W ramach małego grantu, Międzynarodowego Wyszehradzkiego Funduszu, który koncentruję się na lawinowej prewencji w Karpatach Ukraińskich, w piątek 20 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa, na której partnerzy projektu podsumowali sezon zimowy 2011/2012.
W ciągu ostatniej zimy w zachodniej części Połoniny Borżawy w okolicy stacji meteo Płaj (1330 m npm, monitoruję 34 lawinowych miejsc na pow. 20km²), spadło 26 lawin, z czego 7 lawin było zbudowanych z ciężkiego mokrego śniegu. Pierwsza lawina zeszła 18.12.2011, ostatnia 3.04.2012 – największa z zarejestrowanych lawin miała 63 tys. m³. Dla porównania w poprzednich latach zeszło 16 lawin (2010/2011) oraz 17 lawin (2009/2010). Więcej na http://www.turkula.pl/avalanche-prevention/polski/realizacja-projektu/lawiny-w-karpatach-ukrainskich-sezon-20112012/
Górskie ratownictwo na Zakarpaciu miało więcej akcji poszukiwawczych niż w zeszłym roku. Zimą ratownicy wyjeżdżali do 131 akcji z czego 121 było na terenie wyciągów narciarskich (w 109 przypadkach była potrzebna pomoc lekarska przy 125 poszkodowanych), natomiast poza wyciągami w górach było 21 akcji poszukiwawczych, gdzie 57 narciarzy otrzymało pomoc. Poprzedni sezon zimowy 2010/2011 był krótszy i mniej turystów potrzebowało pomocy, ratownicy górscy wyjechali do 8 akcji poszukiwawczych, w których pomogli 10 narciarzom oraz turystom.
Na podstawie oceny sezonu oraz uzyskanych informacji na temat systemu pracy Służb Meteorologicznych Ukrainy, uczestnicy konferencji zasugerowali kontynuację projektu lawinowej prewencji na Ukrainie. W przyszłym roku zaplanowano uruchomienie strony internetowej, gdzie będą umieszczone dzienne komunikaty lawinowe, oraz informacje o lawinowej sytuacji, przede wszystkim na obszarze wyciągów narciarskich na Dragobracie oraz Pilipcu, miejsca gdzie jest największa koncentracja narciarzy poruszających poza trasami zjazdowymi.
Ukraińska strona zobowiązała się przygotować do przyjęcia międzynarodowej 5-stopniowej skali zagrożenia lawinowego, który od 1993 roku jest jednolity dla całej Europy. Celem jest przyłączenie Ukrainy do jednolitego systemu.
Ukraińska Hydrometeorologiczna Służba ma na terenie Zakarpacia 65 miejsc, które są objęte obserwacją, z czego tylko jedno miejsce jest usytuowane w górach – stacja Płaj (1330m), jej dane mogą być wykorzystywane do przewidywania lawin. Inne stacje są ulokowane na wysokości od 100 do 700 m npm. Na pokrycie wschodniej części Karpat – w regionie Zakarpackim, istnieje możliwość doposażenia automatycznych stacji meteorologicznych, które znajdują się: na górnym Terentynie 1388 m, Krasnej 1312 m, Kołoczawie 1548 m oraz Dragobracie 1070 m.
Konferencja odbyła się w budynku Zakarpackiego Centrum Hydrometeorologii w Użgorodzie, udział w niej wzięli koledzy z polskiego oraz słowackiego ratownictwa górskiego (z polskiej strony, Prezes GOPR Grupy Bieszczadzkiej – Andrzej Czech, a ze słowackiej, z Centrum Lawinowej Prewencji – Milan Lizuch), ze strony ukraińskiej: naczelnik HPRZ Zakarpacia – Viktor Opalenyk, główny inżynier lawinowej stacji Płaj – Vasyl Felbaba, naczelnik HPRZ Lwowskiego regionu – Michal Javorivsky oraz osoby, które uczestniczyły w pracach monitorujących miejsca lawinowe. Na konferencję przyjechał również dyrektor Międzynarodowego Wyszehradzkiego Funduszu – Petr Vágner.
Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.