Bereźnica Wyżna

Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej

Bardzo malowniczo położona wieś u podnóża Markowskiej, w dolinie Bereźnicy. Bliska odległość do Jeziora Solińskiego i piękne widoki sprawiają, że miejscowość jest coraz bardziej popularna wśród turystów i znajdziemy tu sporo noclegów. Mieszkańcy dla letników przygotowali pokoje gościnne, oraz domki campingowe, znajdzie się też tu kilka gospodarstw agroturystycznych. Bereźnica Wyżna, to miejsce dla osób ceniących sobie spokój i kontakt z naturą. Ulokowana jest z dla od głównej drogi, ale jest dobrze skomunikowana lokalną szosą o dobrej nawierzchni.

Wieś leży na wzniesieniu, i na jego wierzchołku, na końcu wsi możemy podziwiać panoramę „Bieszczadów Wysokich” z połoninami. Najcenniejszym zabytkiem Bereźnicy jest drewniana cerkiew p.w. św. Mikołaja cudotwórcy z 1830 r., która obecnie jest kościołem filialnym. Obok cerkwi znajdziemy drewnianą słupową dzwonnicę i stary cmentarz. Na punkcie widokowym, na końcu wsi ustawiono głaz upamiętniający pobyt Z. Kaczkowskiego. Nad wsią przebiega ścieżka dydaktyczna przez Markowską, Zrub do Baligrodu i rowerowa Bereźnica – Myczków – Polańczyk – Wołkowyja – Górzanka – Bereźnica.


Cerkiew i cmentarz w Bereźnicy Wyżnej

Pierwsza wzmianka o Bereźnicy Wyżnej pochodzi z 1480 r., została założona przez Balów na prawie wołoskim. Pierwszą cerkiew wybudowano tu już w 1515 roku, obecna pochodzi z 1830 r. Przez jakiś czas właścicielem wsi był Zygmunt Kaczkowski, lecz w Breźnicy bywał on sporadycznie. W okresie międzywojennym wieś należała do rodziny Staruchów, która mocno sympatyzowała z z ukraińskim ruchem narodowym. Po II wojnie światowej Jarosław Staruch był był prowydnykiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Po wojnie prawosławna miejscowa ludność została wysiedlona w ramach akcji „Wisła”, a cerkiew przejął kościół rzymskokatolicki. Obecnie Bereźnica Wyżna liczy sobie około 230 mieszkańców.

GPS: 49.35142, 22.35891

NOCLEGI W BEREŹNICY WYŻNEJ

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Wypowiedz się