Chmiel

Chmiel, to malowniczo położona w Dolinie Sanu wieś letniskowa. Jeszcze kilkanaście lat temu tak naprawdę turysta był tu rzadkością, więc i nie było tu żadnych obiektów noclegowych. Wyjątek stanowiło gospodarstwo agroturystyczne U Prezesa, które przetarło szlaki dla nowych noclegów. Dziś sytuacja się diametralnie zmieniła Chmiel oferuje noclegi o różnym standardzie i na każdą kieszeń. Możemy wybierać w gospodarstwach agroturystycznych, pokojach i domkach campingowych. Jeżeli szukamy spokoju, miejsca z dala od zgiełku turystycznych bieszczadzkich miejscowości, to Chmiel będzie tym miejscem.

Chmiel to też idealne miejsce na wypoczynek aktywny, znajdziemy tu wiele szlaków i ścieżek rowerowych. Bezpośrednio z wioski wyjdziemy znakowaną ścieżką na Otryt. Z Zatwarnicy wyjdziemy na Połoninę Wetlińską i Dwernik Kamień. Na licznych stokówkach, czyli drogach leśnych wyznakowano wiele malowniczych tras rowerowych. U Prezesa pojeździmy konno, po ciekawych znakowanych trasach konnych. W wiosce działa też niewielki sklep spożywczy, w którym zakupimy artykuły pierwszej potrzeby.

NOCLEGI W CHMIELU

Ozdobą wioski jest cerkiew grekokatolicka pw. św. Mikołaja z 1906 r., która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Na przycerkiewnym cmentarzu płyta nagrobna z 1641 r. i inne zabytkowe nagrobki. W dzwonnicy wisi dzwon z 1932 roku, pochodzący z nieistniejącej cerkwi ze wsi Ruskie. Krzyże ze zniszczonych cmentarzy i cerkwi zgromadzone przez p. Zofie Komodę. Na początku wioski urządzono punkt widokowy i miejsce piknikowe. Roztacza się stąd widok na Chmielowe Kaskady na Sanie, możemy tu też rozpalić ognisko i odpocząć.

Historia Chmiela sięga 1502 roku. Po wojnie granica na Sanie spowodowała, że cały Chmiel znalazł się w ZSRS a mieszkańcy zostali wysiedleni. Obecnie wieś dynamicznie się rozwija, jak grzyby po deszczu powstają nowe domostwa. Z ciekawych postaci zamieszkujących Chmiel, należy wymienić Jerzego Janickiego, autora wielu ciekawych książek o tematyce bieszczadzkiej. Najbardziej znane są opowiadania „Nieludzki doktor”, na którego podstawie nakręcono kilka filmów.

GPS: 49.22089, 22.60265

GALERIA ZDJĘĆ CHMIEL

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...