Cerkiew w Radoszycach

Cerkiew w Radoszycach

Radoszyce to często pomijana miejscowość na bieszczadzkich szlakach. Leży ona na pograniczu Bieszczadów i Beskidu niskiego, przy granicy ze Słowacją.

Tutejsza drewniana cerkiew św. Dymitra w Radoszycach została wybudowana w 1868 roku. Jest to konstrukcja trójdzielna zwieńczona trzema wieżami z cebulastymi hełmami. Dosyć dobrze zachowało się wnętrze świątyni z oryginalnym wyposażeniem i zabytkowym ikonostasem. Młodsza, bo z początku XX wieku jest murowana dzwonnica z trzema małymi wieżyczkami, które nawiązują do wieżyczek cerkwi.

W miejscu obecnej budowli już w 1507 roku stała cerkiew prawosławna, obecna do II wojny światowej byłą greckokatolicka, a po wojnie w 1948 r., zamieniono ją na kościół rzymskokatolicki. Wcześniej w 1947 roku, podczas wysiedlania ludności ukraińskiej świątynia została rozkradziona.

W 1961 roku, władze komunistyczne obiekt zamknęły i zaplombowały, ale pięć lat później miejscowa ludność plomby zerwała i zaczęła korzystać ze świątyni. Jednak oficjalnie kościół przekazano dopiero wiernym w 1971 r.

GPS: 49.30421, 22.04775

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...