Beniowa

Beniowa jeszcze przed II wojną światową była tętniącą życiem wsią. W okresie międzywojennym mieszkało tu prawie 500 mieszkańców w około 100 domostwach. Większość z nich była wyznania greckokatolickiego, ale mieszkali tu też katolicy i żydzi. Wieś była lokowana na prawie wołoskim w dobrach rodziny Kmitów około połowy XVI wieku. Potem wielokrotnie zmieniała właścicieli. Kres wsi przyniosła „Akcja Wisła”, która miała tu miejsce po II wojnie światowej i w wyniku której wieś wysiedlono, a zabudowę zniszczono.

Dziś przez Beniową przebiega znakowana ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza udostępniona przez BdPN, która dalej prowadzi do Sianek i Źródeł Sanu, oraz ścieżka rowerowa. W miejscu gdzie kiedyś stała cerkiew dla turystów przygotowano miejsce odpoczynku. Znajduje się ono tuż przy wejściu na cerkwisko z przycerkiewnym cmentarzem. Zachowało się tu całkiem sporo starych nagrobków i widoczne są też fundamenty cerkwi. Ze świątyni zachowała się tylko kamienna płyta z wyrytym symbolem ryby, była to prawdopodobnie chrzcielnica.

Cerkiew w Beniowej była świątynią drewnianą wybudowaną w ukraińskim stylu narodowym w 1909 roku. Jak wyglądała możemy dowiedzieć się z tablicy informacyjnej umieszczonej przy wejściu na cmentarz. Spaliło ją Ludowe Wojsko Polskie wiosną 1947 roku. Warto dodać, że wieś po 1951 roku została przedzielona granicą z ZSRR. Obecnie po stronie Ukraińskiej wieś nadal istnieje i liczy sobie kilkanaście domów.

Centrum dawnej wsi wyznacza kilkusetletnia piękna lipa, warto przy niej przysiąść i chłonąć tutejsze sielskie krajobrazy. Dolina w której była Beniowa jest bardzo urokliwa i widokowa. Wielu turystów twierdzi że jest to miejsce magiczne. Do Beniowej najszybciej dojedziemy drogą z Mucznego przez Tarnawę, lecz samochód musimy pozostawić na parkingu w Bukowcu, gdyż dalej droga w kierunku Sianek jest zamknięta dla ruchu.

GPS: 49.05659, 22.86677

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...