Hoszowczyk to niewielka wioska na trasie Ustianowa – Hoszów. Tutejsza cerkiew położona malowniczo na wzgórzu górującym nad wioską, widoczna jest już z daleka. Choć obecnie trochę zeszpecona jest blaszanym pokryciem dachu, to mimo wszystko warto tu się zatrzymać i zobaczyć tą zabytkową budowlę.
Pierwotnie była to świątynia greckokatolicka, rolę kościoła rzymskokatolickiego pełni od 1970 roku. Cerkiew zbudowano w 1926 roku i jest to budowla o konstrukcji zrębowej szalowana pionowym deskami. Świątynia jest trójdzielna oparta na planie krzyża greckiego. Nawę wieńczy ośmioboczny bęben obity blachą z dużą kopułą. Dwie zakrystie przylegają prezbiterium.
Niestety nie zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza, gdyż cerkiew po II wojnie światowej i wysiedleniach w ramach „Akcji Wisła” stała opuszczona, a potem została zamknięta przez władze komunistyczne. Gdyby nie przeszła w ręce kościoła katolickiego, pewnie dziś była by w ruinie. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego pw. Narodzenia Matki Bożej parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych.
Podczas remontu kościoła w 2002 roku pod okapem dachu odkryto schowek ze sporym zapasem amunicji z okresu II wojny światowej. Na przycerkiewnym niewielkim cmentarzu można odszukać kilka przedwojennych nagrobków, oraz nagrobki współczesne. Ze wzgórza cerkiewnego roztacza się też dosyć ciekawy widok na okoliczne góry.
GPS: 49.39427, 22.62192
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.