Jeziorko Bobrowe w Huczwicach

Wbrew nazwie Jeziorko Bobrowe koło Huczwic nie powstało za sprawą bobrów, lecz stworzył je człowiek. Jednak bobrom to dzieło bardzo się spodobało i zasiedliły ten niewielki zbiornik. Stąd wzięła się nazwa tego miejsca. Jeziorko Bobrowe położone jest u stóp północnych zboczy Chryszczatej, która wznosi się tu 997 m nad poziom morza. Prowadzi do niego leśna szutrowa droga Nadleśnictwa Baligród, która łączy dwie nieistniejące już dziś wsie Huczwice i Sukowate.

Jeziorko Bobrowe powstało w połowie lat 90, poprzez usypanie kilkumetrowej grobli, w którą wpuszczono przepust i mały jaz. Po spiętrzeniu wody polana pod Chryszczatą stała się bardzo urokliwa i chętnie odwiedzana przez turystów. Początkowo stały tu prowizoryczne ławki i miejsce na ognisko, lecz z czasem, w 2014 roku, Nadleśnictwo Baligród wybudowało tu zadaszony taras widokowy.

Przy platformie nie zabrakło miejsca na ławy, pomyślano również o rowerzystach, dla których ustawiono stojak na rowery. Jest bardzo przydatny, gdyż do jeziorka możemy dojść pieszo, lub właśnie przyjechać tu na rowerze. Ta druga opcja wydaje się być wygodniejsza, gdyż od miejsca do którego można dojechać samochodem jest tu 3,5 km. Przy jeziorku stoi też drewniana kapliczka, upamiętniająca 50. rocznicę powstania koła łowieckiego „Jarząbek” z Baligrodu.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na marsz, to możemy połączyć go z wejściem na szczyt Chryszczatej. Ułatwi nam to nowa znakowana ścieżka przyrodnicza, która również w 2014 roku została wytyczona od Jeziorka Bobrowego. Samochodem najbliżej możemy dojechać do miejscowości Rabe, do kruszarki kamieniołomu, gdzie możemy zostawić samochód. Współrzędne tego miejsca to: 49.307133, 22.236976.

GPS: 49.31319, 22.20852

JEZIORKO BOBROWE NA ZDJĘCIACH

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...