Kręcą Czas leśnych kurierów

W lasach Beskidu Niskiego i Bieszczadów trwają zdjęcia do filmu „Czas leśnych kurierów” opowiadający o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźctwie. Producentem fabularyzowanego dokumentu jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.

Realizację ujęć krośnieńska ekipa filmowa rozpoczęła od sanockiego skansenu. Planem filmowym była też komenda policji w Sanoku. Zagrają też leśne plenery okolic Jasiela i Balnicy, stanowiące malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów, część zdjęć realizowana będzie w Jaśle i w Rymanowie.

W filmie wystąpią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji doda udział grupy rekonstrukcji historycznej z Sanoka.

W filmie przedstawione zostaną sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego, oraz osób, które kurierom w przerzutach pomagały. „Czas leśnych kurierów” powstaje w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla regionu, ale mało znane wydarzenia historyczne.

Pierwszym w cyklu był film pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć”, opowiadający historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza”.Film ten został wyróżniony nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu będzie udział w targach telewizyjnych Cannes, które odbędą się w 2016 roku w tym francuskim mieście.

Film „Czas leśnych kurierów” powstaje we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Na ekranie zobaczymy również leśników, m.in. Edwarda Orłowskiego, Macieja Szpiecha, a także Pawła Grodzińskiego z Nadleśnictwa Rymanów, którego dziadek za działalność kurierską zginął w obozie koncentracyjnym.

Premiera filmu planowana jest na przełomie listopada – grudnia 2015 roku.
Więcej na: https://www.facebook.com/telewizjaobiektyw/?fref=ts

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: TV Obiektyw

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...