Cisna Noclegi
Cisna jest jedną z ważniejszych miejscowości turystycznych w Bieszczadach Wysokich. Atrakcyjnie położona oferuje bogaty wybór noclegów. Noclegi znajdziemy tu o różnym standardzie i cenach. Możemy wybierać w Agroturystyce, pokojach gościnnych, pensjonatach, hotelach, domkach i ośrodkach wypoczynkowych. Cisna gwarantuje bogatą bazę noclegową na każdą kieszeń.
Apetyt turystów poskromią liczne restauracje i bary. Działa też tu kilka sklepów spożywczych oraz placówki z pamiątkami. Prężnie działa tu Gminne Centrum Kultury i Ekologii, w którym bez problemu zasięgniemy informacje o noclegach i atrakcjach w Bieszczadach.
Cisna to też dobry punkt wypadowy w góry, szybko też dojedziemy stąd nad Jezioro Solińskie. Dosłownie kilka kilometrów od Cisnej, w Majdanie znajduje się stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – https://www.bieszczady.net.pl/bieszczadzka-kolejka-lesna. Cisna to też jedno z ulubionych miejsc tzw Bieszczadzkich Zakapiorów, ci co odeszli już na „Niebieskie Połoniny mają tu swoją kapliczkę pamięci. W listopadzie odbywają się tu tzw „Zaduszki Zakapiorskie” Żywych natomiast łatwo spotkać w Siekierezadzie, tutejszej kultowej knajpie.
Okolice możemy tu podziwiać z drewnianej wieży „Jeleni Skok, dojdziemy do niej po przejściu 2,5 kilometrowej znakowanej ścieżki. Upalne dni możemy spędzić na kąpieli w przepływającym przez Cisną potoku Solinka. Najpopularniejsze szlaki turystyczne prowadzą z Cisnej na Wołosań a dalej przez Jeziorka Dusztyńskie do Komańczy. Idąc w przeciwnym kierunku zdobędziemy Małe Jasło i graniczny Okrąglik. Dalej czekają już bieszczadzkie połoniny. Oczywiście wariantów górskich wędrówek jest tu więcej, a ze szlaków chętnie odbiorą nas prywatne busy.
NOCLEGI I OFERTY TURYSTYCZNE W CISNEJ
Historia Cisnej nierozerwalnie łączy się z rodziną Fredrów, do których przez wieki należała. Znalazła się też w twórczości Aleksandra Fredry, którą opisał w pamiętniku „Trzy po trzy”. Jacek Fredro, ojciec sławnego komediopisarza, wybudował tu hutę żelaza i zakład metalurgiczny wyposażony we fryszarkę, odlewnię i kuźnię o napędzie wodnym. Ta rodzinna manufaktura działała do 1864 r. i wyrabiano w niej piece z żelaza, narzędzia, drobne przedmioty użytkowe, a nawet krzyże nagrobne. W 1833 roku przybył tutaj znany poeta Wincenty Pol, który uczestniczył w wyprawie na wschód Słońca na Łopienniku.
Trudny okres historii Cisnej przypadł na okres po zakończeniu II wojny światowej. Toczyły się tu zaciekłe walki pomiędzy sotniami UPA, a Milicją i żołnierzami WOP. Na cześć obrońców Cisnej postawiono pomnik na Wzgórzu Betlejemka w centrum wsi. To własnie na tym wzgórzu w 1945 roku grupa 9 milicjantów i 15 ochotników straży wiejskiej skutecznie broniło się przed atakami sotni UPA. Udało im się wtedy utrzymać stanowisko i po zaciekłych walkach banderowcy wycofali się z powrotem do lasu. Po wysiedleniach w ramach „Akcji Wisła” ludności ukraińskiej, we wsi zostało tylko 30 polskich rodzin. W 1956 roku rozebrano ostatnią pamiątkę z tego okresu, drewnianą cerkiew z 1825 roku.
Ze starszej zabudowy w Cisnej zachował się jedynie murowany kościół św. Stanisława Biskupa, który został wybudowany w 1914 roku. W 1981 roku został powiększony, a kolejną przebudowę przeszedł w 2007 roku. Na tutejszym cmentarzu znajdziemy też kilka starych nagrobków. Jeden z nich z 1842 roku, uważany jest za najstarszy w Bieszczadach i należy do rodziny hutnika Antoniego Kwiecińskiego. Jest też grobowiec rodziny Meinardich, potomków włoskiego budowniczego Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Planując nocleg w Cisnej, warto to zrobić z wyprzedzeniem, gdyż są okresy kiedy większość obiektów noclegowych jest wypełnionych po ostatnie łózko. Jest tak często w długie weekendy, wakacje i dni, kiedy w Cisnej i okolicy odbywają się popularne imprezy. Należą do nich festiwal Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec” dawne „Bieszczadzkie Anioły”, czy impreza sportowa „Bieg Rzeźnika”. Cisnę warto też wybrać na nocleg ze względu na prężnie działające Gminne Centrum Kultury i Ekologii. W sezonie turystycznym organizuje ono liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, więc nocując w Cisnej nie będziemy się na pewno nudzić.
GPS: 49.21098, 22.32919
CISNA GALERIA ZDJĘĆ
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.