Bieszczady logo
Kliknij + i poleć Bieszczady.net.pl ;)


Bieszczady noclegi
STRONA GŁÓWNA | NOCLEGI | MIEJSCOWOŚCI | ARTYKUŁY | GALERIA | PRYWATNOŚĆ | KONTAKT
R                E                K                L                A                M                A
BIESZCZADY NOCLEGI


Noclegi Bieszczady
Domki Bieszczady
Agroturystyka
Chaty Bieszczady
Pensjonaty Bieszczady
Hotele Bieszczady
Pokoje Bieszczady
Ośrodki wypoczynkowe
Schroniska Bieszczady
Pola namiotowe
Restauracje Bieszczady

WSTĘP

Wszystkie artykuły
Historia Bieszczadów
Świątynie i cmentarze
Żydzi i kirkuty
Flora Bieszczadów
Fauna Bieszczadów
Ciekawe miejsca i obiekty
Trasy, szlaki i ścieżki
Informacje praktyczne
Zima w Bieszczadach
Bieszczady Wschodnie
GALERIA ZDJĘĆ

Galerie bieszczadzkie

Krajobrazy bieszczadzkie
Miejsca w Bieszczadach
Miejscowości
Bieszczadzka przyroda
Stare galerie

NOCLEGI BIESZCZADY
Noclegi Cisna
Noclegi Polańczyk
Noclegi Solina
Noclegi Ustrzyki Górne
Noclegi Wetlina
Noclegi Wołkowyja

ROZKŁAD JAZDY

Baligród
Lesko - dworzec
Sanok - dworzec
Ustrzyki D. - dworzec
Wołosate
Zagórz - dworzec

Więcej MiejscowościINFORMATOR
Podręczne informacje
Bieszczady Grupa GOPR
BdPN
Świątynie - nabożeństwa
Przewodnicy
Ciekawe strony

MAPY ONLINE

Mapy współczesne

Bieszczady Wysokie 1:40
Okolice Baligrodu 1:25
Jezioro Solińskie 1:25
G. Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie 1:75
Bieszczady Wschodnie

Mapy historyczne

Bieszczady Zachodnie
Pikuj - mapa 1937 1:100
Ruskie - 1:75
Turka - 1:75
Wielki Berezny - 1:75
Niżny Warecki - 1:75
Tuchla - 1:75
Użgorod - 1:75
Seredne - 1:75
Svaliava - 1:75
Volove (Miżhirja) - 1:75
Porohy - 1:75

TURYSTYKA

Opisy miejscowości
Szlaki turystyczne
Ścieżki przyrodnicze
Trasy samochodowe
Szlakiem ikon ok Sanoka
Ciekawe miejsca
Ekomuzeum Hołe
Młyny i tartaki wodne
Muzeum Przyrodnicze
Skansen w Sanoku
Sine Wiry
Łopienka
Jezioro Solińskie
Połonina Wetlińska
Więcej
Cerkwie i kościoły
Bieszczadzka Kolejka
Bukovske Vrchy
Mapy i literatura
Reportaże i wyprawy

OFERTY TURYSTYCZNE

Galerie i muzea
Konie w Bieszczadach
Narty w Bieszczadach
Przewodnicy
Produkt lokalny
Inne oferty
Nieruchomości
Karpaty ukraińskie

KSIĘGARNIA


Księgarnia wyd. Ruthenus
Wyd. Bezdroża - Bieszczady
Wyd. Bezdroża - Góry
REKLAMA
SERWIS

Kontakt

POLECAMY


Zapoznaj się z zawartością portalu bieszczady.net.pl i zobacz, jakie atrakcje mogą zaproponować Ci Bieszczady. Prezentujemy warte uwagi noclegi w niezwykle malowniczych bieszczadzkich miejscowościach, takich jak Polańczyk, Cisna czy Wetlina. Dysponujemy bogatą bazą sprawdzonych obiektów noclegowych. Z nami łatwo znajdziesz domki wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska i inne kwatery odpowiadające Twoim wymaganiom.

Solina.info.pl
sokole
R              E              K              L              A              M              A
SOKOLE
POLECAMY W
SOKOLEM

dodaj obiekt
Wycinek mapy Bieszczady W. Krukar.
Wydawnictwo Ruthenus.
sokole noclegi Bieszczady
( 450 m n.p.m.) – to jedno z najbardziej uroczych miejsc nad „bieszczadzkim morzem”. Miejscowości tej nie znajdziemy łatwo na mapie Bieszczadów. Wyludniona po ostatniej wojnie stała się uroczym pustkowiem. Miejsce po niej wskaże i na jej ślady naprowadzi nas Zatoka Victoriniego. Dziś tę nieistniejącą wieś - położoną częściowo na dnie Jeziora Solińskiego - otaczają malownicze wzgórza przypominające do złudzenia „królewską koronę” wyrzeźbioną przez naturę wśród gór. Powszechnie zwane są „Stożkami”. U ich podnóża mieszka od 1960 r. samotny osadnik Henryk Victorini, od którego nazwiska wzięła swą nazwę zatoka Jeziora Solińskiego.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z końca XIX stulecia podaje, iż Sokole było wioską w powiecie liskim położoną wśród gór, na prawym brzegu Sanu w zwartej kotlinie potoku, ścieśnionej od północy stokami Stożka (688 m), od wschodu i południa wzgórzami (559 i 578 m). W owym czasie (ok. 1890 r.) licząca 34 domy osada posiadała dwa folwarki i karczmę, od płd. graniczyła z Chrewtem, od wsch. Z Paniszczewem, od zachodu z Horodkiem, a na płn. z Teleśnicą Sanną.
Posiadłość Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
Przed kilkudziesięciu laty Sokole było znaną w Bieszczadach wsią letniskową. Ks. Edmund Słuszkiewicz w swoim „Przewodniku po Sanoku i ziemi sanockiej” tak pisał: „Nad górnym Sanem (430 m n.p.m.) w pow. Lesko znajduje się wieś Sokole. Śliczne położenie pośród lasów szpilkowych i liściastych, bliskość rzeki, czyste zdrowe powietrze uczyniły z tej uroczej wsi miejscowość letniskową.
Pałacyk w pięknym, dużym parku tuż nad Sanem, komfortowo urządzony, wyposażony w urządzenia sportowe jest przystanią i wygodnym miejscem wypoczynku dla ludzi szukających wytchnienia i zdrowia. Stacja kolejowa Ustjanowa: stąd 14 km końmi.”
Córki Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
Obszerniejszych informacji o wsi, pałacyku, kąpielisku i okolicy dostarcza nam dziś druk (ulotka) „Dwór Sokole nad Sanem” Letnisko i kąpielisko, zimowisko i schron narciarski, Stacja Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - adresowany do J. Wielmożnego Pana Stanisława Jurka, prof. Gimnazjum w Przemyślu nie zawierający daty i miejsca wydania. Pochodzi prawdopodobnie z lat trzydziestych XX wieku.. Jest to typowa ulotka ze zdjęciami obszernie reklamująca miejscowość letniskową Sokole z opisem dworu – pensjonatu, warunków pobytu i walory krajoznawcze najbliższej okolicy. Dowiadujemy się z niej, iż wieś Sokole należała wówczas do poczty w Łobozewie koło Ustrzyk Dolnych, Powiatu Lesko i Województwa Lwowskiego. Polska. Oto jej treść:
D w ó r w S o k o l e m
położony jest w ziemi sanockiej, w powiecie leskim, na Podkarpaciu, w środkowej Małopolsce, nad szeroką rzeką San, na wzgórzu (430 m) ze swym 10-cio morgowym starym parkiem, spadającym łagodnie ku brzegom tej rzeki, w pobliżu większych kompleksów leśnych szpilkowych i liściastych. Na całym obszarze dworskim tak ornym jak i leśnym oderwanym od zabudowań i chałup gminnych panuje powietrze idealnie czyste, bez najmniejszego kurzu i pyłu, a w pokojach pałacu o wielkich oknach rozlewa się dużo światła i słońca. Bliższe nie męczące spacery po malowniczych skałach nad Sanem, po łąkach i polanach pod lasem się rozciągających i po liniach lasowych, oraz dalsze wycieczki na szczyty gór pobliskich urozmaicają pobyt letnikowi, dając mu prawdziwą swobodę wsi naszej. Folwark z zabudowaniami gospodarczemi umieszczony jest w znacznej odległości od pałacu.
K ą p i e l i s k o S o k o l e c k i e
Rzeka San, która przepływa popod sam dwór i przez obszar dworski na przestrzeni 3 km ze swą wystawą południową i plażą, ciągnącą się w kierunku południowo-zachodnim zasłoniętą od północy lesistą górą Stożek (ok. 700 m) dostarcza letnikowi znakomitych kąpieli górskich ( i zdrowych), przyczem umożliwia mu równocześnie używanie kąpieli słonecznych. Stałe powiewy łagodnego wiatru, które idą wzdłuż ‘doliny górnego Sanu” od strony południowej, działają orzeźwiająco w czasie upalnych dni letnich, w porze zaś jesiennej i zimowej w zasłoniętym od północy Sokolem od ostrych wiatrów – jest o wiele cieplej, jak w miejscowościach sąsiednich otwartych. Wartkie wody górnego Sanu, kryształowo-przeźroczyste, pozbawione jakiegokolwiek mułu, bogate w składniki mineralne i we właściwości lecznicze, spadając z progów rzeki, działają na kapiących się jak naturalny masaż, budząc w nich tężyznę fizyczną i duchową. Te wielkie zalety Sokolego mogą postawić go w rzędzie pierwszorzędnych miejscowości w kraju, klimatycznych i uzdrowiskowych.
Dwór Sokole nad Sanem – letnisko i kąpielisko, zimowisko i schron narciarski, stacja Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Zatoka Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
P e n s i o n S o k o l e c k i e
Dwór w Sokolem prowadzi pensjonat latem i zimą przez cały rok. Pokoje w pałacu obszerne, kompletnie umeblowane z całodziennem wyżywieniem. Kuchnia dworska obfita i zdrowa. Czterokrotny posiłek, Table d’hotel. Woda do picia pierwszorzędna. Ceny umiarkowane.
Dwór posiada: system korytarzowy, hall, taras pałacowy, komfort (łazienka, kanalizacja), kort tenisowy, siatkówkę, bibliotekę i dzienniki, fortepian i radio, karty do gry i szachy, ping – pong, zimą ślizgawkę, saneczki i szlichtadę saniami po lodzie biegiem Sanu. Oferuje polowania na obszarach dworskich i sąsiednich, nadto bardzo urozmaicone i pierwszorzędne tereny narciarskie. W lecie w rejonie dworskim rzeki San i jego dopływów górskich rybołówstwo. Konie do wyjazdu w zaprzęgu lub pod wierzch za dopłatą.
Parafia i kościoły: Do parafii rzymsko-katolickiej w Polanie 5 km, do kościoła rzymsko-katolickiego w Łobozwi 6 km, do parafii grecko-katolickiej w Teleśnicy Sannej 3 km.
Lekarze i apteka: W miasteczku Ustrzyki Dolne lekarze: Dr. Lenartowicz, Dr. Hukiewicz i inni. Apteka. Opieka lekarska i apteczna domowa w Sokolem na miejscu, jak również fryzjer.
P o c z t a:
Urząd Pocztowy w Łobozwi. Listy doręczane codziennie. Posłaniec o każdej porze.
I n f o r m a c j i
udziela ustnie i pisemnie Aleksandra z Gostomskich Brandysowa właścicielka dóbr, Lwów, ul. Ossolińskich 11, schody 4, piętro II, drzwi 40 do czasu wakacyj szkolnych – następnie pisemnie ze Sokolego, poczta Łobozew k. Ustrzyk Dolnych.
D o j a z d:
pociągami kolei żelaznej do stacji Ustjanowa na linii Chyrów – Zagórz trzy razy na dobę z Lwowa, z Warszawy i z Krakowa. Wagony idą wprost bez przesiadania. Ze stacji Ustjanowa do sokolego 14 km, 1i1/2 godz. jazdy końmi w kierunku południowym przez wsie Łobozew, Teleśnica Oszwarowa, Teleśnica Sanna. Konie dworskie odwożą i przywożą letników i gości do stacji i ze stacji kolejowej Ustjanowa. Stacja towarowa: Ustrzyki Dolne.
N o t a t k a k r a j o z n a w c z a:
Sokole nad Sanem jest dla krajoznawczych zainteresowań bardzo korzystnie położonym miejscem wypadowym, bo nie tylko w bezpośredniej odległości znajdują się szczyty dochodzące do 400 m względnej wysokości, tuż koło majątku z przewieszonemi ścianami się wznoszące, ale w bardzo bliskiej odległości na południowy wschód ciągną się dwa ciekawe pasma górskie „Ostry” i „Otryt”, o zupełnie dzikiej, jakby z głębi Gorganów przeniesionej grani. Z innych jedynych w swoim rodzaju osobliwości, wymienić należy największe w Polsce szybowisko Ustjanowa, nad którą żeglujące szybowce widzieć można doskonale z pobliskiego Stożka i Bezmiechowę, kolebkę polskiego szybownictwa wyczynowego.
Dla turystów ceniących przyrodę pierwotna przedstawia pograniczne pasmo górskie Wetlina specjalna atrakcję, gdyż w tem paśmie połonin jak Caryna, Wetlina i Smerek, położonem na wysokości dochodzącej do 1300 m nie ma żadnych schronisk i nie odwiedzają ich prawie turyści. Wycieczkę w to pasmo można odbyć w ciągu 4 – 5 dni przechodząc przez wyjątkowo pięknie położona miejscowość Lutowiska, dalej Smolnik do Ustrzyk Górnych, gdzie jest małe schronisko Karpackiego Towarzystwa Narciarskiego.
Malownicza droga doliną Sanu na przestrzeni 20 km prowadzi ze Sokolego przez Teleśnicę Sanną – Solinę – Bóbrkę – Myczkowce – Uherce – popod skałę legendarną na Glinnem tzw. „basztę Kmitów” – do powiatowego miasteczka Lesko.
Sokole nad Sanem według starych zapisków archiwalnych położone jest pośrodku dawnych dóbr Kmitów ze Sobienia i ich spadkobierców Stadnickich i Ossolińskich. W XVIII w. należało Sokole łącznie ze sąsiednią Teleśnicą Sanną do Niesiołowskich.
Zatoka Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
Dolina górnego Sanu począwszy od Dwernika aż do Sanoka należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych odcinków Polski, niestety tak mało dotychczas znanych.

Dziś niestety wspomniane w tym fantastycznym opisie reklamowym miejsca kąpielowe, stary park i pałac oraz urocze progi skalne z plażą i zakolem Sanu znajdują się „na dnie Jeziora solińskiego”. Ocalał jedynie stary, zanikający cmentarz nad jego brzegiem, a o położeniu części dawnej wsi w dolinie potoku spadającego do Sanu przypominają wchłonięte przez las samotne kępy drzew owocowych oraz pojedyncze okazy omszałych, wielkich lip, jesionów i dębów przy dawnej drodze. Urok zdziczałej wtórnie doliny sokoleckiej nad zatoka Victoriniego jest niepowtarzalny i okryty tajemnicą. O bogatej przeszłości okrytej dziś mgłą zapomnienia nieco informacji dostarczają nam zachowane źródła historyczne.

Najważniejsze epizody z przeszłości:

Nazwa osady kojarzy się z sokołami, które ongiś występowały w tej okolicy. Z upływem lat zmieniała się od Sokolya (1526), Sokole, Sokoleie (1580), Sokolie (1589).
1526 r. – wieś była własnością szlachecką w sobieńskich dobrach Kmitów w historycznej ziemi sanockiej.
1580 r. – w dobrach pozostałych po Piotrze Kmicie i jego żonie Barbarze wieś wymieniana jest wraz z Teleśnicą Sanową.
1589 r. – w Sokolem uprawiano 6 i ½ łana ziemi, mieszkało też 2 komorników bez bydła.
1672 r. – po najeździe Tatarów we wsi należącej wówczas do Stadnickich z Leska ocalało tylko 5 zabudowań, wieś bowiem ordyńcy spalili, a jej mieszkańców uprowadzili w jasyr.
XIX w. - właścicielami dóbr Sokole i Teleśnica Sanna byli: Józefa z Truskolaskich i Anzelm Niesiołowski (14 VI 1802 r. – 23 I 1870 r.) Policja austriacka odnotowała go jako jednego z organizatorów pomocy dla powstania styczniowego. Spoczywa na cmentarzu przykościelnym w Jasieniu.
Władysław Niesiołowski (syn Anzelma i Józefa z Truskolaskich) był wybitnie utalentowanym malarzem. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnopolu studiował malarstwo we Włoszech. Na wieść o wybuchu powstania styczniowego przerwał studia, wrócił do domu rodzinnego, a następnie wyruszył z grupą ochotników do powstania i walczył pod dowództwem Czachowskiego. W czasie potyczki w lasku dębowym pomiędzy Hutą Krzeszowską a Hutą Różaniecką w ziemi sokalskiej został śmiertelnie ranny odłamkiem szrapnela. Jego nazwisko widnieje na pomniku pod Hutą Różaniecką postawionym przez Polaków z Sokalszczyzny na mogile poległych powstańców. Pozostało po nim wiele cennych obrazów, m.in. uważany za najcenniejszy „Powrót żniwiarzy włoskich do domu”.
1816 r. – według danych wojskowego spisu konskrypcyjnego sporządzonego dla potrzeb armii austriackiej we wsi było 35 domów, w których mieszkało 66 rodzin. Na 30 chłopów poborowych do służby wojskowej 26 było całkiem niezdolnych, 1 mniej użyteczny, 1 ogrodnik. Żadnej osoby ze wsi nie powołano wówczas do służby wojskowej. Na ogólną liczbę 229 mieszkańców było 108 kobiet i dziewcząt, 52 mężczyzn żonatych, 69 mężczyzn nieżonatych lub wdowców, 12 chłopców w wieku 15 – 17 lat, 51 chłopców w wieku do 14 lat. Podczas spisu 1 osoba nieobecna znajdowała się w cyrkule leskim, 3 poza granicami cyrkułu.
Z inwentarza żywego odnotowano tylko 20 wołów, 35 krów, zupełny brak owiec i koni. Prawdopodobnie wojny napoleońskie spowodowały ich zabranie dla potrzeb armii.
Zatoka Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
1865 r. – po upadku powstania styczniowego Aleksandra Niesiołowska, córka Józefy z Truskolaskich i Anzelma Niesiołowskiego, właścicielka wsi Sokole uczestniczyła w organizowaniu pomocy dla ukrywających się w Bieszczadach powstańców.
Jej syn Józef tak opisuje zaangażowanie swojej matki: „Jednym z pierwszych, którzy zbiegli aż do Sokolego po powstaniu styczniowym, był kapitan wojsk rosyjskich Starża-Stroynowski, właściciel dóbr Targowica na Podolu, powstaniec polski z 1863 r. Z polecenia władz rosyjskich ścigany przez władze austriackie krył się po piwnicach i kominach dworów galicyjskich. Panna Aleksandra Niesiołowska wówczas ze swymi siostrami w sekrecie przed służbą wykopała dla Stroynowskiego kryjówkę pod piwnicami dworu sokoleckiego, aby ukryć go przez kilka tygodni przed okiem mandatariusza”.
W roku 1870 wyszła za mąż za weterana powstania styczniowego inżyniera Ignacego Andrzeja Radwana Brandysa (16 X 1839 – 10 XII 1871), syna Jana Kantego Brandysa i Anny z Cholewów Sawickiej. Urodzony w Zakrzewiu w Tarnowskiem kształcił się w Wojniczu, Tarnowie, Krakowie i Wiedniu, gdzie zdobył tytuł inżyniera budowy dróg i mostów. Na wieść o wybuchu powstania styczniowego w wieku 24 lat wyruszył z ochotnikami do Królestwa zaopatrzony w broń przez stryjenkę Vichtową. Po upadku powstania wrócił do Galicji i prowadził własną firmę budowy mostów, znajdując zatrudnienie m.in. przy budowie mostów na trasie „kolei łupkowskiej” prowadzonej do twierdzy Przemyśl. Mieszkał wówczas w Ustrzykach Dolnych i w 1870 r. ożenił się Aleksandrą Niesiołowską z Sokolego. Nie cieszył się długo szczęściem rodzinnym. Zarażony tyfusem zmarł w Sokolem 10 grudnia 1870 r. i pochowany został na cmentarzu przykościelnym w Jasieniu, gdzie do dziś znajduje się jego kamienny nagrobny pomnik.
Aleksandra Niesiołowska w 1871 r. wyszła ponownie za mąż za innego weterana powstania styczniowego kapitana Władysława Strojnowskiego, zmarłego w 1890 r. i pochowanego we Lwowie. Sama pod koniec życia osiadła również we Lwowie, gdzie zmarła w 1906 r. i została również pochowana.
1890 r. – według zapisu w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów Słowiańskich wieś liczyła 34 domy ( 3 na posesji Józefa Niesiołowskiego) i 224 mieszkańców, w tym: 208 gr.-kat., 8 rz.-kat. i 8 izraelitów. We wsi należącej wówczas do parafii gr.-kat. w Teleśnicy Sannej i parafii rz.-kat. w Polanie były dwa folwarki i karczma.
Posiadłość dworską zajmowała 141 morgów roli, 18 – łąk, 49 – pastwisk i 115 – lasu; posiadłość mniejsza (gminna): 490 morgów roli, 22 – łąk, 186 – pastwisk i nie miała własnego lasu. We wsi była gleba górska, jałowa, a lasy szpilkowe.
1914 r. – „właścicielem pałacu w Sokolem i wsi był przed I wojną światową i w czasie jej trwania Alfred Roiński. Jego ojciec wybudował piękny pałacyk lokując go tuż nad Sanem i otaczając parkiem pięknych drzew i krzewów ozdobnych, a obok zasadził piękny sad owocowy. Wszystko tam było urządzone z gustem i smakiem, a z okien pałacyku rozciągał się wspaniały widok na Horodek i Chrewt. (Józef Pawłusiewicz, Na dnie jeziora, s.15, 78).
1921 r. – wieś liczyła 49 domów i 338 mieszkańców ( w tym 315 unitów, 6 łacinników i 17 Żydów wyznania mojżeszowego. Funkcjonowały też dwie kaplice: w pałacu rzymskokatolicka, a na cmentarzu drewniana greckokatolicka oraz folwark.
W okresie międzywojennym aż do 1939 r. – pałacyk w Sokolem był znanym i cenionym pensjonatem wypoczynkowym, który odwiedzali zamożni mieszkańcy Lwowa i wielu zakątków Polski. Jego ostatnia właścicielka hr. Aleksandra z Gostomskich Brandysowa urządziła w nim całoroczny pensjonat i stację Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Pałac otaczał wspaniały ukwiecony krajobrazowy park dworski z alejami spacerowymi, a goście mieli do dyspozycji kort tenisowy, boisko do siatkówki, fortepian, radio, biblioteke, codzienna prasę, a zimą ślizgawkę. W ofercie wypoczynkowej znajdowały się takie atrakcje jak łowienie ryb, polowania i kąpiel w Sanie. Nad jego brzegiem urządzono plażę do wypoczynku i opalania.
Henryk Victorini.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
1939 r. – we wrześniu 1939 r. Sokole zajęli Rosjanie okupując je do 21 VI 1941 r. W pałacyku urządzili swoją siedzibę doprowadzając do ogromnych zniszczeń.
1941 – 1944 r. – wieś znajdowała się pod okupacją niemiecką, a w pobliżu w masywie Jawora i Stożków stacjonował oddział partyzancki Józefa Pawłusiewicza.
1944 – 1951 – wieś znajdowała się w USRR, a granica państwowa przebiegała Sanem. Po tzw. regulacji granic między ZSRR a Polską wysiedlono zupełnie mieszkańców Sokolego na Ukrainę, a wieś z pałacykiem stanowiła bezludne pustkowie.
1959 r. – odkrył pałacyk w Sokolem osadnik Henryk Victorini, który w 1956 r. przybył w Bieszczady zajmując się wypasami w Tworylnem i Krywem w dolinie Sanu.
1963 r. - osiadł w nim zajmując się hodowlą bydła i prowadzeniem Stacji Turystycznej Oddziału PTTK w Rzeszowie w zakresie wynajmu noclegów.
1967 r. - w dniu 19 III – Henryk Victorini zakupił ziemię w Sokolem. Podczas spiętrzania wody w zalewie solińskim – o czym dowiedział się zbyt późno – pałacyk, w którym mieszkał miał się znaleźć pod wodą. W tej sytuacji rozpoczął starania o budowę domu, lecz napotkał opór ze strony władz partyjnych w Ustrzykach Dolnych. Towarzysze obawiali się, iż nowy osadnik zażąda budowy drogi dojazdowej i podciągnięcia energii elektrycznej do nowego domu na pustkowiu. Nie chcieli wydać decyzji zezwalającej na tę inwestycję. W tej sytuacji Henryk zwrócił się z prośbą do samego Władysława Gomółki o interwencję. Komitet Centralny PZPR polecił lokalnym kacykom pozytywne załatwienie prośby. Czas jednak płynął, wodę w zalewie spiętrzano, a jedyny mieszkaniec tej pięknej okolicy nie zdołał już rozebrać pałacu i przenieść go w inne miejsce.
1967 – 68 r. - Henryk przy pomocy brata Bolka zbudował nad zatoką własny dom i do dziś w nim mieszka. 41 lat bez prądu elektrycznego i drogi dojazdowej. Zajmuje się hodowlą prowadząc pustelniczy nieco tryb życia. Jego umiłowanie i znawstwo przyrody fascynują każdego, kto z nim się bliżej pozna. W tym dziewiczym miejscu wychowały się jego dzieci: syn Olgierd (1971 r.) (socjolog) i 2 wyjątkowej urody córki: Patrycja (1975 r.) - absolwentka Wydziału Hodowli Koni Akademii Rolniczej w Poznaniu i piękna Daria (1981 r.) – uczęszczająca ongiś do Szkoły Podstawowej w Orelcu, dziś foto modelka mieszkająca w Bolonii we Włoszech.
Zatoka Victoriniego.
foto. S. Orłowski.
Sokole noclegi Bieszczady
2004 r. – Henryk Victorini w sierpniu miał 19 koni ( w tym hucuły), 14 sztuk bydła, 2 kozy i kilka psów do pilnowania inwentarza żywego. Zatrudniał jednego pomocnika pracując samodzielnie w swoim gospodarstwie. Nie było już w Sokolem owiec, które przed laty wyhodował jako lokalna odmianę z długą sierścią odporną na trudne warunki klimatyczne.
Henryk Victorini uznaje Sokole za swoje miejsce na ziemi, nadzwyczaj ceni sobie spokój, zajmuje się swoim gospodarstwem, hodowlą i nie przyjmuje turystów. Jest jedynym osadnikiem, który na pustkowiu - zmagając się z wilkami - przeżył bez strzelby 48 lat. Nie raz spotkał się „oko w oko” z wilkami, z misiem, rysiem, żubrem, ale mieszkańcy karpackiej puszczy uznali go za swego i po uważnym przyglądnięciu się ustąpili mu miejsca na ścieżce.
Znany poeta bieszczadzki Jan Szelc z Sanoka napisał o Sokolem kilka wierszy: m.in. „Światło drzew” oddający serdeczność i gościnność Henryka Victoriniego oraz niepowtarzalny urok tego miejsca.

Literatura:
1. Adam Fastnacht, Słownik historyczno-geograficzny ziemi sanockiej w średniowieczu, Część 3 (O – Z), Do druku przygotowali Anna Fastnacht-Stupnicka i Antoni Gąsiorowski, Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2002, s. 142 -3.
2. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich..., Warszawa 1890, T. XI, s. 16.
3. Józef Półćwiartek, Zniszczenia ostatniego najazdu tatarskiego w 1672 r. na obszarze ziemi sanockiej, Rocznik historyczno-Archiwalny 1994, Tom VII – VIII, s. 36, 33 – 42.
4. Maciej Augustyn, Mieszkańcy Bieszczadów w powstaniu styczniowym, Bieszczad nr 6, Ustrzyki Dolne 1999, s. 158 -160, 134 – 173.
5. Józef Pawłusiewicz, Na dnie jeziora, LSW Warszawa 1981, s. 15, 78)
6. Henryk Victorini, Bieszczady dawniej i dziś, rkps.)
7. Andrzej Potocki, Wokół bieszczadzkich zalewów. Przewodnik z legendami, Krosno 2001, s. 182-3.
8. Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Wydanie dziesiąte aktualizowane), Pruszków 2004, s. 361.
9. Ks. Edmund Słuszkiewicz, Przewodnik po Sanoku i ziemi sanockiej”, Sanok
10. Druk (ulotka) „Sokole nad Sanem” adresowany do J. Wielmoznego Pana Stanisława Jurka, prof. Gimnazjum w Przemyślu (br. daty i miejsca wydania).
11. Jan Szelc, Sine Wiry, Wiersze bieszczadzkie, Rzeszów 1995, s. 30, 31, 33, 54.
12. Wojskowy spis ludności cyrkułu sanockiego z 1816 r. Archiwum na Wawelu w Krakowie.


Opracował: Stanisław Orłowskiwięcej zdjęć SmolnikaSokole noclegi Bieszczady

Sokole
google
©2008 Google

Rozkład jazdy autobusów w pobliskiej Teleśnicy

Teleśnica Oszwarowa noclegi agroturystyka Bieszczady
Teleśnica Oszwarowa
Rozkład Jazdy
Dokąd
przez
godziny odjazdu
BÓBRKA
Zagórz, Lesko
13:43 S
BÓBRKA
Daszówka
13:37 S
DASZÓWKA
-
07:07 S, 07:15 S, 08:27 CW, 13:37 a, 14:45 S, 16:07 FJ, 16:07 W
ŁOBOZEW
-
16:13 S
SOLINA
Bóbrka
07:23 S
USTRZYKI DOLNE
Łobozew Dolny
05:50 S, 06:08 a, 07:13 S, 08:38 CW, 13:53 a, 14:53 S, 16:13 aJ, 16:13 W, 19:35 S

LEGENDA

! - od 1 września 2005 nie kursuje na odcinku Komańcza - Jaśliska
* - połączenie kolejowo-autobusowe, oczekuje na przyjazd pociągu
^ - z Krosna odjazd ze stanowiska "RADTURU"
+ - kursuje w dni świąteczne (niedziele i święta)
5 - kursuje w piątki
6 - kursuje w soboty
7 - kursuje w niedziele
a - kursuje w dni robocze nie będące dniami nauki szkolnej
A - nie kursuje w niedziele i święta
b - kursuje w dni nie będące dniami nauki szkolnej
C - kursuje w soboty, niedziele i święta
D - nie kursuje 24-26, 31.XII, 1.I, Wielką Sobotę i 2 dni Wielkanocy
E - nie kursuje w czasie letnich wakacji szkolnych
f - kursuje od 1 czerwca do 30 września
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
g - nie kursuje 24 grudnia
J - nie kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
K - nie kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
L - nie kursuje 25-26 grudnia, 1 stycznia i dwa dni Wielkanocy
l - nie kursuje w dni poświąteczneł - nie kursuje 2 stycznia
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
n - nie kursuje 24, 31 grudnia i w Wielką Sobotę
N - nie kursuje 25 grudnia i pierwszy dzień Wielkanocy
O - kursuje codziennie
p - kursuje w piątki w dni nauki szkolnej
P - kurs pośpieszny
q - kursuje w piątki w dni robocze
Q - nie kursuje w Boże Ciało
S - kursuje w dni nauki szkolnej
t - nie kursuje 23, 24, 30, 31 grudnia, w Wielki Piątek i Sobotę
U - nie kursuje 25 grudnia, Nowy Rok i pierwszy dzień Wielkanocy
V - kurs przyśpieszony
W - kursuje od 1 lipca do 31 sierpnia
w - kursuje w okresie letnich wakacji szkolnych
X - kursuje w dni robocze od poniedziałku do czwartku
y - kursuje w soboty po dniu roboczym w ZPG
Y - nie kursuje 26 grudnia
Z - nie kursuje w soboty i dni świąteczne po dniu roboczym w ZPG
z - nie kursuje w Wielką Sobotę
Autorzy serwisu nie odpowiadają za rzetelność danych dostarczonych przez przewoźników, rozkłady staramy się na bieżąco aktualizować. Dokładne informacje o połączeniach można uzyskać w punktach informacyjnych Sanok: (013)464 39 16, Lesko: (013) 469 85 43, Ustrzyki Dln.: (013) 461 12 36.

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.bieszczady.net.pl" oraz na stronach w domenie bieszczady.net.pl jak i witrynach administrowanych przez nasz serwis są chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Bieszczadzki Serwis Internetowy 2001 - 2012. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Bieszczady.net.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Bieszczady.net.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady aktualności POLECAMY
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy
Bieszczady polecamy