Niedźwiedź żerował na resztkach żubra

Leśnicy z Nadleśnictwa Lesko na początku marca tego roku w okolicach Kalnicy natknęli się na martwego żubra, którego tusza w stanie rozkładu leżała na dnie głębokiego parowu. Wstępne oględziny wykazały, że zwierze padło z przyczyn naturalnych; mogło upaść ze stromej skarpy i uszkodzić nogę, co w efekcie było przyczyną śmierci.

– Wygląd miejsca zdarzenia i stopień rozkładu wskazywały, że zwierzę padło przed kilkoma tygodniami – mówi Wojciech Jankowski, specjalista ds. ochrony przyrody z Nadleśnictwa Lesko. – Powiadomiony przez nas Powiatowy Lekarz Weterynarii z Sanoka pobrał próbki do badań w kierunku chorób zakaźnych. Z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych zalecił też wyciągnąć zezwłok zwierzęcia z potoku, by zminimalizować możliwość zakażenia wody.

Sam fakt znalezienia martwego żubra nie jest niczym nadzwyczajnym, ze względu na to, że na tym obszarze, czyli w paśmie Wysokiego Działu od Komańczy i Woli Michowej po Lesko, żyje około 130 tych zwierząt i co roku zdarzają się upadki z przyczyn naturalnych. Ciekawostką natomiast jest, że na padłym zwierzęciu od dłuższego już czasu żerował niedźwiedź. Wokół wąwozu leśnicy znaleźli co najmniej cztery legowiska-barłogi, a przy nich ogryzione kości żubra. W pobliżu nie stwierdzono tropów innych drapieżników. Ustawiona przez leśników fotopułapka zarejestrowała ucztę niedźwiedzia. Można ją obejrzeć na: http://youtu.be/55tEO3mhLWA i http://youtu.be/VDDfYRsdFKc

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Wojciech Jankowski

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...