Cerkiew w Uluczu

Cerkiew w Uluczu

Będąc w Bieszczadach warto też się wypuścić poza geograficzne granice tych gór i odwiedzić ciekawe i mniej popularne Góry Sanocko – Turczańskie. Kryją one wiele ciekawych miejsc i zabytków, panuje tu też większy spokój i mniejszy ruch turystyczny.

W tym regionie koniecznie musicie odwiedzić miejscowość Ulucz, w której zachowała się do niedawna uważana za najstarszą w Polsce drewniana cerkiew. Świątynia pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego jest niewątpliwie jedną z piękniejszych drewnianych świątyń na Podkarpaciu. Do niedawna uważano że zbudowano ją w latach 1510-1517, jednak najnowsze badania dendrologiczne wykazały, że drewno z którego powstała zostało pozyskane w 1659 r. Budowla więc musi się zadowlolić trzecim miejscem w rankingu najstarszych drewnianych cerkwi, po Radrużu i Gorajcu.

Położenie świątyni na trochę trudno dostępnym wzgórzu Dębnik górującym nad wioską, prawdopodobnie sprawiło, że cerkiew przetrwała pożogi wojenne, walki z UPA i Akcję Wisła, podczas której spalono całą wieś.

Wewnątrz możemy podziwiać częściowo zachowane polichromie, natomiast by zobaczyć tutejszy ikonostas musimy się udać do Skansenu w Sanoku, gdzie się obecnie znajduje.

Cerkiew jest świątynią orientowaną o konstrukcji zrębowej. Wykonano ją drewna jodłowego na podmurówce z łamanego kamienia. Jest to budowla trójdzielna zwieńczona ośmioboczną kopułą na tamburze, z pseudolatarnią. Dach kryty jest gontem, tego samego materiału użyto też do oszalowania ścian w górnej części nawy.

Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka starych, kamiennych nagrobków a na granicy placu odnaleźć można resztki muru obronnego.

GPS: 49.67565, 22.27806

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...