Ustrzyki Górne Noclegi
Ustrzyki Górne położone są w samym centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ta niewielka osada jest dziś jednym z największych ośrodków turystyki w bezpośrednim sąsiedztwie bieszczadzkich połonin. Ustrzyki Górne turystom oferują bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Znajdziemy tu noclegi o różnorakim standardzie, od warunków typowo turystycznych, po pokoje hotelowe o wysokim standardzie, oraz typowe pokoje gościnne. Jednak atrakcyjność miejscowości i brak możliwości rozbudowy bazy noclegowej ze względu na położenia w Parku Narodowym sprawia że w gorących okresach turystycznym ciężko tu znaleźć nocleg. Warto wtedy zarezerwować miejsce noclegowe ze sporym wyprzedzeniem.
NOCLEGI W USTRZYKACH GÓRNYCH
Ustrzyki Górne położone są u zbiegu potoków Wołosatki, Rzeczycy i Terebowca. Specyficzny mikroklimat sprawia, że zima jest tu sroga, a lata są słoneczne. Ustrzyki są najlepszą bazą widokową w najwyższe partie Bieszczadów i znajduje się tu potężny węzeł szlaków turystycznych. O bezpieczeństwo i porządek dba tu Bieszczadzka Grupa GOPR, Straż Parkowa, którą wspomaga również Straż Graniczna, która w Ustrzykach Górnych ma swoją dużą strażnicę. Posłużyła ona też jako plan filmowy w serialu Wataha. Na turystów po zejściu z gór czeka kilka obiektów gastronomicznych, prym wiedzie tu Zajazd Pod Caryńską, który słynie z organizacji ciekawych imprez i koncertów, oferując jednocześnie noclegi w komfortowych warunkach.
Pozostałą infrastruktura miejscowości jest dosyć uboga, gdyż po sezonie, gdy wyjadą turyści w Ustrzykach Górnych mieszka na stałe jedynie około 100 stałych mieszkańców. Mimo to w sezonie działa tu kilka sklepików spożywczych i pamiątkarskich. W sezonie nie ma też problemów z komunikacją, do Ustrzyk dojeżdża sporo autobusów, a lokalny ruch załatwiają busy, które zarówno wywożą turystów na szlaki jak i zwożą z nich. Zimą należy się liczyć z tym, że odcinek Pętli Bieszczadzkiej przez przełęcze do Wetliny nie zawsze jest przejezdny, a jak jest możliwość przejazdu, lepiej na ten odcinek zabrać łańcuch śniegowe.
Ustrzyki Górne jednak nie zawsze były miejscowością turystyczną. Powstały jako wieś lokowana na prawie wołoskim prawdopodobnie w XVI w., z historycznych zapisków można się dowiedzieć, że posiadały nawet młyn wodny. Był to wtedy trudny do zasiedlenia teren, piersi osadnicy musieli wykarczować lasy pod pola i zabudowę. W 1914 roku Ustrzyki były bardziej osadą leśną niż wsią, na potrzeby pozyskiwania drewna wybudowano w tym czasie kolej wąskotorową do Sokolik Górskich. W czasie I wojny światowej miejscowość była świadkiem ciężkich walk o przełęcz Beskid i Użocką. Po II wojnie światowej Ustrzyki były opanowane przez UPA i wyniku późniejszej „Akcji Wisłą” wieś została zniszczona a ludność wysiedlona.
Ponownie życie do Ustrzyk Górnych powróciło w latach pięćdziesiątych. Powstała tu strażnica WOP, a w 1956 roku otworzono tu pierwsze schronisko turystyczne PTTK. Początkowo miejscowość rozwijała się jako osada leśna, dopiero od lat osiemdziesiątych zaczęła się powoli przekształcać w osadę turystyczną. W latach dziewięćdziesiątych zaczęły powstawać tu pierwsze prywatne obiekty noclegowe i gastronomiczne. Nie zachowały się tu natomiast żadne zabytki. W miejscu starego cmentarza greckokatolickiego, w latach 1984-1986 wybudowano kościół parafialny pw. św. Anny. W tym czasie Ustrzyki stały się też siedzibą Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
GPS: 49.10558, 22.6497
USTRZYKI GÓRNE GALERIA ZDJĘĆ
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.