Zawóz

Zawóz, to malowniczo położona miejscowość letniskowa nad Jeziorem Solińskim. Powstała ona na cyplu wrzynającym się w Jezioro Solińskim i od niedawna jest jedną z ulubionych wsi wśród turystów nad Jeziorem Solińskim. Zawóz w ostatnich latach zmienił się nie do poznania, ze zwykłej wsi stał się dużym ośrodkiem turystyczno wypoczynkowym, oferującym dużo noclegów o różnym standardzie. Prym wiodą tu domki campingowe, które są najczęściej poszukiwanymi noclegami w sezonie letnim. Znajdziemy tu też gospodarstwa agroturystyczne oraz pokoje gościnne. Latem działa tu też sezonowy bar nad brzegiem jeziora, oraz kilka wypożyczalni sprzętu wodnego.

NOCLEGI W ZAWOZIE

WordPress Image Gallery Plugin

Położenie Zawozu nas samym Jeziorem Solińskim, oraz na widokowych wzgórzach sprawia, że jest to dobre miejsce na wypoczynek i spacery, Rozległe łąki zapewniają nam piękne widoki i spektakularne wschody i zachody słońca. Do Zawozu prowadzi też wygodna asfaltowa droga, którą też możemy dojechać szybko w inne regiony Bieszczadów. Wybierając Zawóz na nocleg, należy pamiętać, że działa tu tylko jeden mały sklepik, w którym zrobimy tylko podstawowe zakupy. W Zawozie działa też kilka kąpielisk i plaż. Miejscowość dzieli się trochę na dwie części, bo na zachód od wioski znajduje się też przysiółek zwany potocznie Nową Sarzyną od działającego tam ośrodka wypoczynkowego. W tym miejscu też znajdziemy noclegi, domki campingowe, letni bar i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Wiedzie tu osobna asfaltowa droga, a z Zawozem przysiółek łączy droga gruntowa.

Zawóz jest dosyć starą wsią, był lokowany przed 1498 r. na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Wieś zamieszkiwali wtedy Rusini, Polacy oraz kilka rodzin żydowskich. Pierwotnie od nazwy płynącego tu potoku, Zawóz nazywano Olchowcem a potem Załuzem. W okresie międzywojennym Zawóz liczył 460 mieszkańców zajmujących 69 domostw. Najwięcej było tu grekokatolików, połowę mniej katolików a w mniejszości były rodziny żydowskie. Po II wojnie światowej, w ramach „Akcji Wisła” ludność pochodzenia ukraińskiego wysiedlono. Wieś wtedy wyburzono, dodatkowo do zniszczenia Zawozu przyczyniła się też budowa Zalewu Solińskiego, gdyż po jego ukończeniu, dolna część wsi znalazła się pod wodą. Nie zachowała się tu żadna zabytkowa zabudowa. W miejscu tutejsze murowanej cerkwi z 1850 roku stoi dziś kościół ,wybudowany w 1971. Około 1200 m na południe od zabudowań, w bocznej dolince na lewo od drogi, znajduje się kapliczka nad źródłem od dawna uważanym za cudowne. Woda ze źródła leczyła ponoć różne dolegliwości i przyciągała liczne rzesze wiernych, stając się też miejscem kultu.

GPS: 49.3364, 22.44255

ZAWÓZ GALERIA ZDJĘĆ

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...