Górzanka

Górzanka jeszcze do niedawna była zwykłą bieszczadzką wioską. Jednak bliska odległość do Jeziora Solińskiego sprawiła, że obecnie jest miejscowością letniskową oferującą noclegi dla turystów. Jak na tak niewielką wieś Górzanka może pochwalić się dużą ilością obiektów noclegowych. Noclegi są o różnym standardzie, ale prym widzie tu agroturystyka i pokoje gościnne. Coraz więcej powstaje też popularnych ostatnio domków letniskowych. W szkole natomiast latem działa schronisko PTSM.

Trochę gorzej tu z gastronomią, jest tu jeden sezonowy bar, ale jak chcemy mieć wybór, to trzeba się udać do sąsiedniej Wołkowyi. Nie jest to duża odległość. Około 2 km można pokonać pieszo, taka sama odległość dzieli nas od brzegów Jeziora Solińskiego. Górzankę więc śmiało można zaliczyć do miejscowości nad Soliną. Oprócz noclegów w Górzance możemy skorzystać z jazdy konnej, lub zamówić wycieczkę bryczką. Łatwo stąd dojedziemy też w Bieszczady Wysokie przez Baligród lub Terkę.

NOCLEGI W GÓRZANCE

Niewątpliwą perełką Górzanki jest tutejsza XIX wieczna drewniana cerkiew św. Paraskewy, która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Wewnątrz zachował się unikatowy w skali kraju ikonostas, składa się on z rzeźbionych i płaskorzeźbionych polichromowanych postaci. Powstał on prawdopodobnie w I połowie XVIII wieku, a w latach 2005-2010 został zrekonstruowany i odnowiony.

Górzankę lokowali Balowie z Hoczwi na prawie wołoskim. Wieś w 1480 roku widniała już w zapiskach, ale występowała wtedy pod nazwą Wołkowyja Mała. Obecnej nazwy zaczęto używać od 1523 roku. Rozkwit Górzanki przypada na lata międzywojenne. Wieś liczy wtedy 370 mieszkańców i 62 domostwa. W tym czasie przeważa tu ludność wyznania greckokatolickiego, sporo było też rodzin katolickich a mniejszość stanowili Żydzi. Po II wojnie światowej wieś w ramach Akcji Wisła zostaje wysiedlona.

GPS: 49.32942, 22.38509

GALERIA ZDJĘĆ GÓRZANKA

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...