Koniec kwietnia to czas obchodów Święta Lasu, które swą tradycją nawiązuje do inicjatywy leśników z 1933 roku, kiedy to pod patronatem Prezydenta RP w Spale odbyły się pierwsze takie obchody o charakterze ogólnopolskim. Ustalono wówczas, że ostatnia sobota kwietnia będzie Świętem Lasu w Polsce.
Lasy przedwojennej Polsce były zdewastowane przez zaborców i działania wojenne, a w odtwarzanie przyrodniczych zasobów włączył się cały naród. Duże zaangażowanie wykazywały szkoły, organizując spontaniczne akcje sadzenia drzew. Powstał specjalny Komitet Obchodów Święta Lasu, który co roku wydawał broszury edukacyjne. Również po wojnie organizowano akcje społeczne sadzenia drzew.
- Efektem dużego wysiłku leśników i szerokich kręgów społeczeństwa jest wzrost lesistości z niecałych 21 procent po zakończeniu wojny do niemal 30 procent obecnie – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Wciąż jednak potrzeba budować pozytywne nastawienie społeczeństwa do lasu, gdyż jest on miejscem wypoczynku, fabryka tlenu i źródłem wielu pożytków. Lasy państwowej własności to dobro ogólnodostępne, o czym też warto przypominać z okazji Święta Lasu.
Nadleśnictwa podległe RDLP w Krośnie w ostatnim tygodniu kwietnia zorganizują pikniki edukacyjne połączone z sadzeniem drzew i krzewów. Rangę regionalną będą miały obchody Święta Lasu w Nadleśnictwie Lubaczów, które 30 kwietnia organizuje wraz z miejscowym samorządem sadzenie alei lipowej przy nowo wybudowanej drodze Budomierz – Wola Kryształowa. Będzie to kontynuacja alei stanowiącej obecnie pomnik przyrody na fragmencie drogi. Zaplanowano posadzenie 100 drzew.
Nadleśnictwo Bircza przygotowuje piknik edukacyjny połączony z sadzeniem lasu na terenie Bobrowej Doliny i w Lesie Medialnym.
Leśnicy z Nadleśnictwa Cisna z uczniami Zespołu Szkół w Cisnej zaplanowali posadzić 3-4 tys. sadzonek buka. Nadleśnictwo Dukla dwa turnieje przybliżające uczniom zagadnienia z zakresu ochrony przyrody i pracy leśnika w Szkole Podstawowej w Wietrznie i Zespole Szkół Publicznych w Równem. Leśnicy z Nadleśnictwa Krasiczyn będą sadzić drzewa i krzewy przy kilku przemyskich przedszkolach w Przemyślu.
W sobotę 25 kwietnia Nadleśnictwo Kołaczyce organizuje piknik w Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce, z ekspozycją leśnych nasion i szyszek, pokaz bajek i filmów przyrodniczych, wycieczki do lasu, gry i konkursy dla dzieci, ognisko.
Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa w ramach akcji „Las pełen energii” posadzili z pracownikami PGE Energia i uczniami kolbuszowskich 5000 sosen na powierzchni około pół ha. przy udziale 120 osób.
Sadzenie drzew i krzewów w pozostałych nadleśnictwach wezmą udział m.in. żeglarze, młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, pracownicy firmy „Kronospan”, przedszkolaki, seniorzy, przedstawiciele władz lokalnych i różnych środowisk społecznych.
W trakcie wszystkich imprez organizowanych przez nadleśnictwa, posadzonych zostanie około 17 tysięcy nowych drzew i krzewów.
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA