Cerkiew w Turzańsku

W Turzańsku, na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego znajdziemy ciekawą drewnianą prawosławną cerkiew św. Michała Archanioła. Jest to świątynia typu łemkowskiego, trójdzielna z trzema wieżami. Znajdują się one nad babińcem, nawą i prezbiterium. Zwieńczone są baniastymi hełmami i sygnaturkami. Zrębowa konstrukcja szalowana jest pionowymi deskami. Po bokach cerkwi znajdują się dwie zakrystie, a do babińca z czasem dobudowano przedsionek.

Cerkiew w Turzańsku wybudowano w latach 1801-1803 i stanęła ona w miejscu starszej budowli z 1526 roku. Początkowo świątynia była cerkwią greckokatolicką, a po II wojnie światowej i po zakończeniu wysiedleń w ramach „Akcji Wisła” była użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. Miało to miejsce w latach 1947–1961, potem władza ludowa zamknęła i zaplombowała wejście. Dwa lata później została przekazana w użytkowanie prawosławnym, którzy gospodarują tu do dziś.

Wewnątrz cerkwi zachował się niekompletny ikonostas, gdyż część ikon została rozkradziona. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe polichromie z przełomu XIX i XX wieku. W 1985 roku cerkiew wpisano do rejestru zabytków, a w 2009 roku uregulowano stan prawny nieruchomości i przekazano ją oficjalnie Kościołowi Prawosławnemu. Cerkiew w Turzańsku leży na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, a w 2013 roku została wpisana na listę UNESCO.

GPS: 49.36927, 22.12898

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...