Dwernik

Dwernik to niewielka miejscowość w Bieszczadach położna nad potokiem Dwernik, który kończy tu swój bieg w Sanie. Miejscowość jest malowniczo położona i chętnie odwiedzana przez turystów. W Dwerniku bez problemu znajdziemy noclegi, choć nie jest ich tu zbyt dużo. Przeważają raczej gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne. W Dwerniku znajdziemy też niewielki sklepik, a w sezonie letnim działa ty plenerowy bar zwany blaszakiem, znajduje się tuż przy skrzyżowaniu, i moście na Sanie. Dwernik na nocleg powinni wybrać turyści ceniący są spokój i dziką przyrodę, gdyż Dolina Sanu sprzyja takiej formie wypoczynku.

Dwernik może być dobrym punktem wypadowym na Dwernik Kamień, Magurę Stuposiańską, Połoninę Caryńską i Wetlińską oraz na Ortyt. W pobliżu znajdziemy całkiem sporo szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i tras rowerowych. Latem można korzystać z kąpieli w Dwerniku lub Sanie. W Dwerniku nie zachowały się żadne zbytki, gdyż wieś po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła została wysiedlona i zniszczona. Zachował się tylko jeden dom przy drodze do Dwerniczka. Ciekawym obiektem jest tu kościół parafialny św. Michała Archanioła, który został zbudowany z materiałów pochodzących z rozebranej w 1980 cerkwi w Lutowiskach, która datowana była na 1898 r.

NOCLEGI W DWERNIKU

WordPress Image Gallery Plugin

Dwernik był lokowany na prawie wołoskim i należał wtedy do Kmitów z Sobienia. Pierwsze wzmianki o wiosce pochodzą z 1533 roku, kiedy nadano mu sołectwo. Przez wieki wieś należała do kilku rodzin. W okresie międzywojennym mieściła się tu strażnica straży granicznej. Dwernik wtedy zamieszkany był głównie przez ludność wyznania greckokatolickiego, obok nich żyło kilka rodzin żydowskich i rzymskokatolickich. Po wojnie cała ludność została wysiedlona, a obecna zabudowa powstała po 1956 roku. W 1977 roku władze komunistyczne zmieniły nazwę wsi na Przełom, ale w 1981 roku przywrócono z powrotem nazwę Dwernik.

Dwernik jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu już przed 1884 rokiem. W mikro skali jest ona wydobywana tu do dzisiaj. Około 100 metrów od drogi, za dawnym sklepem zachował się przycerkiewny cmentarz z kilkunastoma nagrobkami, natomiast na północnym skraju można odnaleźć stawy rybne, które są pozostałością po dworze. W miejscu, gdzie kiedyś istniał tu młyn wodny utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy o nazwie Młyn w Dwerniku.

GPS: 49.20907, 22.62664

GALERIA ZDJĘĆ DWERNIK

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Ocena: 5.0/5. Z 1łosów.
Proszę czekać...