Górzanka to wieś w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego, lokowali ją Balowie z Hoczwi na prawie wołoskim około 1480 roku. Ozdobą wsi i jedną z najcenniejszych perełek bieszczadzkiej architektury drewnianej jest cerkiew św. Paraskewy, datowana na 1835 rok. Jednak w Górzance pierwsza cerkiew stanęła w 1599 r, druga w 1718 r, a obecna jest trzecią świątynią. Najcenniejszy jest tu unikatowy w skali kraju ikonostas, który jest rzeźbiony i pokryty polichromią. Wnętrze cerkwi jest obecnie trochę zmodyfikowane, gdyż świątynia pełni obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Mimo to zachowano tu dużo elementów cekiewnych o które się pieczołowicie dba.
Pierwszy remont w cerkwi przeprowadzono w 1912 roku, kolejne prace renowacyjne przeprowadzono w 2001 roku. W latach 2005-2010 przeprowadzono renowację ikonostasu. Opiekunem świątyni a zarazem proboszczem tutejszej parafii jest ks. Piotr Bartnik, który bardzo przyczynił się do obecnego wyglądu kościoła. Jest on też przewodnikiem beskidzkim i pasjonatem Bieszczadów. Spotkanie z nim może być bardzo owocne w ciekawe informacje i opowieści. Natomiast ostatnim greckokatolickim proboszczem Górzanki był ks. Andrzej Mokry.
Cerkiew jest budowlą zrębową, szalowaną pionowymi deskami. Jest to konstrukcja dwudzielna kryta dwuspadowym dachem zwieńczonym niewielką cebulastą wieżyczką. Druga mniejsza wieżyczka znajduje się nad przedsionkiem i ma czworoboczną podstawę. Przy cerkwi znajdziemy też parawanową, murowaną dzwonnicę z II połowy XIX wieku z dwoma dzwonami. Na jednym z nich widnieje data 1744. Wokół świątyni na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka starych zabytkowych nagrobków.
GPS: 49.32769, 22.3764
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.