Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | FORUM | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
Ustrzyki Dolne
R              E              K              L              A              M              A

Noclegi w Ustrzykach Dolnych - Hotele Ustrzyki Dolne Pensjonaty - Ustrzyki Noclegi

Ustrzyki Dolne

POLECAMY W
USTRZYKACH

Agroturystyka
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
Ustrzyki Dolne noclegi Bieszczady
Miasto powiatowe nad rzeką Strwiąż, w północno-wschodnim krańcu Bieszczadów (ponad 10 000 mieszk.). Znaczący ośrodek handlowo-usługowy i turystyczno-sportowy. Stacja PKP, pociągi linii Zagórz - Krościenko (5) i do Chyrowa na Ukrainie (2). Liczne połączenia autobusowe z Leskiem i Sanokiem (ponad 20) i Ustrzykami Górnymi (10), a także m.in. Rzeszowem, Przemyślem, Soliną oraz większością miejscowości we wschodniej części Bieszczadów. Poczta (ul. 29 Listopada 29), policja (ul. 29 Listopada 33), Straż Graniczna, pogotowie ratunkowe (ul. 29 Listopada 53), szpital. Stacja benzynowa (przy wylocie na Lesko). Kilka restauracji i mniejsze placówki gastronomiczne. Liczne placówki noclegowe o różnym standardzie (hotele, ośrodki, schronisko młodzieżowe ZHP). Kąpielisko (przy drodze do Strwiążyka). Kilka wyciągów narciarskich (najdłuższy na Kamienną Lawortę, dł. 970 m, dojazd przez Brzegi Dolne). Dwa kościoły rzymskokatolickie, cerkiew greckokatolicka.
Nazwa miasta oznacza miejsce zbiegu potoków (ukr. ustrik). Ustrzyki Dolne powstały jako wieś na terenie królewszczyzn ziemi przemyskiej. Wcześniej, bo około połowy XV w., lokowano sąsiedni Jasień. W 1497 r. król Jan Olbracht puścił Jasień w dzierżawę Iwoni Janczowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. W 1509 r. Iwonia lokował wieś Ustrzyki, wtedy zwaną Ustryk. Jego wnuk Paweł nosił już nazwisko Ustrzycki. Ród Ustrzyckich pozostał na tym terenie aż do zaborów; wywodziło się z niego wielu mężów piastujących urzędy w województwie ruskim, a zwłaszcza w ziemi przemyskiej.
Ustrzyki leżały przy rozwidleniu ważnych traktów handlowych wiodących do Krosna, Sambora i na Węgry, nic więc dziwnego, że rozwinął się tu handel. Mieszkańcy osady sprzedawali między innymi wino sprowadzane z Jaślisk. Szeroko znane były również tutejsze targi na bydło. Prawdopodobnie w XVI w. na stromej skarpie nad Strwiążem stanął dwór Ustrzyckich otoczony wałami ziemnymi. W 1664 r. podstarości przemyski Stanisław Ustrzycki założył w Jasieniu parafię łacińską, do której należały Ustrzyki aż do początku XX w. Około 1727 r. dzięki staraniom Ustrzyckich wieś uzyskała prawa miejskie. Rynek i parcele pod zabudowę miejską wytyczono przy trakcie Krosno - Sambor, na zachód od dworu. Można przypuszczać, że założenie miasta było zasługą Bazylego Ustrzyckiego, który kolejno piastował stanowiska stolnika żydaczowskiego, stolnika przemyskiego, wreszcie kasztelana przemyskiego. Zmarł w 1752 r., pozostawiając jedynie córkę Apolonię. W piętnastoletniej dziewczynie za kochał się podkomorzy wielki koronny, książę Kazimierz Poniatowski, brat późniejszego króla. Ślub odbył się w Warszawie, a w trzy lata później urodził się "nieznany książę Poniatowski" - Stanisław, znany czytelnikom Mariana Brandysa. W 1769 r. przybył ze swoim oddziałem do Ustrzyk jeden z przywódców konfederacji barskiej, Kazimierz Pułaski. W latach 1769-70 w okolicach Ustrzyk konfederaci prowadzili walki z oddziałami rosyjskimi gen. Drewicza.
Ożywienie życia. gospodarczego spowodowało oddanie w 1872 r. do użytku linii kolejowej łączącej Ustrzyki z Przemyślem i Sanokiem oraz rozwój przemysłu naftowego. W 1900 r. powstała pierwsza rafineria. W latach 1909-11 zbudowano neogotycki kościół, przy którym utworzono parafię rzymskokatolicką. Wcześniej miasto należało do parafii w sąsiednim Jasieniu, natomiast parafialna cerkiew greckokatolicka i bóżnica żydowska istniały w Ustrzykach od dawna.
W listopadzie 1918 r. na krótko opanowały miasto oddziały ukraińskie, wyparte wkrótce przez Polaków. W 1921 r. miasto liczyło 360 domów i 3230 mieszkańców (906 grek., 556 rzym., 1768 mojż.). W okresie międzywojennym rozwijał się nadal przemysł naftowy. Powstało kilka zakładów obsługujących kopalnictwo naftowe.
W czasie okupacji hitlerowskiej zagładzie uległa społeczność żydowska Ustrzyk, a wielu Polaków i Ukraińców zginęło w więzieniach i obozach. Niemcy opuścili miasto 18 września 1944 r. Po wojnie, aż do 1951 r., Ustrzyki należały do Ukraińskiej SRS. W 1945 r. oddziały UPA kilkakrotnie atakowały stacjonujący w mieście garnizon sowiecki. Jesienią 1951 r., po wymianie "odcinków terytoriów państwowych", Ustrzyki, Lutowiska i kilkanaście wsi leżących na obszarze 480 km kw. oddano Polsce w zamian za analogiczny obszar na Lubelszczyźnie, w rejonie Sokala. Ustrzyki i ich okolice zaludnili przesiedleńcy z tamtych stron.
Centrum miasta stanowi Rynek, kiedyś plac targowy, już przed wojną zamieniony na obsadzony drzewami skwer. Po jego południowej stronie murowany budynek dawnej synagogi z I poł. XIX w.; obecnie, mocno przebudowany, mieści bibliotekę. Naprzeciwko, po drugiej stronie torów kolejowych, znajduje się zaniedbany cmentarz żydowski. Zachowało się na nim około 80 macew (nagrobków) z XIX i XX w.
Nieopodal Rynku, w nowym budynku przy ul. Bełzkiej 7 mieści się Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym obejrzeć można ekspozycję poświęconą Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu, florze i faunie Bieszczadów, w tym liczne efektowne trofea myśliwskie (godz. 10-17, prócz poniedziałków). Urządzane są okresowe wystawy, a także prelekcje i wykłady prowadzone przez naukowych pracowników BPN. W tym samym budynku księgarnia turystyczna, dobrze zaopatrzona w publikacje o tematyce bieszczadzkiej.
Mało efektowna architektonicznie, murowana cerkiew parafialna p.w. Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r. znajduje się przy ul. Szkolnej. W latach 1952-85 użytkowana jako magazyn, obecnie ponownie służy wiernym wyznania greckokatolickiego.
Przy ul. 29 Listopada prowadzącej z Rynku na dworzec PKP pomnik z tablicą imienną żołnierzy WOP poległych w latach 1945-47.
Murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski w sąsiedztwie dworca zbudowano w latach 1909-11. We wnętrzu siedemnastowieczna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przywieziona w 1951 r. przez przesiedleńców z Bełza, oraz osiemnastowieczny obraz św. Józefa.
W sąsiedztwie hotelu "Laworta", na północ od niego, widoczne pozostałości fortyfikacji ziemnych otaczających niegdyś dwór Ustrzyckich. Rosną na nich stare dęby. Większość fortyfikacji uległa zniszczeniu w czasie budowy hotelu. Zabytkiem jest także niedawno odrestaurowany budynek stacji kolejowej z ok. 1870 r.
Polecamy czytelnikom wydawany w Ustrzykach dwutygodnik "Gazeta Bieszczadzka", uchodzący za jedno z najlepszych pism samorządowych w Polsce. Można w nim, zwłaszcza latem, znaleźć wiele informacji interesujących turystę. Środowisko ustrzyckich krajoznawców wydaje ceniony rocznik "Bieszczad" poświęcony badaniom środowiska kulturowego regionu.
Z Ustrzyk wybiega szlak przez Równię i Teleśnicę Oszwarową do Polany. Od dworca PKS wyznakowano okrężne trasy spacerowe: na Małego Króla i Kamienną Lawortę (kwadraty biało-czerwone, czas przejścia 4 godz.) oraz na Gromadzyn (kwadraty biało-żółte, czas przejścia 2 godz.).

Tekst z przewodnika "Bieszczady" za zgodą O.W. REWASZ

Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne

więcej zdjęćUstrzyki Dolne noclegi agroturystyka Bieszczady

Ustrzyki Dolne
google
©2008 Google

ROZKŁAD PKP

6:48 CYRÓW (920)
Ustrzyki Dolne 06:48 - Krościenko 07:15 - Chirow 09:35
11:15 SANOK (931)
Ustrzyki Dolne 11:15 - Ustianowa 11:41 - Olszanica 12:08 - Uherce 12:16 • Uherce Tunel 12:24 - Jankowce 12:31 - Lesko Łukawica 12:36 - Załuż 12:43 - Nowy Zagórz 12:53 - Sanok 13:04
codziennie, oprócz 24. do 26. Gru, 6., 7. Sty, 15. do 17. Kwi
16:29 CHYRÓW (922)
Ustrzyki Dolne 16:29 - Krościenko 16:56 - Chirow 19:15
codziennie, oprócz 24. do 26. Gru, 6., 7. Sty, 15. do 17. Kwi
21:00 SANOK (933)
Ustrzyki Dolne 21:00 - Ustianowa 21:26 - Olszanica 21:53 - Uherce 22:00 • Uherce Tunel 22:08 - Jankowce 22:15 - Lesko Łukawica 22:20 - Załuż 22:27 - Nowy Zagórz 22:37 - Sanok 22:47

Więcej informacji i dni kursowania pociągów na www.rozklad.pkp.pl
Ponadto - Informacja Kolejowa: (22) 9436 lub (42) 9436

Rozkład jazdy autobusów w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne noclegi agroturystyka Bieszczady
Ustrzyki Dolne
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BANDRÓW
Moczary - Ośrodek
06:45 N, 11:05 A, 16:00 F
BANDRÓW
Moczary - skrzyżowanie
14:25 N, 19:00 FW
BANDRÓW
Równia, Moczary - skrzyżowanie
19:00 FJm
BÓBRKA
Łobozew Dolny, Teleśnica Oszwarowa, Daszówka
13:05 S
CHREWT
Równia, Czarna, Polana, Wydrne k/Chrewtu
11:25 CW, 14:10 FW
CZARNA DOLNA
Równia, Czarna
11:45 FJ
CZARNA
Równia
12:50 S
DASZÓWKA
Łobozew Dolny, Teleśnica Oszwarowa
07:55 CW, 13:05 a, 15:35 FJ, 15:35 W
DASZÓWKA
PCK-Szałas, Ustjanowa - Kombinat, Łobozew Dolny, Teleśnica Oszwarowa
06:25 S
HOSZOWCZYK
Równia
11:25 FW
KATOWICE
Olszanica, Lesko, Sanok, Iwonicz-Zdrój, Tarnów, Kraków
08:10 PU
KROSNO
Lesko, Sanok, Zarszyn, Besko, Rymanów
07:20 L, 12:40 JL, 12:40 W
KUŹMINA
Krościenko
06:40 a, 20:05 mN
KUŹMINA
Krościenko, Nowosielce Kozickie
15:20 F
KUŹMINA
Łodyna, Krościenko, Nowosielce Kozickie, Grąziowa
13:15 S
LESKO
Olszanica
09:00 FJ, 10:20 F, 20:05 CJmN
LESKO
Olszanica, Ropienka - szkoła, Olszanica
20:05 Fm
LUBLIN
Kuźmina, Bircza, Przemyśl, Jarosław
09:45 Pw
LUTOWISKA
Czarna
09:20 JL, 17:45 aJ
LUTOWISKA
Czarna, Polana
17:45 S
MICHNIOWIEC
Równia, Czarna
15:40 S
MOCZARY
Moczary - skrzyżowanie
19:00 CmN
NOWOSIELCE KOZICKIE
Krościenko
13:15 a
NOWOSIELCE KOZICKIE
Krościenko, Chwaniów
06:30 S
NOWY SĄCZ
Lesko, Sanok, Krosno, Jasło, Gorlice
05:55 NV
POLANA
Równia, Czarna
07:35 aJ, 14:40 S, 15:40 a
POLAŃCZYK
Łobozew Dolny, Bóbrka, Solina
06:00 F, 10:50 W, 14:15 FJ, 14:15 W, 16:05 FJ, 16:05 W
POLAŃCZYK
Olszanica, Lesko, Hoczew
06:40 F, 06:40 CW
PRZEMYŚL
Krościenko, Kuźmina, Bircza
08:10 N, 11:00 U, 16:40 N
ROPIENKA - SKRZYŻOWANIE
Łodyna, Leszczowate
06:00 F, 14:45 a
ROPIENKA - SZKOŁA
Łodyna, Leszczowate
07:00 S, 14:45 S
RZESZÓW
Lesko, Sanok, Brzozów, Domaradz
08:00 N, 11:30 OV, 15:10 JnN, 15:10 W, 16:10 N
SANOK
Krościenko, Kuźmina, Tyrawa Wołoska, Załuż
14:30 S, 14:30 CN
SANOK
Olszanica, Lesko
04:10 F, 05:05 CN, 07:10 F, 08:40 S, 09:00 FW, 09:40 N, 11:10 L, 12:10 F, 13:40 mN, 16:30 +N, 16:50 A, 17:25 mN, 18:00 W, 19:00 N
SANOK
Równia, Czarna, Polana, Bukowiec, Polańczyk, Solina, Lesko
07:55 W
SANOK
Rudenka, Lesko, Załuż
06:30 FJ
SANOK, DĄBRÓWKA
Lesko, Sanok - D.A., Sanok - ul.Staszica
14:35 FJ
SEREDNICA
Łodyna
14:00 a
SOLINA
Czarna, Polana, Bukowiec, Polańczyk
12:10 Pw
STAŃKOWA
Łodyna, Serednica, Wańkowa, Ropienka
16:00 a
STAŃKOWA
Olszanica, Paszowa, Ropienka
14:40 S, 15:40 S
STAŃKOWA
Olszanica, Paszowa, Ropienka - szkoła, Zawadka
13:10 S
STAŃKOWA
Olszanica, Ropienka
11:00 a
STAŃKOWA
Olszanica, Ropienka - szkoła
11:00 S
TELEŚNICA
Łobozew Dolny
19:00 Fm
USTJANOWA - KOMBINAT
-
07:35 S, 07:45 S, 07:45 S, 07:47 S
USTRZYKI DOLNE
Moczary - Ośrodek, Hoszów, Równia, Ustjanowa - Kombinat
06:50 S
USTRZYKI DOLNE
PCK-Szałas
06:30 N, 15:20 N
USTRZYKI DOLNE
PCK-Szałas, Ustjanowa - Kombinat, PCK-Szałas, Łukasiewicza, Gombrowicza
14:25 a
USTRZYKI DOLNE
PCK-Szałas, Ustjanowa - Kombinat, PCK-Szałas, Łukasiewicza, Gombrowicza, POM
06:25 a
USTRZYKI DOLNE
PCK-Szałas, Ustjanowa - Kombinat, Równia, Hoszowczyk, Równia, Ustjanowa - Kombinat, PCK-Szałas
13:30 S
USTRZYKI DOLNE
PCK-Szałas, Ustjanowa - Kombinat, Równia, Moczary - Ośrodek
14:25 S
USTRZYKI DOLNE
POM
07:25 a
USTRZYKI GÓRNE
Czarna, Lutowiska
07:40 W*, 08:20 L, 09:20 W, 10:45 CW*, 11:10 F, 14:25 W, 16:15 N, 19:00 nN
WAŃKOWA
Łodyna, Serednica
06:45 S, 11:45 S, 14:00 S, 16:00 S
WARSZAWA
Lesko, Sanok, Rzeszów, Sandomierz, Radom
12:15 PL
WOŁOSATE
Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Górne
12:50 N, 14:00 FJ
WYDRNE
Równia, Czarna, Polana
07:35 S
ZATWARNICA
Czarna, Lutowiska
06:40 F, 10:15 N, 15:20 FJ, 15:20 W, 18:50 N
ZATWARNICA
Czarna, Lutowiska, Nasiczne
12:05 S, 13:05 N

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy