Wędrowanie po górach to przyjemność, ale i wyzwanie. Złe przygotowanie do wyprawy to proszenie się o kłopoty. Niebezpieczeństwo można ściągnąć nie tylko na siebie, ale i na ludzi, którzy w razie potrzeby wyruszą nam z pomocą. Jak odpowiedzialnie deptać górskie szlaki? O tym nie możesz zapomnieć.
Zanim wyruszysz w góry, naładuj telefon
Niby banał, ale ile razy można usłyszeć o osobach, które utknęły w górach i nie mogły wezwać pomocy, bo telefon im się rozładował? Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto spakować do plecaka powerbank. Telefon rozładowuje się najszybciej, gdy w czasie wędrówki robimy dużo zdjęć. Warto więc kontrolować stan baterii. Natomiast to, czego na pewno nie powinno się robić, to wyłączać internetu i wskazań lokalizacji.
Idziesz w góry? Nie rób z tego tajemnicy!
Dobrym nawykiem jest informowanie w hotelach, pensjonatach lub schroniskach, na jaki szlak się wybieramy i na kiedy planujemy powrót. Jeśli nie wrócimy – obiekt powinien zawiadomić odpowiednie służby. Wszystkie smartfony mają opcję udostępniania lokalizacji. Nawet jeśli na co dzień z niej nie korzystamy, przed wyjściem na szlak warto zrobić wyjątek.
Nie improwizuj!
Wyprawa w góry to nie spacer po galerii handlowej. Tu nie można sobie dowolnie zmieniać kierunku i zbaczać z wybranek szlaku pod wpływem impulsu. Trasa marszruty powinna być wcześniej zaplanowana z uwzględnieniem czasu potrzebnego na powrót do schroniska lub hotelu. Nagłe zmiany planów mogą spowodować, że w górach zastanie nas noc, a to na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ubierz się!
I nie chodzi o to, żeby nie biegać po górach nago, choć akurat to też nie jest dobrym pomysłem. Jednak strój na górską wyprawę musi być naprawdę dobrze przemyślany. Pogoda w górach potrafi zmienić się w ciągu kilku minut i to bardzo drastycznie. Słoneczny poranek nie oznacza, że do wieczora będzie ciepło.
Jak więc ubrać się w góry? Ciepło, ale nie gorąco i biorąc pod uwagę różne warianty. Sprawdzi się odzież dobrze przepuszczająca powietrze, by uniknąć spocenia. Na wypadek deszczu natomiast trzeba się zabezpieczyć odzieżą wodoodporną. Z takich tkanin szyte są między innymi spodnie trekingowe męskie oraz kurtki softshellowe. Do plecaka warto włożyć też płaszcz przeciwdeszczowy.
Obuwie sportowe nie nadaje się na wyprawę w góry. Potrzebne będą buty trekingowe z bardzo przyczepną podeszwą, która zapewni stabilne podparcie także w czasie deszczu. Można je znaleźć w ofercie wielu topowych marek górskich, np. La Sportiva
Przygotuj suchy prowiant
„Suchy” jest w tym wypadku pojęciem umownym, aczkolwiek herbatniki i batony proteinowe na pewno warto ze sobą zabrać. Przyda się też termos z ciepłą herbatą, a jeśli wyprawa będzie naprawdę długa, także drugi, np. z zupą. Oprócz tego trzeba spakować butelkę z wodą. Lepiej unikać słodyczy, które mogłyby się łatwo rozpuścić i miękkich owoców. Natomiast jak najbardziej można zabrać ze sobą jabłka.
Nie zapomnij o apteczce
Wrodzony optymizm każe wierzyć, że wszystko będzie dobrze i wiele osób zapomina o tak podstawowym wyposażeniu plecaka turysty, jakim jest apteczka. Powinny do niej trafić środki dezynfekujące i opatrunkowe, leki przeciwbólowe oraz chusta trójkątna. Przyda się też coś przeciw owadom i żel łagodzący swędzenia po ukąszeniach. To absolutnie minimum.
Artykuł Partnera
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.