Cerkiew greckokatolicka w Baligrodzie

Podróżując bieszczadzkimi drogami co jakiś czas napotykamy na stare cerkwie, są one przeważnie drewniane i w zależności od regionu Bieszczadów są w stylu bojkowskim lub łemkowskim. Trochę mniej było tu świątyń murowanych, lecz i takie znajdziemy na bieszczadzkich szlakach.

Jedną z nich jest Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Baligrodzie. Świątynia została zbudowana w 1829 roku. Powstała ona w miejscu starszej drewnianej cerkwi z 1761. Do zakończenia II wojny światowej służyła ona grekokatolikom mieszkającym w Baligrodzie.

Niestety po zakończeniu działań wojennych Bieszczady opanowała Ukraińska Powstańcza Armia, która została dopiero zwalczona „Akcją Wisła”, która polegała na wysiedleniach rdzennych mieszkańców, a ich domy i świątynie często palono, lub wysadzano w powietrze. Na szczęście baligrodzką cerkiew ocalano i przetrwała do naszych czasów.

Jednak nie był to dla niej łatwy okres, opuszczony obiekt zamieniono na magazyn, o który zbytnio nie dbano. Gdy nie był już potrzebny, to cerkiew pozostawiono własnemu losowi. Bez żadnej opieki szybko popadła w ruinę. W 2000 roku kopuła cerkwi niebezpiecznie się odchyliła i groziła zawaleniem. W owym czasie szukano już inwestora lub instytucję, która uratowała by baligrodzką cerkiew.

Próby te nie przyniosły oczekiwanego skutku, więc w 2003 roku zawiązało się stowarzyszenie powołane przez Mirona Michajłyszyna, greckokatolickiego kapelana Wojska Polskiego, które chciało uratować świątynię. Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cerkwi rozpoczęło zbiórkę pieniędzy, organizowało koncerty charytatywne i sprzedawało „cegiełki”.

Starczyło to na drobne prace konserwatorskie, które zahamowały trochę niszczenie obiektu. Dopiero w 2009 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeprowadzono poważniejsze prace remontowe. Oglądając cerkiew z zewnątrz można już uznać, że prezentuje się ona całkiem dobrze, lecz nadal są prowadzone przy niej prace renowacyjne i potrzebne jest wsparcie. Można to zrobić kontaktując się z księdzem dr Mironem Michaliszynem, pod numerem telefonu: 502 854 581.

GPS: 49.33596, 22.28731

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...