Wołkowyja

Wołkowyja Noclegi

Domki Zielona Przystań

Wołkowyja to obecnie wieś letniskowa nad Jeziorem Solińskim oferująca bardzo dużo noclegów o różnym Standardzie. Położenie nad jeziorem sprawia, że Wołkowyję na nocleg i wypoczynek wybiera coraz to więcej letników i turystów. Znajdziemy tu pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe i turystyczne, oraz ośrodek wypoczynkowy. Na turystów czekają też dwie restauracje i sklep. Nad Jeziorem Solińskim bez problemu wypożyczymy sprzęt pływający i znajdziemy miejsce do plażowania. W sezonie letnim organizowane jest też strzeżone kąpielisko.

Część obiektów noclegowych nie oferuje wyżywienia, ale pyszne i tanie śniadania, obiady i kolację możemy sobie wykupić w Ośrodku Wypoczynkowym Rancho. Położenie Wołkowyi przy Małej Pętli Bieszczadzkiej sprawia, że łatwo się stąd dostaniemy we wszystkie zakątki Bieszczadów. Przez Bukowiec i Dołżycę dojedziemy pod Bieszczadzkie Połoniny, w przeciwnym kierunku dojedziemy w kilkanaście minut do Polańczyka i Soliny. W Wołkowyi nie znajdziemy żadnych zabytków, gdyż większa część wsi znalazła się pod wodami Zalewu Solińskiego.

NOCLEGI W WOŁKOWYI

Wołkowyja była lokowana na prawie wołoskim przed 1463 rokiem i znajdowała się w dobrach Balów z Hoczwi. Pierwszy kościół staną w Wołkowyi w 1728 roku z fundacji wdowy po Stefanie Balu – Justynie Stadnickiej ze Żmigrodu. Kolejny kościół został tu wzniesiony w 1880 roku, a kilka lat wcześniej cerkiew grecko-katolicka. Oba te zabytki zostały zburzone przed spiętrzeniem wody w Solinie. Fundamenty kościoła widać przy małym stanie wody nawet dziś. Cerkiew znalazła się poza zasięgiem wody, ale też ją rozebrano, gdyż ludność pochodzenia ukraińskiego została wysiedlona z tych terenów. Pozostała po niej tylko murowana dzwonnica.

Po powstaniu Jeziora Solińskiego Wołkowyja przesunęła się w górę potoku Wołkowyjka, lecz mimo ciekawego położenia nie szybko zawitali tu turyści na nocleg. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych zaczęły powstawać tu pierwsze gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne. Stary pokomunistyczny POM przekształcono w ośrodek wypoczynkowy i to były wszystkie obiekty noclegowe w Wołkowyi. Prawdziwy bum na noclegi w Wołkowyi rozpoczął się gdzieś w latach 2004 i trwa do dziś. Obecnie najbardziej cenioną formą wypoczynku są tu domki campingowe, które oferują odrobinę intymności.

GPS: 49.33376, 22.41666

GALERIA ZDJĘĆ WOŁKOWYJA

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Map loading, please wait ...
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...