Jezioro Solińskie

Niewątpliwie Jezioro Solińskie jest jedną z największych atrakcji Bieszczadów i miejscem skupiającym największy ruch turystyczny, zwłaszcza w okresie letnim. Potężny zbiornik powstał na skutek spiętrzenia wód Sanu i Solinki. W miejscowości Solina powstała wtedy potężna betonowa zapora, która swoimi parametrami wzbudza respekt do dziś. Możemy o niej przeczytać w osobnym artykule – https://www.bieszczady.net.pl/zapora-w-solinie.

Jezioro Solińskie ma powierzchnię 2200 ha. Jego linia brzegowa liczy sobie aż około 166 km, i zależy od stanu wody w zbiorniku, którego kubatura też jest imponująca i wynosi 472 mln m³ wody. Jezioro Solińskie dzieli się na dwie charakterystyczne odnogi, pierwszą zasila rzeka Solinka, a drugą San. Ta pierwsza jest bardziej rozwinięta turystycznie i zagospodarowana. Wioski nad jej brzegami przekształciły się w prężne miejscowości turystyczne.

Prym wiedzie tu Polańczyk i Wołkowyja, oraz Zawóz. Druga odnoga jest bardziej dzika i choć też znajdziemy nad nią miejscowości turystyczne, to nie są one aż tak rozwinięta, jak te wspomniane wcześniej. Ma to swoje zalety, gdyż to dobre miejsce jak chcemy uniknąć tłoku i gwaru. Popularne miejscowości w tej części jeziora to Rajskie, Olchowie, Chrewt i Teleśnica Oszwarowa. Natomiast głównym i najgłośniejszym miejscem będzie sama Solina, która rozwinęła się jako wielkie centrum turystyczne tuż przy zaporze. Na przeciwległym brzegu, na dużym cyplu znajdziemy też spokojną wieś letniskową Werlas.

Jezioro Solińskie najbardziej popularne jest latem wśród miłośników rekreacji nad wodą. Wtedy panuje tu największy ruch, zarówno na brzegach jak i na wodzie. Zbiornik oferuje rewelacyjne warunki dla żeglarzy, a liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują możliwość wypożyczenia żagłówek, kajaków, rowerów wodnych i łodzi wiosłowych. Po jeziorze kursują też statki spacerowe, które swoje porty mają w Solinie i Polańczyku. Nad brzegami natomiast na okres wakacji uruchamiane są strzeżone kąpieliska, znajdziemy je w Solinie, Polańczyku i Wołkowyi. Jezioro Solińskie to też raj dla wędkarzy.

Oprócz wypoczynku związanego z wodą możemy też tu aktywnie spędzić czas korzystając z wielu znakowanych szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. W okolicy znajdziemy też całkiem sporo zabytków i innych atrakcji turystycznych. Rozwinęła się tu też bardzo dobrze baza noclegowa. Królują tu sezonowe domki campingowe, sporo jest też ośrodków wypoczynkowych, hoteli, rodzinnych pensjonatów i pokoi gościnnych. Liczne restauracje i bary zadbają o to byśmy nie chodzili głodni. W większych ośrodkach turystycznych latem znajdziemy też bogaty repertuar różnych imprez, Organizowane są one przez Urząd Gminy w ramach tzw „Solińskiego Lata” oraz przez gestorów prywatnych.

Jezioro Solińskie wygląda pięknie o każdej porze roku. Wiosną w wodzie odbijają się zielone wzgórza jak śpiewał W. Gąsowski w utworze „Zielone Wzgórza nad Soliną”, ta zieleń jest wtedy najbardziej soczysta ozdobiona kwitnącymi na biało zdziczałymi drzewami owocowymi. Zimą natomiast wszystko tonie w bieli, nawet sama tafla jeziora, kiedy jest zamarznięta, też przykryta jest białym puchem. Latem zieleń jest już lekko poszarzała, ale nadal jest tu pięknie. Natomiast na pewno najpiękniej jest tu jesienią, kiedy drzewa liściaste, głównie bukowe, przybierają pomarańczowo-czerwone barwy. Pustoszeją wtedy kurorty i jest to chyba najlepszy okres na spacery wokół jeziora.

GPS: 49.3741, 22.45442

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...