Ubezpieczenia OC

Bezpieczeństwo bierne w samochodzie – jak o nie zadbać?

Samochody, poruszające się po drogach publicznych są konstrukcjami dopuszczonymi do użytkowania po licznych testach i badaniach, potwierdzających spełnienie norm w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego. O ile czynne bezpieczeństwo związane jest z elementami, mającymi nie dopuścić do zdarzenia drogowego, o tyle bezpieczeństwo bierne w samochodzie jest zbiorem elementów, wpływających na minimalizację uszkodzeń ciała kierowcy i pasażerów w wyniku zderzenia. Dowiedz się o nim więcej.

Bezpieczeństwo czynne a bezpieczeństwo bierne w samochodzie – czym się różnią?

Wyposażenie samochodów musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące jakości, trwałości oraz wpisywać się w dbałość o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Poza trendem niskiej emisyjności i związanymi z nim innowacjami w zakresie napędzania pojazdów bardzo duży nacisk kładzie się na rozwój systemów bezpieczeństwa w samochodach. Czynne bezpieczeństwo ujmowane jest dość szeroko, gdyż wpływ na nie ma cała konstrukcja pojazdu, począwszy od kształtu przedniej szyby i związanej z nim widoczności, ergonomii lusterek bocznych i wstecznego, jakości i typu opon, mocy oświetlenia przedniego, widoczności tylnych lamp w różnych warunkach. Czynne systemy bezpieczeństwa wspomagają prowadzącego pojazd w ograniczeniu ryzyka zdarzenia drogowego. Systemy bierne natomiast są przewidziane w celu ograniczenia negatywnych skutków zderzeń, mających miejsce w wyniku kolizji. Są to przede wszystkim pasy bezpieczeństwa, ich zwijacze i napinacze, poduszki powietrzne przednie, boczne, system precrash oraz wzmocnienia konstrukcyjne stosowane dla słupków bocznych, by zwiększyć wytrzymałość konstrukcji pojazdu i przenieść siłę uderzenia. Warto dodać, że kontrolowana strefa zgniotu pojazdu przednia i tylna również są uważane za bierne czynniki bezpieczeństwa w samochodzie.

Bierne bezpieczeństwo w samochodzie – jak wyglądało na przestrzeni lat?

Pierwszym pojazdem, wyposażonym w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w Europie było Volvo Amazon (1959 r.) i o ile marka Ford rozpoczęła ich produkcję za oceanem już w 1955 r., o tyle Volvo wprowadziło je do seryjnej produkcji i zastosowania w Europie. Pierwsze airbagi zamontowano w Mercedesie klasy S w 1981 r., a rozwiązanie to połączono z systemem pasów bezpieczeństwa. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa były montowane na przednich fotelach, wymóg stosowania ich na tylnej kanapie wprowadzono dopiero w 1993 r. Dziś poza trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, wyposażonymi w napinacze, uruchamiane w razie zderzenia stosuje się wiele systemów, eliminujących złożoność obrażeń w wyniku zderzeń. Dla fotelików dziecięcych stosuje się wbudowany system ISOFIX, zapewniający niezawodne mocowanie.

 
Jak dziś dbamy o bezpieczeństwo bierne w samochodzie?

Współczesne systemy bezpieczeństwa biernego w samochodach to obok ubezpieczeń OC (przykładem Warta) niezbędne elementy wyposażenia. Nowe samochody posiadają wiele rozwiązań w wersjach podstawowych, liczne dostępne są po poszerzeniu pakietu. System precrash w momencie wykrycia przez czujniki zderzeniowe siły uderzenia uruchamia niewielkie ładunki pirotechniczne, odpowiedzialne za aktywację poduszek powietrznych i napinaczy pasów bezpieczeństwa. Bardzo istotne jest, że jeszcze przed ich uruchomieniem następuje zamknięcie szyb, szyberdachu oraz ustawienie foteli do pozycji pionowej. To wszystko, aktywowane szybko, w momencie uderzenia rzeczywiście ma wpływ na bezpieczeństwo. Poza automatycznymi systemami warto zwrócić uwagę na własne zachowanie w samochodzie, zwłaszcza dostosowanie prędkości do warunków, panujących w pogodzie, do rodzaju nawierzchni oraz indywidualnych okoliczności.

Ubezpieczenia OC

Bądź bezpieczny na drodze – o czym musisz pamiętać?

Zachowując bezpieczeństwo w samochodzie, przede wszystkim należy unikać zagrożeń, które mogą osłabić lub uniemożliwić działanie systemów biernego bezpieczeństwa. Przed fotelem pasażera nie ustawiaj plecaka, który może zakłócić działanie airbag. Jeśli coś transportujesz, użyj do tego przestrzeni ładownej bagażnika, przedmioty zamocuj we właściwy sposób by nie dostały się do strefy pasażerów i kierowcy. Przewożąc zwierzęta domowe w transporterze lub bez niego, pamiętaj o dokładnym i stabilnym przypięciu ich za pomocą specjalnie przygotowanych akcesoriów. W przypadku zderzenia Twój zwierzak domowy może niechcący wyrządzić Ci krzywdę. Unikaj przewożenia napojów w szklanych butelkach oraz przedmiotów o ostrych krawędziach. Dostosuj maksymalną liczbę pasażerów do wymogów liczby przewożonych osób, ujętej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ubezpieczenia OC

Artykuł Partnera

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...