Czas leśnych tytanów

Tym, co dziś urzeka przyjeżdżających w Bieszczady, są m.in. malownicze lasy i bogactwo przyrodnicze regionu. Teren, po którym bez trudu i z dużym poczuciem bezpieczeństwa podróżujemy nie zawsze był łatwo dostępnym i przyjaznym. To, czego dziś doświadczamy jest między innymi efektem tytanicznej pracy leśników, którzy w powojennym zagospodarowaniu regionu odegrali znaczącą rolę. Pracując w trudnych warunkach i nie zawsze sprzyjających okolicznościach, budowali solidne podwaliny leśnictwa regionu.

O ich zawodowym i patriotycznym zaangażowaniu, a także codziennym życiu opowiada książka autorstwa Sylwii Siłuszyk „Czas leśnych tytanów” wydana nakładem Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Autorka przez ponad trzy lata zbierała materiał, który posłużył do zbudowania obrazu tamtych czasów. Dotarła do świadków wydarzeń i członków rodzin nieżyjących już osób, z którymi na rozmowach spędziła długie godziny.

– Większość osobistych wspomnień i relacji moich rozmówców została zamieszczona w książce w formie dosłownego zapisu. Nie ma tu więc ani konfrontacji poszczególnych bohaterów, ani też moich własnych opinii czy analiz – pisze autorka. Chciałam opowiedzieć o drogach życia pionierów Lasów Państwowych na terenie Bieszczadów, drogach w wielu przypadkach podobnych, ale po uważnym rozpatrzeniu dla każdego bohatera niepowtarzalnych.

Książka poza opisem spotkań i zapisem rozmów zawiera m.in. szereg intersujących informacji na temat zorganizowanych na tym terenie nadleśnictw: Baligród, Wołkowyja, Lutowiska i Stuposiany, a także ciekawy epizod z dziejów leśnictwa związany z działalnością Nadleśnictwa Zbiorowego z siedzibą w Sanoku.

Wprowadzenie do książki, przybliżające leśne dzieje Bieszczadów do 1939 roku, działalność leśników podczas wojny i okupacji oraz ich powojenną aktywność w zakresie zwiększania lesistości, tworzenia sieci dróg, wznoszenia budynków i mostów, a także utworzenia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, napisał Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Ścisła współpraca autorki z Edwardem Marszałkiem podczas gromadzenia materiału zaowocowała 269-stronicową publikacją wzbogaconą 76 rycinami. Książka została wydana w miękkiej oprawie w nakładzie 800 egz. Można ją zakupić w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w cenie 35 zł.

Pisemne zamówienie należy składać listownie lub e-mailem na adres: [email protected]. W zamówieniu należy wpisać liczbę sztuk, adres zamawiającego, dane do faktury. Zamawiający wraz z książką otrzymuje fakturę, w której poza kosztami zamawianej pozycji są uwzględnione koszty przesyłki. Płatność jest realizowana przelewem.

                                                                                            Alicja Antonowicz

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...