Zagroda w Mucznem uroczyście otwarta

Oficjalne otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany miało miejsce w czwartek 17 maja. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka, prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Mimo obfitych opadów deszczu liczne grono przedstawicieli władz i miłośników bieszczadzkiej przyrody przybyło pod zawartą na głucho bramę obiektu. Po słowach powitania, głos zabrał dyrektor Edward Balwierczak, który przypomniał o wkładzie leśników w reintrodukcję żubra na tereny górskie. To właśnie w Nadleśnictwie Stuposiany niemal pół wieku temu zbudowano pierwszą zagrodę aklimatyzacyjną, która zapoczątkowała hodowlę najliczniejszej obecnie górskiej populacji tego gatunku.

– Bardzo ważna jest dla nas społeczna akceptacja działań na rzecz ochrony przyrody i myślę, że możliwość oglądania żubrów w ich środowisku, będzie tę akceptację zwiększać. Jestem przekonany, że obiekt ten znakomicie przysłuży się nie tylko edukacji przyrodniczej prowadzonej przez Lasy Państwowe, ale stanie się też ważnym elementem promocji turystyki dla całego regionu. – mówił dyrektor Balwierczak.

Następnie obecni księża kapelani i proboszcz parafii Ustrzyki Górne poświęcili stojącą nieopodal bramy kapliczkę z płaskorzeźbą św. Huberta autorstwa leśnika Piotra Kazimierczaka. Kolejnym punktem było przerąbanie jedlinowej wstęgi broniącej dostępu do bramy, po czym nadleśniczy Jan Mazur otworzył wrota obiektu. Jako pierwsza przekroczyła je tego dnia wicewojewoda Alicja Wosik.

Uczestnicy przeszli następnie na pierwszy z tarasów widokowych, gdzie już w towarzystwie pozujących do zdjęć sześciu żubrów, głos zabierali goście, m.in. Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP, Krzysztof Mróz, wójt Gminy Lutowiska.

Impreza zakończyła się poczęstunkiem w hotelu w Mucznem, gdzie zaprezentowano walory niedawno utworzonego Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”. W specjalnym namiocie obejrzeć można było koncepcję graficzną projektowanego Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.
Zagroda pokazowa położona jest przy trasie Stuposiany-Muczne, nad potokiem Czerwonym, w uroczysku Krutyjówka. Czynna jest w godzinach od 9-19. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...