Kalnica koło Wetliny była do niedawna małą osadą leśną. Jeszcze kilkanaście lat temu noclegi oferowało tylko letnie schronisko PTSM działające w szkole podstawowej i ośrodek wypoczynkowy kopalni Bogdanka. Dziś to się diametralnie zmieniło, wieś z osady leśnej zamieniła się w wieś letniskową, oferującą ciekawe noclegi. Większość obiektów noclegowych jest tu nowa i oferuje noclegi o różnym standardzie. Znajdziemy to rodzinne pensjonaty, pokoje gościnne, agroturystykę i popularne ostatnio domki wypoczynkowe.
Trochę kuleje tu inna infrastruktura towarzysząca takim miejscom. Brak tu obiektów gastronomicznych, a jedyny sklep przypomina trochę lata 80, co ponoć nadaje mu klimat. Jednak w promieniu kilku kilometrów w sąsiednich miejscowościach znajdziemy całkiem spory wybór restauracji i innych obiektów gastronomicznych. Zimą Kalnica ma za to jeden niepodważalny atut, działa tu wyciąg narciarski, jedyny w tej części Bieszczadów. Nie jest to może nowoczesna stacja narciarska, ale można tu całkiem fajnie pojeździć na nartach.
NOCLEGI W KALNICY
Drugim atutem Kalnicy jest jej położenie u stóp Smereka, czyli szczytu który rozpoczyna jedną z najbardziej znanych połonin bieszczadzkich – Połoninę Wetlińską. Tuż za Kalnicą zaczyna się czerwony znakowany szlak na tą górę. Blisko stąd też do dawnych wsi położonych w malowniczej dolinie Wetlinki i Jaworca z klimatycznym schroniskiem. W sąsiednim Smereku rozpoczyna się też szlak na Wielkie Jasło. W sąsiedztwie dawnego ośrodka Bogdanka znajdziemy cerkwisko i pozostałości dawnego cmentarza. Niedaleko szosy do Cisnej utworzono rezerwat przyrody Olszyna łęgowa w Kalnicy, który chroni stanowisko rzadkiej w górach olszy czarnej.
Kalnicę lokowano na prawie wołoskim w latach czterdziestych XVI w. Powstała ona na skraju dóbr Balów z Hoczwi. Na początku XX wieku do Kalnicy doprowadzono tory kolejki wąskotorowej i stała się ona sporym ośrodkiem przetwórstwa drewna. Był tu nawet zakład produkujący elementy mebli dla fabryki Thonet w Wiedniu. Do niedawna tradycję te podtrzymywał Piotr Romaszkan, znany producent mebli artystycznych, który dziś już zaprzestał produkcji mebli, i dziś udziela gościny, oraz noclegów w stylowej drewnianej chacie.
W okresie międzywojennym Kalnicę zamieszkiwali głównie grekokatolicy, którzy w niedziele modlili się w drewnianej cerkwi z 1842 roku. Mieszkało tu też kilka rodzin rzymskokatolickich i żydowskich. Po II wojnie światowej wieś została całkowicie wysiedlona i zniszczona w ramach Akcji Wisła. Oprócz dawnego cerkwiska i cmentarza nie zachowały się tu żadne pamiątki dawnej Kalnicy. Tutejszy kościół rzymskokatolicki jest nową budowlą i powstał około 2004 roku.
GPS: 49.19278, 22.42537
GALERIA ZDJĘĆ KALNICA
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.