Cerkiew w Szczawnem położona jest już na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego i jak tytuł wskazuje znajdziemy ją w miejscowości Szczawne. Jako jedna z niewielu w Bieszczadach, nadal pełni swoją pierwotną funkcję, czyli jest świątynią prawosławną.
Jednak jej historia nie jest tak fajna jak by się mogło wydawać. Po wybudowaniu w 1889 roku do końca II wojny światowej służyła grekokatolikom. Po II wojnie światowej i po wysiedleniach w ramach „Akcji Wisła” cerkiew znalazła się we władaniu miejscowego PGR-u, który odsprzedał ją osobie prywatnej.
Na szczęście dla świątyni nowy właściciel w 2009 roku przekazał ją kościołowi prawosławnemu i dziś możemy uczestniczyć tu w nabożeństwach tego obrządku. Odbywają się one tu w co drugą niedzielę.
Cerkiew jest pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i jest dziełem cieśli Hojsana z Płonnej. To konstrukcja zrębowa, ale oszalowana pionowo deskami, trójdzielna z trzema wieżami. Wygląd psuje trochę blaszane pokrycie dachu pomalowane na zielono, chyba miało udawać zaśniedziałą miedź, ale chyba się to nie do końca udało. Wewnątrz zachował się oryginalny ikonostas oraz freski z 1925 r. Uwagę zwraca żyrandol na świece, gdyż świątynia nie posiada instalacji elektrycznej.
Obok cerkwi stoi też drewniana dzwonnica z 1889 roku. Przy drodze asfaltowej znajdziemy też wygodne miejsce by zaparkować samochód.
GPS: 49.39411, 22.13322
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.