Przedwojenna Polska w zabytkach i krajobrazie

Ponad 80 lat temu, na początku lat 30. XX w. zaczęły się ukazywać zeszyty serii Polska w krajobrazie i zabytkach, złożyły się one na monumentalny, dwutomowy album, pierwszy taki w niepodległej, międzywojennej Polsce. Podróż po kolejnych jej województwach i regionach geograficznych ilustrowały znakomite fotografie J. Bułhaka, H. Poddębskiego, Z. Marcinkowskiego czy M. Seńkowskiego i innych, którym towarzyszyły teksty krajoznawcze wybitnych historyków i geografów, m.in.: H. Gąsiorowskiego, W. Dzwonkowskiego, M. Orłowicza, A. Karczewskiego, J. Remera czy T. Szydłowskiego.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce…

Pierwsze cztery tomy czternastotomowej serii to:

T. I Lwów i województwo lwowskie

Tekst prof. T. Szydłowski, fotografie: J. Bułhak, H. Poddębski, S. Radomski i inni Album jest pierwszą częścią czternastotomowej serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Zobaczymy w nim międzywojenne fotografie takich miast dawnego województwa lwowskiego, jak Przemyśl, Jarosław, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów, Baranów Sandomierski, Drohobycz, Truskawiec, Żółkiew, Sokal, Bełz i tytułowy Lwów.

Oprawa twarda
Format: 210×287
Liczba stron: 88
ISBN 978-83-63526-06-1
Cena detaliczna 29,90 zł

T. II Województwo stanisławowskie i tarnopolskie

Teksty T. Kunzek, H. Gąsiorowski, fotografie: M. Seńkowski, H. Gąsiorowski, S. Radomski i inniDrugi tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to sentymentalna podróż przed dawny obszar przedwojennych województw stanisławowskiego i tarnopolskiego.Na dawnych fotografiach zobaczymy takie miejsca jak: Stryj, Turka, Rafajłowa, Jamna, Worochta, Żabie, Kosów, Stanisławów, Tarnopol, Podhorce, Zaleszczyki czy Okopy Świętej Trójcy. Przeglądając karty albumu zachwycimy się górskimi widokami Gorganów i Bieszczadów Wschodnich oraz pięknymi wizerunkami Hucułów.

Oprawa twarda
Format: 210×287
Liczba stron: 100
ISBN 978-83-63526-10-8

T. III Wołyń i Polesie

Teksty M. Orłowicz, J. Siennicki, fotografie: J. Bułhak, H. Poddębski, A. Wisłocki i inniKsiążka jest trzecim tomem serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw wołyńskiego i poleskiego. Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Wiśniowiec, Poczajów ze słynną ławrą, Krzemieniec z liceum do którego uczęszczał Juliusz Słowacki, czy też zapisane na trwałe w historii Polski grody, jak Dubno, Ołyka, Beresteczko, Łuck i pięknie położony nad rzeką Piną Pińsk.

Oprawa twarda
Format: 210×287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-14-6
Cena detaliczna 29,90 zł

T. IV Wilno

Tekst J.Remer, fotografie: J. Bułhak, H. Poddębski, A.Wisłocki i inniCzwarty tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach przedstawia nam międzywojenny obraz Wilna, o którym czytamy: Miasto — twierdza, od wieków obóz warowny, leżący na wielkich szlakach handlowych, pośród puszcz i borów, opasany wstęgą Wilii, zamknięty łańcuchem wzgórz, skupiony, rozmodlony w swoich kilkudziesięciu kościołach, tworzący wewnątrz najbardziej pokojowe twory — sztukę. Miasto, obdarzone z natury najpiękniejszymi tworami, miasto hojnie przez sztukę wyposażone, miasto obdarte przez najeźdźców i królewskim płaszczem Wieszcza okryte, miasto rycerzy, miasto — siedziba Pani Ostrobramskiej, miasto filaretów i filomatów, miasto artystów, poetów i muzyków, miasto — kość niezgody dwóch narodów, miasto najwyższych uniesień i wzlotów — jest miłym, ukochanym i drogim miastem Rzeczypospolitej.

Oprawa twarda
Format: 210 x 287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-18-4
Cena detaliczna 29,90 zł

www.libra.pl, tel. 17 86 21 316, [email protected]

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...