Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | PRYWATNOŚĆ | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75

TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
komancza
R              E              K              L              A              M              A
KOMAŃCZA
POLECAMY W
KOMAŃCZY
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
komancza noclegi Bieszczady
Duża wieś letniskowa w dolinie Osławicy (blisko 900 mieszk.), na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Siedziba gminy. Dwie stacje PKP (Komańcza i Komańcza-Letnisko), pociągi do Łupkowa, Zagórza i na Słowacje. Autobusy m.in. do Sanoka, Krosna, Cisnej, Jaślisk. Poczta, policja, Straż Graniczna, ośrodek zdrowia i apteka. Ratownik GOPR. Stacja benzynowa (przy wylocie na Jaśliska), warsztat samochodowy. Restauracja "Pod Kominkiem". Kilka schronisk turystycznych i pensjonatów, liczne gospodarstwa agroturystyczne (tablica informacyjna przy stacji). Wyciąg narciarski (dł.420 m). Parafie: rzymskokatolicka, grekokatolicka i prawosławna.
Cerkiew (spłonęła we wrześniu 2006r.).
foto. I. Jóźwik.
Komancza
Komańcze założono na prawie wołoskim w 1512 r., na podstawie przywileju wydanego Iwankowi, krajnikowi ze Szczawnego, przez starostę sanockiego Mikołaja Kamienieckiego. Według tego dokumentu wieś miała się nazywać Krzemienna, lecz z czasem przyjęła się nazwa pochodząca od potoku Komańcza (obecnie Barbarka). Lustracja królewszczyzn z 1565 r. stwierdza w Komańczy 21 rodzin obrabiających dwa łany. W 1686 r. na wieś napada banda węgierskich tołhajów; szkody przez nią wyrządzone oszacowano na 10 000 zł.
Potomkowie kniazia Komańczy otrzymali, zapewne za zasługi wojenne, tytuł szlachecki z herbem Leliwa i przyjęli od miejscowości nazwisko Kumanieccy. W XVIII w. wznieśli oni drewniany dwór z wysokim, czterospadowym dachem gontowym, który uległ zniszczeniu po 1945 r. Na gospodarcze ożywienie Komańczy wpłynęła ukończona w 1872 r. linia kolejowa łącząca Przemyśl z Budapesztem przez Przełęcz Łupkowską.
Klasztor Nazaretanek.
foto. I. Jóźwik.
Komancza
Pierwsze dni listopada 1918 r. przyniosły utworzenie tzw. republiki komańczańskiej, ruchu na rzecz połączenia z niepodległą Ukrainą, który objął ok.. 30 okolicznych wsi, lecz został szybko zlikwidowany przez oddziały polskie. W 1921 r. Komańcza liczyła 143 domy i 892 mieszkańców (728 grek., 90 rzym., 74 mojż.) Osobną uliczkę zamieszkiwali Cyganie, trudniący się kowalstwem i muzykowaniem. W 1947 r. uniknęły wysiedlenia z Komańczy łemkowskie rodziny kolejarzy i leśników, którzy buli niezbędni jako fachowcy. Po 1956 r. część wysiedlonych mieszkańców powróciła. Dzięki temu wieś jest dziś znacznym skupiskiem ludności ukraińskiej.
Ozdobą Komańczy jest dawna Grekokatolicka cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej (obecnie prawosławna), zbudowana w 1802 r. (Cerkiew spłonęła we wrześniu 2006r. przyp. redakcji)Jest to jedyna z trzech zachowanych cerkwi typu wschodnio - łemkowskiego. Ulokowaną na obronnym pagórku świątynię otacza kamienny murek, w który wkomponowana jest dzwonnica pełniąca jednocześnie funkcję bramy. We wnętrzu ikonostas z 1832 r., pochodzący z wsi Wołosianka na południowych, zakarpackich stokach Bieszczadów. W ołtarzu głównym znajdowała się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem (skradziona w 1991 r.) - kopia cudownej ikony z Łopienki. Przy cerkwi interesujący cmentarz parafialny z kilkudziesięcioma starymi nagrobkami. Na południe od cerkwi wznosi się wzgórze o nazwie Mohyła (Mogiła), owiane licznymi legendami.
Cerkiew grekokatolicka.
foto. I. Jóźwik.
Komancza
Mimo iż w Komańczy przeważa wyznanie grekokatolickie, stara cerkiew została w 1963 r. odebrana wiernym i przekazana przez władze nielicznym wyznawcom prawosławia. Przed ponad dwadzieścia lat nabożeństwa grekokatolickie odprawiano gościnnie w kościele rzymskokatolickim. W 1985 r. parafianie rozpoczęli własnymi siłami budowę nowej cerkwi grekokatolickiej. Władze nie zgodziły się na całkiem nowy budynek, przeniesiono więc do Komańczy bardzo już zniszczoną drewnianą cerkiew ze wsi Dudyńce pod Sanokiem, opuszczoną i nie remontowaną od czterdziestu lat. Obchodząc administracyjne zakazy, ustawiono ją jako zwieńczenie na właściwym, murowanym budynku cerkwi, który określano jako "fundament". Budowę ukończono w 1988 r. Od 1990 r. przy cerkwi istnieje małe muzeum życia codziennego Łemków, eksponujące sprzęty gospodarskie, stroje itp.
W sąsiedztwie stacji kolejowej wzniesiono w latach 1949-50 niewielki drewniany kościół parafialny p.w. św. Józefa. Stanął on na fundamencie poprzedniego kościoła, zbudowanego w okresie międzywojennym, a zniszczonego w 1939 r. Naprzeciw kościoła, po drugiej stronie szosy i torów kolejowych, istniał cmentarz żołnierski z I wojny światowej, po którym pozostały tylko nikłe ślady. Przy szosie koło kościoła pomnik Polaków poległych w latach 1939-47.
W okresie międzywojennym Komańcza zaczęła rozwijać się jako miejscowość letniskowa. W bocznej dolince powstało Letnisko Komańcza; zbudowano tu kilka piętrowych, drewnianych pensjonatów. Do dziś dotrwały tylko dwa z nich. W jednym mieści się obecnie schronisko PTTK, w drugim klasztor sióstr nazaretanek (założony 1928). Przy nim małe muzeum kardynała Stefana Wyszyńskiego i pomnik dłuta A. Kosa.
Kościół rzymskokatolicki.
foto. I. Jóźwik.
Komancza
Kardynał Wyszyński przebywał w klasztorze od 29 września 1955 do 26 września 1956 r., internowany przez władze za przeciwstawianie się antykościelnym działaniom komunistycznego państwa. W Komańczy powstał tekst jego słynnych później ślubów Jasnogórskich.
Było to czwarte i ostatnie miejsce uwięzienia Kardynała, a pierwsze, w którym uzyskał względną swobodę ruchu. Aby utrudnić ludziom z zewnątrz kontaktowanie się z więźniem, Komańczę objęto wtedy sztucznie poszerzoną strefą przygraniczną, w której obowiązywały specjalne przepustki.
We starej części wsi (nad Barbarką) zachowało się jeszcze kilkanaście tradycyjnych drewnianych chałup łemkowskich z przełomu XIX i XX w. ściany ich są malowane brunatną farbą, z białymi pasami między belkami. Niektóre mają słomiane poszycie dachów.
W Komańczy występują wody mineralne (siarczkowe), co wraz z korzystnym mikroklimatem stwarza warunki dla lecznictwa uzdrowiskowego. Od 1974 r. miejscowość ma formalny status uzdrowiska.
Komańcza jest punktem wyjścia szlaku przez Duszatyn i Chryszczatą do Cisnej. Godne polecenia są także wycieczki w Beskid Niski, w masyw Kamienia.

Tekst z przewodnika "Bieszczady" za zgodą O.W. REWASZ

więcej zdjęćKomancza noclegi Bieszczady

Komańcza
google
©2008 Google

Rozkład jazdy autobusów w Komańczy

Komańcza rozkład jazdy Bieszczady
Komańcza
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
CISNA
Nowy Łupków
09:22 W*, 10:12 CJN, 10:27 CW*, 18:22 nN
CISNA
Żubracze
08:07 S
JAŚLISKA
Moszczaniec
11:05 7NV!, 15:42 F, 17:41 NQ
KOMAŃCZA - SZKOŁA
-
06:32 a, 13:17 S, 20:32 bnN
KROSNO
Rzepedź, Bukowsko, Zarszyn, Besko, Rymanów
17:40 7D
MANIÓW
Nowy Łupków
16:20 N
MOSZCZANIEC
-
06:52 S, 10:45 CN, 11:12 F, 13:47 F, 14:52 S, 15:42 CN
NOWY ŁUPKÓW
-
06:21 N, 17:40 +N
RZESZÓW
Czaszyn, Sanok, Brzozów, Domaradz
13:22 7NV!
RZESZÓW
Rzepedź, Poraż, Sanok, Brzozów, Domaradz
08:49 NQ
SANOK
Czaszyn, Zagórz, Sanok - D.K., Sanok - ul.Staszica
07:37 N
SANOK
Rzepedź, Czaszyn
08:03 a, 10:13 L, 13:25 S, 17:38 a
SANOK
Rzepedź, Czaszyn, Zagórz
08:03 S, 12:28 N, 15:21 F, 17:38 S, 17:38 CN, 19:37 N
SANOK DĄBRÓWKA
Czaszyn, Sanok - D.A., Sanok - ul.Staszica
06:38 F
SANOK DĄBRÓWKA
Rzepedź, Poraż, Sanok - D.A., Sanok - ul.Staszica
05:30 F
WISŁOK WIELKI
-
20:32 S
WYSOCZANY
Rzepedź
15:10 S

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy