Sokoliki przed II wojną światową były dosyć dużą polską wsią w Bieszczadach. Sokoliki były lokowane w 1556 roku. Po wojnie wieś przecięła na pół granica ze ZSRR biegnąca korytem Sanu. Ludność wysiedlono zarówno z jednej jak i drugiej strony granicy. Po polskiej stronie wieś już nie istnieje i trudno nawet wypatrzyć jej ślady, natomiast po stronie ukraińskiej zachowała się murowana cerkiew z 1931 roku i kilka zabudowań.
Cerkiew Wielkiego Świętego Męczennika Dymitra z Salonik, którą możemy zobaczyć w Sokolikach powstała w miejscu starszej drewnianej świątyni z 1731 roku. Jest zbudowana na planie krzyża greckiego, i do niedawna była w ruinie, obecnie jest częściowo odrestaurowana (na fotografiach widać stan z przed remontu). W okresie komunizmu była używana przez wojsko jako stajnia, przez to nie zachowało się jej wyposażenie. Część ikon wysiedlana ludność zabrała ze sobą i są obecnie w cerkwi wsi Poddębne, a jedna w cerkwi w Siankach.
By zobaczyć cerkiew w Sokolikach nie musimy jechać od razu na Ukrainę. Jest ona dosyć dobrze widoczna z polskiej granicy niedaleko Tarnawy. Dochodzi tu stara betonowa droga, z której można podziwiać cerkiew i dawne tereny Sokolik. Należy tylko pamiętać, że jest to granica UE i nie próbujmy jej przekraczać. By zobaczyć cerkiew z bliska i zajrzeć do środka musimy już się udać na przejście graniczne w Krościenku i wjechać na Ukrainę.
GPS: 49.0996, 22.88095
Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Sokolikach – Bieszczady
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.