Cerkiew w Chmielu

Chmiel to niewielka miejscowość w Dolinie Sanu, pomiędzy masywem Otrytu i Połoniny Wetlińskiej. Perełką miejscowości jest drewniana cerkiew św. Mikołaja, wzniesiona została tu w 1906 roku. Jej budowę rozpoczęto w 1904 roku, w miejscu poprzedniej cerkwi pochodzącej prawdopodobnie z 1795 roku. Po wysiedleniach w ramach Akcji Wisła świątynia nie miała wiernych i nie była nieużytkowana. Od 1951 roku służyła jako magazyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Pewnie to uchroniło ją od zagłady, gdyż większość bieszczadzkich cerkwi w tym czasie została spalona lub rozebrana.

Jednak w 1968 roku i nad cerkwią w Chmielu zawisło widmo zniszczenia. Chmiel został wybrany do kręcenia scen pożaru Raszkowa w produkcji Jerzego Hoffmana – Pan Wołodyjowski. Tutejsza cerkiew miała zostać spalona na potrzeby filmu, uzyskano nawet na to zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie. Jednak z powodu silnych protestów środowisk konserwatorskich odstąpiono od tego pomysłu.

Po 1969 r. na prośbę kościoła katolickiego, świątynia została przekazana na cele religijne i zaadaptowano ją na kościół rzymskokatolicki. Rolę tą pełni do dziś, lecz niestety wewnątrz nie zachowało się nic z dawnego wystroju cerkwi. Wokół cerkwi zachował się natomias stary cmentarz z kilkoma nagrobkami z przełomu XIX i XX wieku oraz płyta nagrobna zawierająca inskrypcję w języku cerkiewnosłowiańskim z roku 1644.

GPS: 49.2206, 22.60134

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...