Berezka

Berezka to wieś letniskowa, oferująca noclegi dla turystów i letników. Położona jest w bliskiej odległości od Jeziora Solińskiego, na trasie Lesko – Polańczyk.

Historia Berezki sięga I połowy XVII wieku i została lokowana na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Balowie wznieśli tu murowany dwór, który w owych czasach był ufortyfikowany. Niestety budowla nie zachowała się do dziś, ale zachował się park dworski, założyła go rodzina Fredrów, która odkupiła wieś od Balów. Potem wieś z majątkiem przeszła w ręce rodziny Błońskich. Po 1800 roku przez małżeństwo stała się własnością Wiktora Żurowskiego. Kolejni właściciele to rodzina Biesiadeckich w 1892r, od 1916 roku rodzina Adamskich. Ostatni właściciele przed wybuchem II wojny światowej to od 1921 roku rodzina Macudzińskich. W okresie między wojennym został też rozebrany dwór, który był już w opłakanym stanie. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a mieszkańców wysiedlono. Ich miejsce z czasem zajęli mieszkańcy dawnej wsi Solina, która po wybudowaniu zapory na Sanie została zalana.

Z zabytków w Berezce zachowały się jedynie ruiny cerkwi z 1868 roku, zaniedbany Park Dworski oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej. Mimo to Berezka wydaje się dobrą opcją, by się tu zatrzymać choćby przez tanie noclegi i ich duży wybór w przeciwieństwie do obiektów położonych bliżej jeziora.

GPS: 49.392372, 22.388195

NOCLEGI W BEREZCE

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Wypowiedz się