Klasztor Nazaretanek w Komańczy największy rozgłos zdobył po internowaniu w nim Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1955 – 1956. Klasztor powstał w nowo oddanym budynku, który miał być pensjonatem. Miało to miejsce w 1931 roku. Zaprojektowany w stylu szwajcarskim budynek jak i jego otoczenie tak się spodobało siostrom, że postanowiły zostać tu na stałe i założyć klasztor. Autorem projektu budynku był inż. F. Nadziakiewicz z Rymanowa.
Od 1944 roku klasztorna kaplica pełniła też funkcje kościoła, msze święte odbywały się tu do 1950 roku, kiedy to oddano do użytku nowy drewniany kościół w centrum Komańczy.
Na pamiątkę internowania Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze w Komańczy utworzono izbę pamięci, gdzie zgromadzono wiele pamiątek po prymasie. Obok klasztoru powstała ścieżka prymasa, wytyczona trasą, którą lubił spacerować. Izba pamięci czynna jest codziennie oprócz środy. W weekendy od 8:00 do 17:30, natomiast w tygodniu już od 7:00 do 17:30.
Klasztor położony jest w części Komańczy zwanej Letniskiem, czyli na końcu miejscowości przy drodze wylotowej w kierunku Rzepedzi. Prowadzi do niego wąska asfaltowa droga zamknięta dla ruchu. Skrzyżowanie trudno przeoczyć, bo znaczy go wiadukt kolejowy pod którym musimy przejechać i zostawić na nie wielkim parkingu samochód. Autokary muszą parkować wzdłuż drogi, gdyż pod wiaduktem mogą się nie zmieścić, a na parkingu nie miały by możliwości manewru i zawrócenia.
Od wiaduktu do klasztoru pozostało nam około 800 metrów niezbyt forsownego spaceru. Zanim jednak ruszymy, warto zwrócić uwagę na Kapliczkę Matki Bożej Leśnej, która stoi niedaleko wiaduktu i którą lubił odwiedzać Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.
GPS: 49.349, 22.07549
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.