Łupków

Jeżeli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to chyba nie znajdzie lepszego miejsca na nocleg i odpoczynek niż Łupków. Śmiało można zacytować nazwę tutejszego schroniska, że w Łupkowie jest już koniec świata. Nawet noclegów nie ma tu za wiele, oprócz wspomnianego schroniska, funkcjonuje tu też Radsne Szwejkowo, oferujące pokoje w standardzie turystycznym. Za to mamy tu piękne krajobrazy, przestrzenie i ciekawy zabytek techniki – tunel na Przełęczy Łupkowskiej.

Tunel na Przełęczy Łupkowskie wybudowano w 1874 roku, a ówczesna linia kolejowa miała połączyć Węgry z Galicją. Tunel przecinający grzbiet Karpat miał długość 642 m. i w czasie II wojny światowej był dwukrotnie niszczony. Nad zniszczonym tunelem, w 1944 roku sowieci poprowadzili tory górą przez przełęcz, lecz przejazd pociągów tą trasą był bardzo karkołomny i niebezpieczny. Po wojnie tunel odbudowano i jest użytkowany do dziś, nawet nie dawno przeszedł renowację.

Tunel w Łupkowie jest jednocześnie przejściem granicznym pomiędzy Słowacją i Polską. Na trasie odbywa się głównie ruch towarowy, ale w sezonie turystycznym uruchamiane są również połączenia pasażerskie, i wtedy do Łupkowa możemy dotrzeć nawet pociągiem. Dalej dojedziemy też na Słowację. Na koniec świata dojedziemy też samochodem, ale kilkukilometrowy odcinek od Nowego Łupkowa to droga szutrowa. Udając się tu na dłużej, warto ze sobą zabrać prowiant, gdyż w Łupkowie nie ma sklepu, a najbliższy niewielki jest w Nowym Łupkowie, większy natomiast dopiero w Komańczy.

Łupków za to oferuje nam świetne tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Przebiega tędy znakowany szlak koloru niebieskiego zwany granicznym, a bezleśne wzgórza zachęcają do widokowych spacerów. To też dobra baza wypadowa do atrakcji turystycznych po słowackiej stronie. Warto dodać, że na Łupkowską stację zawitał też ponoć Dzielny Wojak Szwejk z powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška.

Łupków został założony w 1526 roku, był wówczas lokowany na prawie wołoskim. Przez wieki wieś miała różnych właścicieli. W okresie międzywojennym wieś liczyła 110 gospodarstw, większość stanowiła tu ludność wyznania greckokatolickiego, w mniejszości pozostawali katolicy i żydzi. W Łupkowie stała piękna drewniana cerkiew z 1820 roku, która po II wojnie światowej podczas wysiedleń w ramach Akcji Wisła została zniszczona. Zresztą jak i cała zabudowa wsi. Do dziś zachowały się tylko fundamenty świątyni i stary przycerkiewny cmentarz.

GPS: 49.24746, 22.05892

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Ocena: 5.0/5. Z 1łosów.
Proszę czekać...