Bardejów – Słowacja

Bardejów, to jedno z ciekawszych zabytkowych miasteczek we wschodniej Słowacji, które warto odwiedzić będąc w Bieszczadach. Miejscowość położona jest na granicy Beskidu Niskiego i Pogórza Ondawskiego, na wysokości 277 m n.p.m, nad rzeką Topľa. Według zapisków wiadomo, że już XI w. istniała tu słowiańska osada. Co ciekawe, była ona wtedy aż do XIII wieku w granicach Polski.

Jednak pierwsza pisemna wzmianka o Bardejowie pochodzi z 1241 r. W 1352 roku miasto zostało ufortyfikowane murami obronnymi. Miasto przez wieki prężnie się rozwijało pomimo licznych konfliktów zbrojnych. Szczyt rozwoju Bardejowa przypadł na przełom XVI i XVII wieku. Właśnie z tego czasu pochodzi większość zabytkowych budowli, które do dziś zachowały się w bardzo dobrej kondycji. Już w 1950 roku centrum Bardejowa ogłoszono rezerwatem miejskim, a od 2000 roku stare miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak tu zawitamy, to na pewno nie będziemy się nudzić. Znajdziemy tu pięć świątyń, Kościół św. Idziego z XIV wieku, Kościół św. Jana Chrzciciela z klasztorem franciszkanów z XV wieku, Kościół ewangelicki św. Cyryla i Metodego – zbudowany w latach 1798–1808, Cerkiew greckokatolicka pw. świętych Piotra i Pawła z lat 1901–1902 i starą synagoga żydowska. W centrum rynku stoi późnogotycki ratusz z lat 1505–1511, otoczony zabudową mieszkalną w stylu renesansu. Stara część miasta otoczona jest murami miejskimi z licznymi basztami z XIV–XVI w.

GPS: 49.29283, 21.27579

Map loading, please wait ...

Zobacz na pełnej mapie Bardejów – Słowacja

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...