Kamień Leski

Kamień Leski, to jedna z pierwszych atrakcji jaką możemy zobaczyć wjeżdżając w Bieszczady. Znajdziemy go w miejscowości Glinne, tuż za Leskiem, jadąc w kierunku Ustrzyk Dolnych. Łatwo go przeoczyć, gdyż nie jest widoczny z drogi. Sygnałem, że trzeba się zatrzymać, jest po prawej stronie parki leśny z sezonowym barem. To właśnie z tego miejsca rozpoczyna się ścieżka do tego osobliwego miejsca.

Kamień Leski zbudowany jest z piaskowca krośnieńskiego i wznosi się na wysokość 420 m n.p.m. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza po części działalności człowieka, gdyż w XIX wieku działał tu niewielki kamieniołom, w którym pozyskiwano piaskowiec. Reszty dzieła dokonała tu erozja, na którą szczególnie podatne są właśnie skały piaskowcowe.

Na szczycie Kamienia Leskiego w 1978 roku ustawiono krzyż, a samo miejsce owiane jest wieloma legendami. Ponoć diabeł, miał nim zniszczyć kościół w Lesku. Warto dodać, że geograficznie jest to jeszcze obszar Gór Sanocko-Turczańskich, ale przyjęło się, że każdy uważa to miejsce za Bieszczady. Przez Kamień Leski przebiega znakowany szlak turystyczny koloru zielonego z Zagórza do szczytu Krysowa.

GPS: 49.46795, 22.35744

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...