podnóża Kozińca (521 m) nad Jeziorem Myczkowieckim przy znanej trasie turystycznej do Soliny. Posiada dogodne połączenia komunikacyjne z okolicznymi miejscowościami, szkołę, gimnazjum, parafię rz. kat., ośrodek wczasowy PKN „Orlen”, pensjonat „Legraż” z galerią sztuki, kilkanaście gospodarstw agroturystycznych i pokoi gościnnych, sklepy, bar letni, wakacyjne szkolne schronisko młodzieżowe w budynku szkoły, przystań wodna małego sprzętu pływającego. Przez wieś prowadzi pieszy niebieski szlak spacerowy z Soliny otaczający Jezioro Myczkowieckie. Na Kozińcu łączy się on z zieloną ścieżką przyrodniczą i z siecią szlaków spacerowych okolic Orelca.
Kamieniołom w Bóbrce.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
Warto zobaczyć
Galerie:
1. Galeria i pracownia malarstwa Leona Chrapko ( Dom Twórczy „Le-Graż” ) - 200 m od szkoły oraz usytuowana obok plenerowa galeria „Na wieszaku”.
2. Pracownia rzeźby Henryka Gągorowskiego - 200 m od szkoły
3. Pracownia bibułkarstwa Andrzeja Kusza ( „Bazyl” ) - 100 m za kościołem
4. Pracownia sztuki użytkowej Stanisławy Podkalickiej ( „BroSta” ) - 300 m od szkoły
5. „Galeria rzeźb przydrożnych” - najbardziej reprezentacyjna dla miejscowości - usytuowana przy dwóch sklepach i stanowi zespół 11 rzeźb monumentalnych nawiązujących do legend i podań bieszczadzkich.
Kapliczka.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
Zabytki:
1. Dawna murowana cerkiew z 1937 r. użytkowana od 1973 r. po przebudowie jako kościół parafialny rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W XVII wieku wzniesiono w Bóbrce drewnianą cerkiew parafialną pw. Nałożenia Ryzy NMP. W latach 1807 – 1815 r. była cerkwią filialną parafii w Myczkowcach. Rozebrano ją po koniec lat trzydziestych rozpoczynając w 1937 r. budowę cerkwi murowanej. W latach 1939 – 1947 odprawiano w niej nabożeństwa, następnie do 1957 r. użytkowano jako magazyn spółdzielni produkcyjnej. W latach 1971 – 1973 została wyremontowana i przebudowana jako kościół rzymsko-katolicki.
2. Murowana kapliczka przydrożna z 1848 r. przy drodze z Myczkowiec
Osobliwości przyrodnicze
Projektowany przez Nadleśnictwo Brzegi Dolne rezerwat przyrody „Koziniec” o pow. 28,68 ha obejmie masyw Kozińca (521 m) z nieczynnym kamieniołomem na płd.-wsch. stoku dającym dziś rozległą panoramę na bieszczadzkie jeziora, ich otoczenie, Park Krajobrazowy Gór Słonnych i najwyższe partie górskie Bieszczadów. Miejsce to połączone jest niebieskim szlakiem spacerowym z Myczkowcami i Soliną oraz zieloną ścieżką przyrodniczą z Orelcem, Uhercami Mineralnymi i Ośrodkiem „Caritas” w Myczkowcach.
Ważniejsze epizody z dziejów miejscowości:
1441 r. – pierwsza wzmianka o wsi założonej na prawie wołoskim. Nazwa fizjograficzna oznacza teren i wodę, gdzie żyją bobry. Wieś występuje pod nazwą Bobrka jako własność szlachecka w dobrach Sobień – Lesko. Na podstawie podziału między Małgorzatą żoną Przedpełka Mościca z Wielkiego Koźmina a jej stryjem Mikołajem Kmitą z Wiśnicza kasztelanem przemyskim, Małgorzata odstępuje Mikołajowi i jego synom zamek Sobień z wsiami do zamku należącymi: Olszanica, Bóbrka, Solina i in.
Jezioro Myczkowskie.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
1456 – 57 - Stanisław, Mikołaj i Jan bracia z Wiśnicza, synowie Mikołaja z Sobnia, pozywają Jana Kmitę z Wiśnicza, kasztelana lwowskiego o gwałtowne zajęcie dóbr przypadłych in „sorte vulgariter loszem”: zamku Sobnia i wsi Załuż, Myczkowce, Bóbrka i in.
1479 r. - danina w baranach i wieprzach z wsi Bóbrka. Jan i Stanisław Kmitowie dziedzice na Sobniu pożyczają od Piotra z Rytarowiec podkomorzego sanockiego 200 grzywien, za które zastawiają mu wsie Myczkowce, Bóbrka, oraz winni mu zapewnić daninę w baranach i wieprzach z Bóbrki. Z kolei Piotr z Rytarowiec podkomorzy pożyczając od żony swej Elżbiety 100 grzywien zapisuje jej tę kwotę na pieniądzych posiadanych na wsiach Bóbrka i Myczkowce.
1483 r. – Jan Kmita z Sobnia zabezpicza bratu swemu ks. Stanisławowi kanonikowi sandomierskiemu pożyczone od tegoż 1000 grzywien na czterech wsiach należacych do zamku Sobnia: Myczkowce, Bóbrka i in.
1486 r. – kniaziowie z Soliny i Polany oraz 8 kmieci z Soliny, Bóbrki i Olszanicy ręczą swemu panu, Stanisławowi Kmicie , za poddanego Stecza z Bóbrki. Źródła wymieniają imiona mieszkańców Bóbrki: Iwan, Iwan alter, Demetrius, Senko, Hrycz, Stecz kmiecie (chłopi).
1488 r. – właścicielem wsi jest Stanisław Kmita z Sobienia. Maciej podkomorzy sanocki i ks. Piotr (Balowie) bracia rodzeni z Nowotańca, Hoczwi i in. Skarżą Stanisława Kmitę z Sobnia, że nie chce sypać granic, gdzie ich brak, i odnawiać dawnych między ich wsiami: oba terpiczowy, Berezka, Wołkowyja, Terka (Tharnawka) z jednej a wsiami Myczkowce, Solina, Rajskie, Bóbrka, Tworylne z drugiej strony.
Bibułkalia.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
1489 r. – Stanisław Kmita kasztelan sanocki zapisuje swej zonie Katarzynie córce Jana Amora z Tarnowa 6000 zł węg. Na połowie swychdóbr: zamek Sobień, wsie do zamku należące: Bóbrka, solina i inne.
1503 r. Stanisław Kmita wojewoda bełzski i starosta przemyski gwarantuje Stanisławowi Derszniakowi podkomorzemu przemyskiemu terminowy zwrot długu 300 zł zastawem swych dóbr Solina, Bóbrka i Stefkowa Wola.
1518 – 19 r. Bóóbrka i ini. Stanowią własność Piotra i Stanisława Kmitów
1526 r. – Bóbrka i Solina płacą podatek. Podobnie w 1530, 1536, 1538.
1536 r. – wieś prawa wołoskiego, dworzyszcza wołoskie, – Solina.
1541 r. – Piotr Kmita zapisuje swej żonie Barbarze z Felsztyna córce Jana Herburta 5000 zł na dobrach Bóbrki i in.
1565 r. – Pasko f. Kopina przyjmuje prawo miejskie Leska.
1589 r. – uposażenie w ziemię: we wsi 8i1/2 łana, sołtys 3 łana, pop 1 łana, we wsi młyn, 1 zagrodnik.
1606 r. – pop
1672 r. – podczas ostatniego już najazdu czambułów tatarskich Nuradyn-Soltana na Bieszczady we wsi ocalały tylko 3 domy, ordyńcy ograbili i spalili wieś, a mieszkańców uprowadzili na wschód do niewoli. Wioska była wówczas własnością Zielińskiego.
1816 r. - wojskowy spis ludności cyrkułu sanockiego obrazu stan miejscowości po zniszczeniach wojen napoleońskich. Wieś liczyła 389 mieszkańców ogółem, było w niej 67 domów, 2 szlachciców, 51 chłopów zdolnych do służby wojskowej, 30 nieużytecznych mężczyzn do służby wojskowej, 1 szeregowy, 1 do transportu, 1 czasowo niezdolny do służby, 67 chłopców do 14 lat, 21 chłopców w wieku od 15 do 17 lat, 276 kobiet i dziewcząt, 64 mężczyzn żonatych, 109 nieżonatych i wdowców. W inwentarzu spisano ponadto 30 wołów i 19 krów. We wsi w ogóle nie było koni i owiec.
1848 r. – we wsi przy drodze wzniesiono kapliczkę upamiętniającą zniesienie pańszczyzny.Ówczesnym zwyczajem chłopi zakopali pod nią księgi powinności wobec dworu, czyli „pańszczyznę”. W 2001 r. kapliczka została odrestaurowana i wyposażona w ikonę pt. „Umilenie” wykonaną przez miejscowego artystę malarza Leona Chrapko.
Jezioro Myczkowskie.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
1876 r. – tutejszy majątek nabył poprzez małżeństwo z Pelagią z Sokołowskich i zamieszkał w nim znany komediopisarz Józef Bliźiński (1827 – 1893). Przy ujściu potoku Łobozewki do Sanu, u podnóża masywu Jawora nabył 300 morgowe gospodarstwo i tutaj – w miejscu przez siebie wybranym i malowniczo położonym nad Sanem – zbudował dwór. Od tej pory Bóbrkę nazywał swoim miejscem na ziemi, z wielkim zapałem pracował w folwarku i urządzał swój nowy dworek otaczając go ogrodem, sadem i nieustannie upiększanym parkiem dworskim. Pragnął urządzić miejsce przytulne i godne do przyjmowania gości. W codziennej pracy towarzyszył pisarzowi ogromny optymizm, a pieczołowicie pielęgnowany park dworski zdobiony nieustannie nowymi drzewami, krzewami i alejami budził coraz większy podziw. To urzekające miejsce przyjaciele nazwali „Damazówką”. Bliziński oczarowany cudowną przyrodą górską i niezwykle malowniczym położeniem nabytych włości napisał w natchnieniu „Pana Damazego” i wysłał na konkurs dramatyczny do Krakowa. Nie śnił nawet o tym, że komedia ta zdobędzie I nagrodę, rozsławi jego osobę i małą bieszczadzką wioskę – Bóbrke. Po wystawieniu Pana Damazego na scenach Krakowa, Lwowa, Warszawy i Poznania do Bóbrki właśnie zaczęli zjeżdżać literaci, dziennikarze, pisarze, poeci, badacze kultury ziem górskich i liczni znajomi pisarza. Zdobył on uznanie w świecie literackim, uzyskał rozgłos i na swym koncie miał już 7 utworów. Jego dorobek pisarski stanowiły wówczas komedie: „Konkurenci”, „Imieniny”, opowiadanie „Dziwolągi”, humoreski: „Rycerze kieliszkowi”, „Kłopoty paniczyka”, „Przezorna panna”, „Marcowy kawaler”. W owym czasie kolej żelazna Kraków – Zagórz – Lwów umożliwiała łatwy dojazd do Ustjanowej i Bóbrki. Ludzie pióra odwiedzali malowniczo położony dwór nad Sanem składając pisarzowi uszanowanie, dowody uznania za jego osiągnięcia literackie oraz za pracę w urządzeniu tak przytulnego zakątka. Często bywał w tej miejscowości Władysław Bełza, a w latach 1882 – 1885 korzystał z gościnności państwa Blizińskich Oskar Kolberg, zbierający w Bieszczadach materiały etnograficzne do swego 3-tomowego dzieła „Sanockie – Krośnieńskie”. W 1881 r. komediopisarz napisał jeszcze „Rozbitków”, które okazały się kolejnym sukcesem i przyniosły autorowi dalszy rozgłos. Niestety w 1885 r. – po zadłużeniu się na poszukiwanie ropy naftowej – Bliziński zmuszony był wydzierżawić Bóbrkę na spłacenie długów. Po 9 – letnim pobycie w tej miejscowości przeniósł się do swego szwagra w Posadzie Sanockiej, a w 1888 r. wyjechał na stałe do Krakowa. Tam napisał jeszcze „Dziką różyczkę” i oddał się pracy wydawniczej.
Jezioro Myczkowskie.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
1921 r. – wieś liczyła 151 domów i 799 mieszkańców. (651 greko-katolików, 120 łacinników i 27 Żydów wyznania mojżeszowego.
1932 r. – we wsi rozpoczęły się rozruchy chłopów, które przeszły do historii stworzonej przez komunistów jako tzw. „powstanie leskie”. Kiedy podczas poszerzania drogi zaszła potrzeba przesunięcia kapliczki z 1848 r. upamiętniającej zniesienie pańszczyzny sowieccy agitatorzy KPZU zdołali podburzyć chłopów plotką, iż panowie odkopują pańszczyznę i chcą ją ponownie przywrócić. Gdy tę wieść rozpowszechniono po okolicy chłopi z Bóbrki i kilku sąsiednich wsi uzbrojeni w kosy, widły i siekiery ruszyli bronić swoich praw. Rozpędzili oni robotników drogowych, porozbijali posterunki policji i napadli na urzędników państwowych. Wówczas władze użyły do zaprowadzenia porządku znacznych sił policyjnych i kompanii wojska z Sanoka. Chłopów odciągnęły do domów kobiety, gdy wojsko rozdało we wsiach cukierki dla dzieci. Na stoku Jawora doszło jednak do starć, użyto broni i było kilka ofiar śmiertelnych. Encyklopedia Ilustrowana z tego okresu opisuje dokładnie przebieg zamieszek. W 2001 r. kapliczka została odrestaurowana i wyposażona w ikonę pt. „Umilenie” wykonaną przez miejscowego artystę Leona Chrapko.
1945 r. – podczas przeprowadzonego spisu powszechnego ludności w dniu 10 I 1945 r. (podpisany sołtys Michał Małek pod imiennymi wykazami mieszkańców) we wsi były 182 numery, mieszkało 318 dorosłych i 361 dzieci. – 26 maja UPA powiesiła sołtysa Stefana Derenia – Polaka, a kilka dni później Władysława Tokarskiego. – Podczas kolejnego spisu ludności z dnia 13 VI we wsi mieszkało 315 osób dorosłych pow. 18 lat (32 Polaków i 283 Ukraińców) oraz 472 dzieci (47 Polacy i 425 Ukraińcy). Stosowano kryterium wyznaniowe. – Do końca 1945 r. w wyniku umowy o repatriacji wysiedlono na wschód do USRR 301 osób narodowości ukraińskiej. W Bóbrce pozostało 20 rodzin mieszanych polsko-ruskich liczących 62 osoby.
1950 r. - we wsi wytypowano 23 budynki po wysiedlonej ludności na osadnictwo.
1977 r. – podczas IV rajdu śladami sławnych Piór poświęconego Józefowi Blizińskiemu obok kamieniołomu umieszczono kamienny piaskowcowy obelisk z pamiątkową tablicą ufundowaną przez Oddział PTTK w Lesku. Miała się nim opiekować młodzież miejscowej szkoły podstawowej. Niestety tablicę skradziono, a obelisk został uszkodzony, a następnie rozbity młotami na kamień i wywieziony.
1986 – 87 – wypoczywał tutaj poeta Jerzy Harasymowicz.
1990 – 1999 – w miejscowości tej bywali znani twórcy kultury: Kazimierz Orłoś, Paweł Huelle, Olgierd Budrewicz, Leszek Mądzik, Artur Barciś, Emilian Kamiński, Ireneusz Krosny itp.
2000 r. – podczas kolejnego powtórzonego rajdu śladami sławnych piór ponownie poświęconego Józefowi Blizińskiemu tym razem fundacja „Orelec – Gala” ufundowała obelisk i kamienną tablicę pamiątkową z treścią odtworzoną z pamiątkowej fotografii umieszczając je na dziedzińcu szkoły w celu zabezpieczenia przed ewentualną dewastacją.

Opracował: Stanisław Orłowski

więcej zdjęćBóbrka noclegi Bieszczady

Bóbrka
google
©2008 Google

Rozkład jazdy autobusów w Bóbrce

Bóbrka rozkład jazdy Bieszczady
Bóbrka
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BUKOWIEC
Solina, Polańczyk
09:57 W, 10:42 S
JAWOR
-
06:27 F, 14:21 FJ, 14:21 FW
ŁOBOZEW
-
08:01 S
POLAŃCZYK
Solina
06:28 F, 06:47 FJ, 06:47 W*, 08:11 F, 08:11 CN, 09:12 W*, 09:42 W, 11:18 W, 11:25 VN, 11:52 W, 13:37 N, 14:01 PW, 14:42 N, 14:43 FJ, 14:43 W, 16:07 S, 16:10 gNYV, 16:33 FJ, 16:33 W, 17:07 W, 17:42 W, 19:37 N, 21:11 W
SOLINA
-
07:41 S, 08:07 FW, 09:42 FJ, 12:57 S, 16:04 W, 16:12 W
USTRZYKI GÓRNE
Solina, Polańczyk, Bukowiec, Polana, Czarna, Lutowiska
10:27 W*, 16:02 W
WOLA GÓRZAŃSKA
Solina, Polańczyk, Wołkowyja
13:02 F

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy