Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
Ustianowa
R              E              K              L              A              M              A
USTIANOWA
POLECAMY W
USTIANOWEJ

Willa
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
Ustianowa noclegi Bieszczady
(ok. 450 – 470 m n.p.m.) to duża rozciągnięta wieś o charakterze ulicówki (ponad. 900 mieszkańców) przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej i linii kolejowej Zagórz – Krościenko – Chyrów położona między pasmem Żukowa a Wielkim Królem (732 m) i Małym Królem (642 m) znajdującymi się już w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. W miejscowości : stacja kolejowa, szkoła, stacje paliw, warsztaty samochodowe, prywatne firmy w zabudowaniach byłego kombinatu drzewnego, zabytkowy kościół drewniany, gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne. Prze miejscowość tę przebiega główny wododział europejski oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Ważniejsze epizody z przeszłości:

1489 r. – pierwsza wzmianka o wsi założonej na prawie wołoskim w dobrach Kmitów. Występowała wówczas pod nazwą Ustyanowa Vola, 1540 r. Ustianowa, 1678 r. – Ustyanowa, 1745 r. – Ustianowa. Słowo pochodzi od węgierskiego imienia Ustyan (Justynian), który prawdopodobnie był zasadźcą wsi i ściągnął tutaj osadników z Węgier.
XV wiek – wiodła tędy królewska droga państwowa („via publica”) łącząca Kraków z Sanokiem, Samborem i Lwowem.
1520 r. – właściciel wsi Piotr Kmita otrzymał od Zygmunta Starego przywilej na pobieranie w Ustjanowej myta z przeznaczeniem na utrzymanie drogi w dobrym stanie i budowę mostów.
1526 r. – istniała tutaj cerkiew parafialna.
1580 r. – wieś przeszła w ręce Herburtów.
1672 r. – podczas ostatniego już najazdu czambułów tatarskich Nuradyn-Soltana na Bieszczady we wsi ocalało tylko 5 domów, ordyńcy ograbili i spalili wieś, a mieszkańców uprowadzili na wschód do niewoli. Była to nadal własność Herburtów.
1816 r. - wojskowy spis ludności cyrkułu sanockiego obrazuje stan miejscowości po zniszczeniach wojen napoleońskich. Wieś liczyła 817 mieszkańców ogółem, było w niej 117 domów, 137 rodziny, 8 szlachty i urzędnik, 1 ogrodnik, 101 chłopów zdolnych do służby wojskowej, 12 mniej użytecznych, 69 nieużytecznych mężczyzn do służby wojskowej, 2 szeregowy powołanych do wojska, 1 do transportu, , 3 czasowo zwolnionych od służby, 2 żonatych z dziećmi bez opieki, 4 wdowców, 137 chłopców do 14 lat, 30 chłopców w wieku od 15 do 17 lat, 442 kobiety i dziewczęta, 177 mężczyzn żonatych, 198 mężczyzn nieżonatych i 2 osoby nieobecne podczas spisu. W inwentarzu spisano ponadto 34 koni ( w tym 15 klaczy i 14 wałachów, 4 źrebaki) 195 wołów, 199 krów i 6 owiec. We wsi w ogóle nie było ogierów.
1890 r. – szematyzm podaje liczbę 520 wiernych (z Ustjanową Dolną) obrządku grecko-katolickiego.
1918 r. – 1300 wiernych (z Ustjanową Dolną) obrządku grecko-katolickiego.
- 6 XII 1918 r. Ukraińcy postanowili zaatakować Ustrzyki Dolne, aby odciąć od Polski załogę Lwowa. Na odsiecz miastu pośpieszył szybko przybyły z Krakowa szwadron kawalerii (60 szabel), który od strony Ustjanowej uderzył na Równię i u zbiegu drogi w Hoszowczyku rozbił kolumnę ukraińską biorąc 38 jeńców.
- 12 XII 1918 r. przez wieś przeszły polskie oddziały pod dowództwem płk. Minkiewicza (2000 piechoty, 10 dział i pociąg pancerny „Kozak” rozwijając natarcie na Ustrzyki Dolne i śpiesząc na odsiecz Lwowa.
1919 r. – 14 i 22 I Ukraińcy dwukrotnie usiłowali zająć Ustrzyki Dolne atakując je m.in. też od strony Ustjanowej, lecz odstraszył ich ogniem dział polski pociąg pancerny.
1921 r. – wieś liczyła 280 domów i 1671 mieszkańców (1366 greko-katolików, 208 łacinników i 96 wyznawców religii mojżeszowej). W obu częściach wsi stały drewniane cerkwie, obie z 1792 r. i pod tym samym wezwaniem św. Paraskewii.
1931 r. – jesienią zwiad lotniczy Dęblińskiej Sekcji Lubelskiego Klubu Lotniczego wypróbował na zboczach Żukowa szybowiec NN-bis zbudowany przez podchorążych tej szkoły. Loty wypadły rewelacyjnie. Odkryto wspaniałe warunki termiczne i doskonałe noszenia pozwalające na szybkie szkolenie pilotów.
1933 r. - na Holicy (762 m) i grzbiecie pasma Żukowa powstało ogromne, znane w Europie górskie lotnisko szybowcowe. Do jego uruchomienia przyczynił się ppłk pilot Bolesław Stachoń zakładając dla szkoły w Dęblinie wojskowy Obóz Szkoleniowy. Szybowisko szybko rozrosło się i po roku posiadało już duże hangary, infrastrukturę lotniczą z lotniskiem dla samolotów w dolinie i wyciągarki dla szybowców na stokach Żukowa.
1935 r. – zorganizowano tutaj III Krajowe Zawody Szybowcowe, podczas których dokonano licznych wyczynów i ustanowiono nowe rekordy Polski.
1936 r. – wybudowano hangar na szczycie Żukowa, a cały ośrodek lotniczy obejmował już Ustjanowę Centralną, Żuków, Równię i Gromadzyń. Znajdowały się tutaj znakomite szybowce typu „Salamandra”, „Delfin” i „Rekin”. Przeszkolono też grupę narciarzy do lotów m.in. Stanisława Marusarza i Bronisława Czecha. Ćwiczyli tutaj również tak sławni piloci jak: Adam Dziurzyński, Tadeusz Góra, Adam Ziętek, Wanda Modlibowska, Irena Kępkówna itp. W tym roku Kazimierz Antoniak na szybowcu SG#/36 osiągnął wysokość 3435 m. Rekord ten poprawiony został dopiero po II wojnie światowej. Kolejnym wyczynem był przelot Bolesława Baranowskiego o dł.332 km w linii prostej z lądowaniem w Rumunii. 1936-06-28..07-12 odbyły się IV Krajowe Zawody Szybowcowe
1938 r. - szematyzm podaje 1778 wiernych (z Ustjanową Dolną) obrządku grecko-katolickiego.
1939 r. – wojskowa szkoła pilotażu szybowcowego w Ustjanowej dysponowała 774 maszynami, 54 stanowiskami startowymi i szkoliła od 300 do 1000 pilotów miesięcznie. W owym czasie warsztaty lotnicze zatrudniały ok. 120 osób. W dniu 11 września 1939 r. Niemcy zajęli ją wraz ze sprzętem lotniczym.
1944 r. – w kwietniu podczas napadu rabunkowego UPA na wieś zginął 1 Polak.
1945 r. – większa część Ustjanowej została przecięta granicą państwową i znalazła się po stronie ZSRR.
- do końca 1945 r. na mocy umowy o repatriacji ludności ukraińskiej wysiedlono do USRR z Ustianowej Dolnej 214 osób. We wsi nie wykazano po tym fakcie rodzin mieszanych.
1951 r. – Ustjanowa Górna ponownie wróciła do Polski po regulacji granic z USRR. Niestety jej mieszkańców wysiedlono na wschód.
1969 r. – na miejscu przedwojennej szkoły szybowcowej odsłonięto pomnik projektu Marii i Łukasza Juraszyńskich dla uczczenia pamięci lotników wychowanków ustjanowskiej szkoły poległych na Frontach II wojny światowej.
1973 r. – w marcu Rada Ministrów w przyjętym programie rozwoju gospodarczego Bieszczadów na pierwszym miejscu wyeksponowała budowę dużego Kombinatu Drzewnego w Ustjanowej. W tym samym roku ruszyły pierwsze prace budowlane.
1977 r. – 1 lipca nastąpiło uruchomienie pierwszego wydziału przetarcia drewna w kombinacie.
1978 r. - uruchomiana została wytwórnia płyt wiórowych w kombinacie, a w rok później wytwórnia segmentów podłogowych (parkietu), wytwórnia skrzynek podcienianych, zaś miasto Ustrzyki Dolne uzyskało nowe osiedle mieszkaniowe i nowoczesną oczyszczalnię ścieków. W wodę wraz z kombinatem zaopatrywane było rurociągiem ze stacji uzdatniania wody w Solinie.
1993 r. – kombinat drzewny zbankrutował, rozpoczęła się jego grabież oraz dewastacja.

Warto zobaczyć:

1. Zabytkową stację kolejową z 1876 r.
2. Drewnianą cerkiew parafialną p.w. św. Paraskewii z 1792 r., remontowana w 1880 r. użytkowana była do 1951 r. Czczono w niej otoczoną kultem ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która według tradycji cudownie ocalała z pożaru podpalonej przez Tatarów cerkwi w Smolniku nad Sanem. Po zmianie granic z USRR i wysiedleniu ludności na wschód stała opuszczona. W 1956 r. ktoś wywiózł jej całe wyposażenie, które znajduje się dziś w MBL w Sanoku. Gdy została przejęta w 1971 r. przez rzymsko-katolicki kościół parafialny nie miała stropów, podłóg i okien. Przeprowadzono jej generalny remont trwający do 1974 r., podczas którego wymieniono podwaliny, część belek ścian, więźby dachowej, poszycia dachu i ścian. We wnętrzu stanął odrestaurowany ołtarz z kościoła w Hoczwi (prawdopodobnie pochodzi on z cerkwi w Stężnicy). Znajduje się w niej również kropielnica kamienna z datą 1862. Na belce tęczowej napis ANNO DOMINI 1792.
3. Murowaną neogotycką kaplicę grobową Szemelowskich, krytą dachówką wyprodukowaną w Kołomyi.
4. Dawny park podworski

Miejsca martyrologii i pomniki

Pomnik lotników – wychowanków szkoły szybowcowej poległych w latach 1939 – 1945 na frontach II wojny światowej.

Opracował: Stanisław Orłowski

Ustianowa Ustianowa Ustianowa Ustianowa

więcej zdjęćUstianowa noclegi Bieszczady

Ustianowa
google
©2008 Google

ROZKŁAD PKP

6:21 CYRÓW (920)
Ustianowa 06:21 - Ustrzyki Dolne 06:47 - Krościenko 07:15 - Chirow 09:35
codziennie, oprócz 24. do 26. Gru, 6., 7. Sty, 15. do 17. Kwi
11:42 SANOK (931)
Ustianowa 11:42 - Olszanica 12:08 - Uherce 12:16 - Uherce Tunel 12:24 - Jankowce 12:31 - Lesko Łukawica 12:36 - Załuż 12:43 - Nowy Zagórz 12:53 - Sanok 13:04
codziennie, oprócz 24. do 26. Gru, 6., 7. Sty, 15. do 17. Kwi
16:03 CHYRÓW (922)
Ustianowa 16:03 - Ustrzyki Dolne 16:29 - Krościenko 16:56 - Chirow 19:15
codziennie, oprócz 24. do 26. Gru, 6., 7. Sty, 15. do 17. Kwi
21:26 SANOK (933)
Ustianowa 21:26 - Olszanica 21:53 - Uherce 22:00 - Uherce Tunel 22:08 - Jankowce 22:15 - Lesko Łukawica 22:20 - Załuż 22:27 - Nowy Zagórz 22:37 - Sanok 22:47

Więcej informacji i dni kursowania pociągów na www.rozklad.pkp.pl
Ponadto - Informacja Kolejowa: (22) 9436 lub (42) 9436

Rozkład jazdy autobusów w Ustianowej

Ustianowa rozkład jazdy Bieszczady
Ustianowa
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BÓBRKA
Łobozew Dolny, Teleśnica, Oszwarowa, Daszówka
13:16 S
DASZÓWKA
Łobozew Dolny, Teleśnica Oszwarowa
06:49 S, 08:06 CW, 13:16 a, 15:46 FJ, 15:46 W
KROSNO
Lesko, Sanok, Zarszyn, Besko, Rymanów
07:30 L, 12:50 JL, 12:50 W
LESKO
Olszanica
09:10 FJ, 10:31 F, 20:16 CJmN
LESKO
Olszanica, Ropienka - szkoła, Olszanica
20:16 Fm
LUTOWISKA
Ustrzyki Dolne, Czarna
09:04 JL
NOWY SĄCZ
Lesko, Sanok, Krosno, Jasło, Gorlice
06:05 NV
POLAŃCZYK
Łobozew Dolny, Bóbrka, Solina
06:11 F, 11:01 W, 14:26 FJ, 14:26 W, 16:16 FJ, 16:16 W
POLAŃCZYK
Olszanica, Lesko, Hoczew
06:50 F, 06:50 CW
RZESZÓW
Lesko, Sanok, Brzozów, Domaradz
08:09 N, 11:40 OV, 15:19 JnN, 15:19 W, 16:19 N
SANOK
Olszanica, Lesko
04:20 F, 05:15 CN, 07:20 F, 08:50 S, 09:10 FW, 09:50 N, 11:20 L, 12:20 F, 13:50 mN, 16:40 +N, 17:00 A, 17:35 mN, 18:10 W, 19:10 N
SANOK
Rudenka, Lesko, Załuż
06:40 FJ
SANOK, DĄBRÓWKA
Lesko, Sanok -D.A., Sanok -ul.Staszica
14:45 FJ
STAŃKOWA
Olszanica, Paszowa, Ropienka
14:51 S, 15:50 S
STAŃKOWA
Olszanica, Paszowa, Ropienka - szkoła, Zawadka
13:21 S
STAŃKOWA
Olszanica, Ropienka
11:11 a
STAŃKOWA
Olszanica, Ropienka - szkoła
11:11 S
TELEŚNICA
Łobozew Dolny
19:11 Fm
USTRZYKI DOLNE
-
06:12 S, 06:19 N, 06:29 a, 07:12 S, 07:20 FJ, 07:29 F, 07:34 S, 08:40 FJ, 08:59 CW, 09:15 FW*, 10:18 OV, 10:35 FW*, 12:14 W, 12:25 FJ, 12:25 W, 12:33 a, 13:29 CmN, 13:39 F, 14:10 JnN, 14:14 a, 14:46 N, 15:00 F, 15:09 S, 15:14 S, 15:39 FW, 15:44 FJ, 15:44 W, 15:50 FJ, 16:22 S, 16:34 aJ, 16:34 W, 17:15 NV, 17:34 an, 17:54 FJ, 17:54 W, 19:56 S, 20:30 mN, 22:51 N
USTRZYKI DOLNE
Ustjanowa - Kombinat
17:32 S
USTRZYKI GÓRNE
Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska
07:20 W*, 07:55 L, 09:04 W, 10:35 CW*, 11:00 F, 14:10 W, 16:05 N, 18:44 nN
ZATWARNICA
Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska
09:55 N, 18:30 N
ZATWARNICA
Ustrzyki Dolne, Czarna, Lutowiska, Nasiczne
12:50 N

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy