Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
TELEŚNICA SANNA
R              E              K              L              A              M              A
TELEŚNICA SANNA
POLECAMY W
TELEŚNICY

dodaj obiekt
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
TELEŚNICA SANNA noclegi Bieszczady
Teleśnica Sanna.
foto. I. Jóźwik.
Teleśnica Sanna noclegi Bieszczady
(ok. 320 m n.p.m.) jest dziś nieistniejącą wsią położoną u podnóża Stożków na dnie Jeziora Solińskiego. Zamieszkuje ją jedyny w tej okolicy osadnik Krzysztof Bros z 2 dzieci. Prowadzi on gospodarstwo agroturystyczne (2 samodzielne domki nad zalewem) z cudowną panoramą na Wyspę Skalistą, Półwysep Werlas, Zatokę Teleśnicką i dolinę Sanu.

Najważniejsze epizody z dziejów:

Wieś pierwotnie nazywała się Teleśnicą Sanową (od rzeki San) z uwagi na jej położenie nad Sanem. W XVI stuleciu kształtowała się nazwa osady:
Theleschnycza (1526), Theleschnycza Minor (1530), Telesnicza Sanowa a. Sańska (1580), Teliesznica (1589), a w obecnym brzmieniu pojawiła się początkiem XVII w. jako Teleśnica Sanna (1607).
Najstarsza źródłowa informacja o istnieniu wsi szlacheckiej w sobieńskich dobrach Kmitów w historycznej ziemi sanockiej pochodzi z 1526 r. W dokumencie tym wymieniana jest wraz z Rudenką, Chmielem i innymi wsiami Kmitów jako „Theleschnycza iste ville in libertate sedent”.
W 1530 r. wieś miała 5 dworzyszcz i młyn, a w 1536 r. wymieniana jest jako wieś prawa wołoskiego posiadająca „5 areae valachicae”, 1 sołtysa i młyn. W 1540 r. jako jej właściciel wymieniany jest w źródłach Piotr Kmita, natomiast w 1580 r. podczas podziału dóbr pozostałych po nim i jego żonie Barbarze miejscowość wymieniana jest wraz z Sokolem.
Pod koniec XVI wieku – w roku 1589 – zapiski podatkowe podają, że we wsi uprawiano 6 i ź łana ziemi, był młyn, 1 komornik bez bydła, 1 zagrodnik i pop. Być może też istniała i cerkiew.
Z okresu staropolskiego zachowała się także ciekawa wzmianka z 1606 r. zapisana w Regestrze złoczyńców grodu sanockiego o napadzie zbójników na dwór Rosińskich w Teleśnicy Oszwarowej, którego inicjatorem był Jacko Rączka z Teleśnicy Sannej. Ta akcja nocna należała do starannie przygotowanych. Zbójnicy zebrali się w szopie u popa Jurka w Jasieniu już w czwartek wieczorek, przesiedzieli w niej cały piątek naradzając się, a w tym czasie syn popa – Iwan nosił im jedzenie, miód i gorzałkę. Po zapadnięciu mroku wyruszyli lasami przez pasmo górskie Żukowa do leżącej po przeciwległej stronie Teleśnicy i tam przyczaili się pod lasem. Naprzeciw im wyszedł poddany Rosińskich Jacko Rączka. Spotkał on trzech zbójników na kłodzie, gdy mówili o haśle. Kiedy zbliżył się do nich „jeden ze zbójców świsnął i zaraz przyszło kilkunastu, a gdy drugi krzyknął naśladując głos nocnego ptaka, przyszła reszta i było ich trzydziestu”. W czasie krótkiej wymiany zdań na temat ataku jeden z beskidników powiedział: „żadnego tu nie masz, któryby już w takich rzeczach nie bywał po kilka razy”.
Teleśnica Sanna.
foto. I. Jóźwik.
Teleśnica Sanna noclegi Bieszczady
Jacko poprowadził całą grupę w kierunku dworu znanymi sobie ścieżkami. Beskidnicy nie szli jednak za nim w szyku zwartym, lecz w rozsypce, aby nie wpaść w ewentualną zasadzkę. Przechodząc przez potok w pobliżu dworu hetman znowu świsnął, grupa zebrała się ponownie, jeden ze zbójców nasypał prochu do magierki i rozniecił ogień, od którego wszyscy zapalili knoty do półhaków i tak z zapalonymi szli już do dworu.
Duże zniszczenia spowodował najazd Tatarów w 1672 r., po którym we wsi należącej wówczas do Stadnickich z Leska ocalało tylko 7 zabudowań. Dla porównania skutków tego straszliwego najazdu warto porównać zniszczenia wsi okolicznych, gdzie ostało się niewiele więcej domów: np. w Teleśnicy Oszwarowej 5, w Sokolem 5, w Łobozewie 5, w Rajskiem 4, w Chrewcie 3, w Wydrnem 1, w Solinie i w Polańczyku po 3, w Wołkowyi 8, w Zawoziu 7 nie mówiąc już o ogromnym wyludnieniu uprowadzonych w jasyr mieszkańców. Teleśnica Sanna – podobnie jak i wsie w całych Bieszczadach – powoli odbudowywała się ze skutków tego straszliwego najazdu.
W okresie zaboru austriackiego – początkiem XIX stulecia – zaludnienie wzrosło. W XIX w. właścicielami dóbr Sokole i Teleśnica Sanna byli: Józefa z Truskolaskich i Anzelm Niesiołowski (14 VI 1802 r. – 23 I 1870 r.) Policja austriacka odnotowała go jako jednego z organizatorów pomocy dla powstania styczniowego. Spoczywa na cmentarzu przykościelnym w Jasieniu.
W 1828 r. właściciele wsi ufundowali tutaj murowaną cerkiew p.w. św. Dymitra, a paroch otrzymał 54 morgi gruntu uposażenia. Z ziemi tej musiał utrzymać swoją rodzinę.
W końcu XIX wieku we wsi mieszkało 581 osób, były dwa folwarki należące do Emanuela, a potem Edwarda Roińskiego oraz młyn, karczma i cerkiew.
Interesujący opis miejscowości w końcu XIX w. zawiera Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Około 1890 r. „Teleśnica Sanna położona na prawym brzegu Sanu przylegała do Teleśnicy Oszwarowej. Przy folwarku, cerkwi i cmentarzu wzn. 403 m teren podnosił się nagle ku wschodowi w szczyt Stożek. Jest to podłużna góra z dwoma szczytami, płn 696 m, płd.688 m. Granica wsi prowadziła wówczas wzdłuż potoku Daszówka na wschód, od cegielni zwracała się na płd-wsch. Przez oba szczyty Stożka, potem od południowego szczytu biegła ku płn.-zach. działem wód potoku płynącego pod Teleśnicą Sanną i pod Sokolem.
Miejscowość oddalona od Ustrzyk Dolnych o 17-18 km liczyła wówczas 78 domów, 581 mieszkańców (306 mężczyzn i 275 kobiet) w tym: 565 gr.-kat., 9 rz.-kat. i 7 izraelitów, a także posiadała murowaną cerkiew gr.-kat. z siedzibą parafii należącej do dekanatu zatwarnickiego.
Krzysztof Bross.
foto. I. Jóźwik.
Teleśnica Sanna noclegi Bieszczady
W obręb posiadłości dworskiej dr Edmunda Roińskiego wchodziły 2 folwarki, młyn, karczma, 329 morgów roli, 38 – łąk, 78 – pastwisk, 456 – lasu, 11 nieużytków, 1 mórg 957 sążni parceli budowlanych, ogółem 927 morgów. Posiadłość mniejsza (gminna) obejmowała 831 morgów roli, 53 – łąk i ogrodów, 299 – pastwisk i 65 mr lasu. Uposażenie parafii gr.-kat. składało się z 51 morgów roli, 3 - łąk, 16 sągów drewna i 177 złr dodatku. Po parafii tej należała też odległa o 3 km wieś Sokole.
W 1921 r. – po I wojnie światowej i walkach polsko-ukraińskich w Bieszczadach – wieś liczyła 111 domów i 713 mieszkańców. Według wyznania żyło tutaj 662 unitów, 38 łacinników i 13 Żydów wyznania mojżeszowego. Folwark należał do Antoniego Rutkowskiego, a po jego śmierci do Zofii Rutkowskiej.
W latach 1939 – 1941 wieś okupowały wojska sowieckie, które doszły do linii Sanu. Po okupacji niemieckiej w latach 1941 – 1944 miejscowość znalazła się w granicach ZSRR i do Polski wróciła w wyniku tzw. „regulacji granic” w 1951 r. zupełnie wyludniona.
Dziś znajduje się ona na dnie Jeziora Solińskiego za tzw. Wyspą Skalistą, na której przebywał przez 2 lata wybitny fotografik i pustelnik Jano. Obecnie pod Stożkami zamieszkuje Zdzisław Bross z rodziną (córką i synem). Prowadzi gospodarstwo rolne i agroturystyczne. Do jego domu nie dotychczas nie wykonano drogi dojazdowej. Można tam dojść pieszo leśną ścieżką, dojechać konno lub dopłynąć łódką z Zatoki Teleśnickiej. Nie doprowadzono tam jeszcze linii energetycznej, a prąd wytwarza agregat. Do przetrwania zimy gospodarz musi zgromadzić odpowiednie zapasy żywności, opału, beczek z olejem napędowym, butli z gazem, zapałek, świeczek, paszy dla koni, bydła i inwentarza żywego. Nieustanna, ciężka praca budzi u wielu szacunek i zdumienie.

Literatura:
1. Adam Fastnacht, Słownik historyczno-geograficzny ziemi sanockiej w średniowieczu, Część 3 (O – Z), Do druku przygotowali Anna Fastnacht-Stupnicka i Antoni Gąsiorowski, Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2002, s. 182.
2. Józef Półćwiartek, Zniszczenia ostatniego najazdu tatarskiego w 1672 r. na obszarze ziemi sanockiej, Rocznik historyczno-Archiwalny 1994, Tom VII – VIII, s. 36, 33 – 42.
3. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich..., Warszawa 1892, T. XII, s. 283
4. Stanisław Orłowski, O bieszczadzkich zbójnikach, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, Katowice 1988 s. 11-12.
5. Józef Pawłusiewicz, Na dnie jeziora, LSW Warszawa 1981.
6. Andrzej Potocki, Wokół bieszczadzkich zalewów. Przewodnik z legendami,Krosno 2001, s. 179 – 180.
7. Krzysztof Bross, Burza nad Sanną, Krosno 2004.
8. Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Wydanie dziesiąte aktualizowane), Pruszków 2004, s. 372.

Opracował: Stanisław Orłowski

więcej zdjęćTeleśnica Sanna noclegi Bieszczady

Teleśnica Sanna
google
©2008 Google

Rozkład jazdy autobusów w pobliskiej Teleśnicy Oszwarowej

Teleśnica Oszwarowa noclegi agroturystyka Bieszczady
Teleśnica Oszwarowa
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BÓBRKA
Zagórz, Lesko
13:43 S
BÓBRKA
Daszówka
13:37 S
DASZÓWKA
-
07:07 S, 07:15 S, 08:27 CW, 13:37 a, 14:45 S, 16:07 FJ, 16:07 W
ŁOBOZEW
-
16:13 S
SOLINA
Bóbrka
07:23 S
USTRZYKI DOLNE
Łobozew Dolny
05:50 S, 06:08 a, 07:13 S, 08:38 CW, 13:53 a, 14:53 S, 16:13 aJ, 16:13 W, 19:35 S

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy