Schronisko Chatka Puchatka

Chatka Puchatka to najpopularniejsze i najbardziej kultowe schronisko w Bieszczadach. Położone jest na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1232 m n.p.m., jest najwyżej położonym w Bieszczadach obiektem turystycznym oferującym noclegi. Historia tego miejsca sięga lat pięćdziesiątych, drewnianą chatkę wzniosło wtedy wojsko i służyła ona jako punkt obserwacyjny. Kiedy żołnierze opuścili to miejsce, w 1956 roku chatkę przejął rzeszowski PTTK i przy pomocy harcerzy pełniła wtedy funkcję górskiego schronu, a od 1967 roku już jako schronisko z obsługą.

Słynny Lutek Pińczuk nastał tu 1 czerwca 1967, kiedy zdecydowano się obiekt wydzierżawić i z małą przerwą prowadził schronisko do czasów dzisiejszych. Schronisko dawało schronienie turystom przez cały rok, w dwóch niewielkich salach zbiorowych na poddaszu. Były to warunki spartańskie, gdyż chatka nie miała dostępu do wody i energii elektrycznej. Toaleta znajdowała się za granią i nie było to zbyt przyjemne miejsce, zwłaszcza zimą. Jednak to właśnie zimą w schronisku panował prawdziwy klimat, bo wtedy nocowali tu tzw prawdziwi turyści, a świetlicy rozświetlonej świecami rozchodziły się dźwięki gitary. Niestety ze względu na popularność w sezonie letnim trudno było szukać tu spokoju. Choć wieczorem, gdy już wszystkie wycieczki opuściły połoninę też można było liczyć na prawdziwy schroniskowy klimat.

Ta sielanka skończyła się nie dawno, już od jakiegoś czasu toczył się spór dotyczący własności schroniska pomiędzy PTTK a BdPN, który skończył się w sądzie. Prawo do schroniska wygrał Bieszczadzki Park Narodowy, lecz jeszcze poza nowym właścicielem nic się zbytnio tu nie zmieniło. Jednak w końcu Lutek ze względu na wiek i zdrowie „zszedł” z Połoniny, by już w normalnych warunkach gościć turytów w Wetlinie. Z czasem schronisko stało się już tylko schronem turystycznym, bez całorocznej obsługi. A niedawno powstał projekt wyburzenia chatki i postawieniu w tym miejscu schroniska spełniającego wszystkie standardy. Pomysł ma tyle samo zwolenników co i przeciwników, czy zostanie zrealizowany? Czas pokaże.

GPS: 49.15813, 22.55116

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Ocena: 3.3/5.
Proszę czekać...

Wypowiedz się