Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
R              E              K              L              A              M              A
GLINNE
POLECAMY W
GLINNEM

dodaj obiekt
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
Glinne noclegi Bieszczady
( 410 m n.p.m.) - Wieś położona na widokowym wzgórzu między Leskiem (3 km) a Uhercami przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej licząca ok. 80 zabudowań. Na skrzyżowaniu w lewo zjazd do kościoła Miłosierdzia Bożego w Glinnem i do Jankowiec. Od kościoła rozciąga się rozległa panorama na Park Krajobrazowy Gór Słonnych z szybowiskiem w Bezmiechowej i dolinę Sanu.

Ważniejsze epizody z dziejów miejscowości:

1563 r. - pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi. Powstała zapewne znacznie wcześniej, bowiem dzisiejszy jej przysiółek Kostryń posiada wczesnośredniowieczny kurhan. Nazwa Kostryń wywodząca się od słów „ostrożyć”, „otoczyć ostrokołem” sugeruje powstanie na wzgórzu osady obronnej otoczonej ostrokołem mającej bronić prowadzącego tędy na Ruś traktu handlowego.
1605 r. - w czasie prywatnej wojny między jej właścicielem Stanisławem Tarnawskim chorążym sanockim a jego wierzycielem Janem Tomaszem Drohojowskim, referendarzem wielkim koronnym między Glinnem a Uhercami założony został przez Drohojowskiego obóz warowny, z którego referendarz najeżdżał włości Tarnawskiego i jego sprzymierzeńca Stadnickiego w Uhercach.
1672 r. - podczas najazdu tatarskiego na wieś stanowiąca własność Bukowskich została ona niemal kompletnie zniszczona, ocalały tylko 2 domy.
1921 r. - Glinne liczyło 51 domów i 296 mieszkańców ( w tym. 189 grekokatolików, 95 łacinników i 12 osób wyznania mojżeszowego.
2002 r. - we wsi – przy drodze do Jankowiec - znajduje się kościół rzymskokatolicki p.w. Miłosierdzia Bożego. Przy głównej trasie natomiast sklep spożywczy, leśnictwo i dom ludowy.
Obok wsi przy zielonym szlaku spacerowym przysiółek Kostryń należący administracyjnie już do Uherzec i gminy Olszanica.

Kamień Leski.
foto. I. Jóźwik.
Bóbrka noclegi Bieszczady
Kostryń jest starszą osadą od Glinnego. Pierwszą wzmiankę źródłową o tym miejscu znajdziemy w Archiwum m. Leska na Wawelu. Otóż w 1477 r. czterej bracia Jan, Piotr, Stanisław i Andrzej Kmitowie z Sobienia wydali przywilej dla miasta Leska, w którym m.in. nadali mieszczanom łany roli od lasu i wzgórza Costrzyn (445 m) aż do Rozdziału koło Woli Postołowej i las Kostrzyn do wykarczowania położony między starą drogą myczkowską (rowadziła ona przez dzisiejszy Kostryń do skrzyżowania w Podkamionce) a rzeką San. Na wykarczowanie lasu i sprowadzenie osadników mieszczanie otrzymali 24 lata wolnizny według zasad prawa wołoskiego. Można zatem przypuszczać, iż pod koniec XV wieku teren ten został zasiedlony.

Warto zobaczyć:

1. W Kostryniu: (na średniowiecznym kurhanie przy drodze do przysiółka Kostryń znajduje się oryginalna kapliczka słupowa z XVII-XVIII w., nieco dalej malownicza panorama na Czulnię, otoczenie Jeziora Myczkowieckiego, pasmo Żukowa z Holicą (762 m) byłym szybowiskiem i Ostrego Działu.
2. W Glinnem: nieco dalej przy szosie pomnik przyrody „Kamień Leski”, o którym Aleksander hr Fredro napisał: Kamień nad Liskiem. Powieść z podania gminnego. („Haliczanin” 1830, T. I, s. 137) oraz „Bajendę z podań gminnych w czterech obrazach, albo opowieść o Kamieniu nad Liskiem”, Dzieła 1880.
„Kamień Leski” (ok. 410 – 420 m) – to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze ( erozyjnym oddziaływaniom atmosferycznym) i mieszkańcom okolic. W XIX stuleciu bowiem u jego podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego. Dziś porośnięte młodym lasem dodają temu zakątkowi szczególnego uroku.
Niepowtarzalnym urokiem Leskiego Kamienia zachwycali się od dawna liczni podróżnicy, artyści, malarze, poeci, pisarze, pamiętnikarze, publicyści i pionierzy polskiej turystyki górskiej przemierzający te strony w „czasach galicyjskich” (1772 – 1918). Pozostawione przez nich relacje i opisy wywołują do dziś wzruszenie. Oto kilka przykładów:
W swoim pamiętniku „Trzy po trzy” Aleksander Fredro pisał: „Za liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skalny. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być cząstką jakiegoś gmachu. Różne o tym kamieniu biegają powiastki. Jedna cudowniejsza od drugiej”. W 1974 r. ten właśnie fragment pamiętnika Oddział PTTK „Bieszczady” w Lesku utrwalił na pamiątkowej tablicy wmurowanej na Kamieniu podczas I rajdu „Śladami sławnych piór” poświęconego A. Fredrze.
Oskar Kolberg w swoim 3-tomowym dziele etnograficznym Sanockie – Krośnieńskie, cz. I W: Dzieła Wszystkie, t. 49 s. 8 – 9 w ujmujący sposób opisuje także „Kamień nad Leskiem” i wieś Glinne. Oto jego relacja: „Nad miasteczkiem Liskiem, leżącym w województwie ruskim, ziemi sanockiej, wznosi się kamień ogromny dziwacznego kształtu, zwany Kustryniem.
W tej okolicy, gdzie wszystkie góry lasem lub ornymi obszarami są pokryte, sprawia widok nagiego kamienia niespodziewane wrażenie. Pod Kustryniem ciągnie się bity gościniec i odsłaniając w biegu swoim po jednej i po drugiej stronie rozległe widoki, spuszcza się z wolna do Uherzec.”
I tak jest do dziś. Przejeżdżając przez Glinne możemy podziwiać wspaniałe panoramy na dolinę Sanu, pasmo Gór Słonnych, górskie szybowisko w Bezmiechowej i leżący u ich podnóża Czarny Dział, a z Kostrynia nie mniej malowniczą panoramę na Czulnię, otoczenie Jeziora Myczkowieckiego, pasmo Żukowa z Holicą (także byłe szybowisko) i Ostrego Działu.
O. Kolbergowi zawdzięczamy także jedną z legend o powstaniu leskiego ostańca. Pisze on: „Onego czasu, gdy jako miasto powstać miało Lisko, brakło w nim najżywotniejszej miasta cechy – mieszczan. Diabeł, do wszelkich posług skory, postanowił też co najrychlej gród ten zaludnić; porwał tedy pierwszego, jakiego napotkał mieszczanina i nuż go nieść w swoich szponach przez powietrze do Liska. Wtem kur zapiał, bezsilny już diabeł, nie dobiegłszy mety, upuścił brzemię swe na ziemię, gdzie wedle fatalizmu zrządził, że niedoszły ów liszczanin natychmiast obrócił się w kamień”.
Kolejne fascynujące opisy leskiego ostańca i najbliższych okolic miasta Leska zamieścił ks. Władysław Lutecki w swoich „Historiach niektórych ziemi sanockiej” wydanych nakładem „Wiadomości Turystycznych” w Warszawie w 1938 r. Oto fragmenty: „Okolice miasta Leska zdrowe i miłe są jako podgórskie. Z miasta w stronie zachodniej widny skręt Sanu, który prawie pod kątem prostym załamuje się u podnóża skał. (To dzisiejszy pomnik przyrody zwany „Skałą Wolańską”). Po stronie wschodniej, daleko za miastem, widać olbrzymią skałę, która robi wrażenie zamczyska i ma swoją legendę (...).
Wędrując za znakami zielonego szlaku pieszego górskiego z Leskiego Kamienia przez odsłonięte wzgórza w kierunku widniejącego w dali miasta Leska będziemy zachwyceni kolejną rozległą panoramą na otoczenie Leska i Park Krajobrazowy Gór Słonnych.
Jeśli na tę wędrówkę lub spacer wybierzemy się pod wieczór, to zrozumiemy głębiej sens dalszej relacji ks. Luteckiego o okolicach Leska. (...)”A kiedy ptaki - śpiewaki, swoje wieczorne przedzwonią pacierze, wówczas i pola kwitnących zbóż sennie ku miedzom się chylą, strzepując pachnący pył. (...) W czerwień obleczone zorze wieczorne bledną. Niebieska światłość nad wodami przygasa. (...) Mgły się od Sanu zaciągają sine i jak dymy kadzielne zaścielają pola do wód dyszących przyległe. (...) Pierwsze gwiazdy wypatrują cienie niedaleko czającej się nocy, która nadchodzi i w mgliste ramiona obejmuje świat”.
Z Leska do „Kamienia Leskiego” warto też przejść trasą rowerową „Baszta” prowadzącą m. in. od zamku Kmitów i amfiteatru doliną Sanu obok letnich basenów kąpielowych u podnóża Baszty, a następnie w lewo pod górę doliną Kisłego Potoku. Ten urzekający odcinek proponowanej trasy opisuje nie mniej wzruszająco ks. W. Lutecki.
(...) Spokojny San tuli się prawym brzegiem pod górskie osypiska, pod cień świerków, jodeł i buczyny. Podmywa brzegi, toczy kamienie i rozrzuconym głazem swoje upiększa brzegi. Nieraz zabłyśnie wśród przetrzebionego lasu odkrywka piaskowca, jakby szczątki murów dawnego zamczyska, to znowu wrzyna się w łożysko Sanu kamienista tafla, a dalej świecą w słońcu sine skały brzegów.”
Nic dodać, czy ująć. Takie wrażenie sprawia do dziś wędrówka od Sanu do Leskiego kamienia tą samą doliną, którą – według kolejnej legendy – wyrodna córka niosła chorej, spragnionej mamie z Glinnego dzban wody z Sanu. Spotkawszy na leśnej ścieżce chłopca wdała się z nim w rozmowę zapominając o swojej chorej i czekającej na upragnioną wodę mamusi. Gdy zaszło słońce i zapadł mrok jej matka nie doczekawszy się córki umierając w gorączce i pragnieniu wypowiedziała ostatnie słowa: „Ty która nie znasz miłości i masz serce z kamienia, obyś skamieniała”. I to przekleństwo matki dosięgło stojącą nadal z chłopakiem na leśniej ścieżce dziewczynę, która w jednej chwili na jego oczach zamieniła się w potężny głaz, swym kształtem przypominający kamienne serce.

Szlaki turystyczne:

1. Szlak zielony pieszy górski łączący Lesko z Krysową (45 km) przechodzi przez „Kamień Leski skrajem lasu przy zabudowaniach wsi skręcając za nimi leśną dróżką w kierunku leśnego gospodarstwa szkółkarskiego i szczytu Czulni.
2. Przez Kostryń można zejść szlakiem spacerowym zielonym lub rowerowym do pobliskiego Zwierzynia, a z lasu za wsią szlakiem spacerowym żółtym do Uherzec.

Opracował: Stanisław Orłowski

Glinne
google
©2008 Google

Rozkład jazdy autobusów w Glinnem

Glinne rozkład jazdy Bieszczady
Glinne
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BUKOWIEC
Solina, Polańczyk
09:39 W, 10:25 S
JAWOR
Myczkowce
14:00 FW
JAWOR
Uherce Mineralne
06:10 F
KROSNO
Lesko, Sanok, Zarszyn, Besko, Rymanów
07:53 L, 09:30 F, 12:23 W, 13:13 JL, 13:13 W, 14:40 N, 17:26 W
LESKO
-
05:35 F, 06:02 S, 07:12 CJN, 07:15 F, 07:35 F, 07:40 FJ, 08:30 F,08:30 F, 08:40 S, 09:30 FJ, 09:52 F, 10:50 F, 12:32 S, 13:55 p, 13:55 aJ, 14:09 p, 15:00 S, 15:09 d, 15:29 FW, 15:47 FW, 15:56 FJ, 15:57 JN, 18:45 S, 20:30 FJ, 20:35 CJmN, 21:13 Fm
LUTOWISKA
Ustrzyki Dolne, Czarna
08:41 JL
MYCZKOWCE
Uherce Mineralne
18:17 S
MYCZKOWCE
Uherce M., Zwierzyń
06:57 F, 12:30 aJ, 14:25 S, 15:45 FJ
NOWY SĄCZ
Lesko, Sanok, Krosno, Jasło, Gorlice
06:24 NV
PASZOWA
Olszanica
13:12 p
POLAŃCZYK
Lesko, Hoczew
07:10 F, 07:10 CW
POLAŃCZYK
Myczkowce, Solina
06:25 FJ, 06:25 W*, 11:30 W, 17:20 W
POLAŃCZYK
Solina
07:55 F, 07:55 CN, 08:55 W*, 13:20 N, 14:25 N, 15:50 S, 16:50 W, 19:20 N, 20:55 W
POLAŃCZYK
Zwierzyń, Myczkowce, Solina
09:15 W
RZESZÓW
Lesko, Sanok, Brzozów, Domaradz
08:28 N, 15:38 JnN, 15:38 W, 16:38 N, 20:24 W
SANOK
Lesko
04:40 F, 05:35 CN, 07:40 F, 07:40 FW, 08:30 CW, 09:10 S, 09:30 CN, 09:30 FW, 10:10 N, 10:10 W, 10:55 FJ, 10:55 W, 11:10 W, 11:40 L, 12:00 W, 12:40 F, 13:55 CW, 14:10 mN, 14:10 W, 15:57 W, 17:01 +N, 17:21 A, 17:55 mN, 18:30 W, 18:40 W, 18:40 W, 19:30 N, 21:35 W
SANOK
Lesko, Załuż
06:02 a, 07:09 FJ
SANOK, DĄBRÓWKA
Lesko, Sanok, Sanok, Staszica
15:05 FJ
SOLINA
Uherce Mineralne
07:50 FW, 15:46 W
SOLINA
Zwierzyń, Myczkowce
09:15 FJ, 12:30 S, 15:45 W
USTRZYKI DOLNE
Olszanica
06:00 N, 07:00 FJ, 08:20 FJ, 08:55 FW*, 10:15 FW*, 12:05 FJ, 12:05 W, 13:10 CmN, 13:20 F, 13:50 JnN, 14:27 N, 14:41 F, 15:20 FW, 16:56 NV, 20:10 mN, 22:32 N
USTRZYKI DOLNE
Rudenka, Olszanica
15:20 FJ
USTRZYKI GÓRNE
Olszanica, Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska
07:00 W*, 07:34 L, 08:41 W, 10:15 CW*, 10:39 F, 13:50 W, 15:45 N, 18:21 nN
USTRZYKI GÓRNE
Solina, Polańczyk, Bukowiec, Polana, Czarna, Lutowiska
10:10 W*, 15:45 W
WOLA GÓRZAŃSKA
Solina, Polańczyk, Wołkowyja
12:45 F
ZAGÓRZ
Lesko
16:50 W
ZATWARNICA
Olszanica, Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska
09:35 N, 18:10 N
ZATWARNICA
Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska, Nasiczne
12:30 N
ZAWADKA
Olszanica, Paszowa, Stańkowa, Ropienka - szkoła
06:20 S
ZAWADKA
Olszanica, Ropienka - szkoła
08:25 F, 14:25 a, 16:10 Fn
ZAWADKA
Rudenka, Olszanica, Ropienka - szkoła
14:25 S

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy