Bukowiec nad Solinką

Bukowiec, to nazwa miejscowości występująca w Bieszczadach w dwóch miejscach. Jedna to dawna, nie istniejąca już dziś wieś w Dolinie Górnego Sanu, zagubiona w górach u stóp połonin. Druga, którą tu przybliżymy, to wieś letniskowa, nad brzegiem rzeki Solinki, która w tym miejscu przechodzi powoli w Jezioro Solińskie. Tak dogodne i malownicze położenie sprawiło, że wieś stała się ważnym ośrodkiem noclegowym. Oferuje noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pokojach i domkach letniskowych. Nad brzegiem Solinki ulokowały się dwa duże ośrodki wypoczynkowe, oferujące noclegi w standardzie hotelowym, oraz domki kempingowe.

W wiosce działa sklep spożywczy, i bar, dodatkowe punkty gastronomiczne otwierają się w sezonie letnim. Ceny noclegów w Bukowcu są umiarkowane, a bliska odległość do Jeziora Solińskiego jak i w Bieszczady Wysokie sprawia, że to miejsce wybiera coraz więcej turystów. W wiosce powstała też infrastruktura wypoczynkowo piknikowa w postaci dobrze wyposażonych wiat piknikowych. Jedną niedawno opisaliśmy – https://www.bieszczady.net.pl/otaczarnia, druga znajduje się na końcu wsi przy szlaku zielonym na szczyt Korbani.

Historia Bukowca sięga 1498 roku, kiedy to lokowano go na prawie wołoskim. Przed II wojną była to spora wieś, w której przeważała ludność obrządku grekokatolickiego, choć było też sporo katolików i żydów. Zamieszkiwało tu nawet 5 rodzin cygańskich. Po II wojnie światowej jak w większości tutejszych wsi rozgrywały się nadal działania wojenne w ramach „Akcji Wisła” Wieś został doszczętnie spalona, a ludność wywieziona do ZSRS lub na Mazury. Spłonęła wtedy też drewniana cerkiew z 1865 r., której ślady możemy zobaczyć w środkowej części Bukowca.

GPS: 49.31016, 22.41069

NOCLEGI W BUKOWCU

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Ocena: 3.7/5.
Proszę czekać...