Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY - HOTELE, PENSJONATY, DOMKI - NOCLEGI W BIESZCZADACH

Wybierz region
Wybierz rodzaj obiektu
Wybierz miejscowość
Inne oferty
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
polecamy w bieszczadach POLECAMY


Twoja wyszukiwarka
Bieszczady aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI

Święto Drzewa w lasach Podkarpacia 2010-10-07 11:12:21 CEST

Ekologiczno-Kulturalne Stowarzyszenie „Klub Gaja” jest pomysłodawcą i organizatorem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, organizowanego już od 2003 roku. Jego inaugurację stanowi ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, którą zaczyna się co roku 10 października. Program zakłada aktywizację lokalnych społeczności, zwłaszcza młodzieży, oraz udział przedstawicieli różnych instytucji, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Leśnicy służą pomocą w sadzeniu drzew, przekazywanych nieodpłatnie przez nadleśnictwa.

Najgrubsza jodła w polskich lasach rośnie w Nadleśnictwie Stuposiany
Tegoroczny program Święta Drzewa objęty jest patronatem Ministra Środowiska i Prezydenta m. st. Warszawy. Został też włączony w Kampanię Miliarda Drzew dla Planety pod patronatem UNEP (ONZ). Podkarpacie, jako jeden z najbardziej lesistych regionów kraju, wykazuje sporą aktywność na polu edukacji ekologicznej. Wiele szkół nawiązało współpracę z najbliższym nadleśnictwem. Z okazji Święta Drzewa odbędą się spotkania z leśnikami, sadzenie drzew; w wielu miejscach posadzone zostaną „Drzewa dla pokoju”. .
Jesion na cmentarzu w Zawoju
Spotkania edukacyjne związane ze „Świętem Drzewa” w Nadleśnictwie Jarosław zaplanowano już 8 października, kiedy to odbędzie się wycieczka terenowa do lasu uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej z Ryszkowej Woli. Jej temat to różnorodność drzew leśnych. 11 października gośćmi leśników będą dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej z Jarosławia, które zwiedzą szkółkę leśną w Czerniawce i będą uczyć się rozpoznawania drzew leśnych. 12 października w Szkole Podstawowej w Wielinie odbędzie się apel dla uczniów nt. Święta Drzewa, po czym na terenie szkolnym posadzone zostaną świerki. Ciekawą inicjatywą wykazało się Gimnazjum w Laszkach, które 8 października zorganizuje akcję wymiany szkła na sadzonki drzew leśnych dla mieszkańców wsi. Około 200 sadzonek drzew przekaże na ten cel nadleśnictwo.
Święta lipa na górze Chełm
Co roku w akcji Święta Drzewa uczestniczy Nadleśnictwo Oleszyce. Tym razem wspólnie z młodzieżą szkolną przeprowadzone zostanie sadzenie drzew na placu szkolnym oraz zbiór nasion dębu i buka. Posadzone zostanie również „Drzewko dla pokoju”, zaś jeden z pomnikowych dębów oznakowany zostanie tabliczką „pomnik przyrody”.
Daglezja w lesie odrzykońskim
Leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów wezmą udział w spotkaniach z młodzieżą szkół w Sieniawie i Besku, gdzie opowiedzą o znaczeniu lasu dla ludzi, ponadto dzieci będą się uczyć rozpoznawania gatunków drzew leśnych oraz poznawać walory przyrodnicze terenów Nadleśnictwa Rymanów. W szkole w Sieniawie ogłoszono konkurs na nazwę dla drzewka, które zostanie posadzone podczas uroczystych obchodów. W Zespole Szkół w Besku zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „Najpiękniejsze drzewo”.
Jawor w Kalnicy
Nadleśnictwo Lutowiska jest współorganizatorem konkursu plastycznego pod hasłem „Drzewa cząstką przyrody”, który jest skierowany do uczniów ze szkół podstawowych w Lutowiskach i Czarnej. Dla gimnazjalistów przygotowano konkurs „Czy znam bieszczadzkie drzewa?”, polegający na wykonaniu zielnika zawierającego elementy 15 gatunków drzew i 10 gatunków krzewów.Na 8 października przewidziano spotkanie leśników z Nadleśnictwa Dukla z 40-osobową grupą dzieci w wieku przedszkolnym. Na polu namiotowym Stasiane, przy ognisku, wysłuchają one opowieści o drzewach Beskidu Niskiego.
Jesion w Wetlinie
Z kolei Nadleśnictwo Dynów wraz z Zespołem Szkół Zawodowych w Dynowie organizuje konkurs „Jesienne kompozycje” połączony z pogadanką nt. drzew. Uczestnicy otrzymają sadzonki świerków. Dla uczniów szkół dynowskich wszystkich szczebli edukacyjnych zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o drzewach, opracowany przez specjalistę ds. edukacji przyrodniczo-leśnej. Prawdziwy maraton edukacyjny szykuje Nadleśnictwo Tuszyma, które w dniach 11-13 października podejmować będzie uczniów czterech okolicznych szkół (dwie szkoły podstawowe, jedno gimnazjum i jedno LO) oraz kilka grup najmłodszych dzieci z dwóch przedszkoli. Nadleśnictwo Brzozów z okazji Święta Drzewa po raz kolejny podejmie działania we współpracy z Gimnazjum w Izdebkach. Ich scenariusz wypracowano w poprzednich latach; najpierw odbędzie się pogadanka edukacyjno – przyrodnicza, następnie konkursy: rozpoznawanie drzew i krzewów, najlepsza praca plastyczna związana z programem, dalej sadzenie drzew (Drzewo dla Pokoju, nasadzenia przydrożne) i na końcu pieczenie kiełbasek. Delegacja Nadleśnictwa Brzozów została zaproszona przez Klub Gaja na inaugurację 8 edycji Święta Drzewa, która odbędzie się 8 października 2010 r. w Warszawie. W jej trakcie Mieczysław Barć, leśniczy leśnictwa Izdebki odbierze „Czarodziejskie Drzewo”, prestiżowe wyróżnienie klubu Gaja za działalność edukacyjną w ramach Święta Drzewa.
Podkarpackie ballady o drzewach, nowa książka Edwarda Marszałka
Bogaty program obchodów przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, gdzie 11 października odbędą się konkursy przyrodnicze dla adeptów leśnictwa i zaproszonych gości z innych szkół. Przewidziano też prezentację na temat kulturotwórczej roli drzew. Również w nawiązaniu do Święta Drzewa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Wacława Turka i promocja książki Edwarda Marszałka „Podkarpackie ballady o drzewach”. Publikacja ta została wydana przez oficynę RS DRUK przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie z inicjatywy leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Jej rzeszowska promocja odbędzie się 19 października na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Edward Marszałekrzecznik RDLP w Krośnie

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.REKLAMA


NOWOŚĆ


Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP

REKLAMA
PARTNERZY
Portal Karpacki
SRWiO Wetlina
SPALA24.PL
[więcej ...]
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy